TOUKOTOIVEET KESÄKUUHUN!
Kommentit (39)
mutta uni ei tule.Tuntuu että taas on edessä yksi valvottu yö. Aamulla on kymmeneltä neuvola, toivottavasti ei tarvi ihan silmät ristissä sinne mennä.
Muutama hassu supistus tuli ja siihen se taas jäi. En jaksa enää innostua edes koko supistuksista.
mayday 40+4
Lohduttava tieto; tän kuukauden aikana vauvat syntyy TAKUUVARMASTI! =)
heräsin yöllä kun koko lantion ja alavatsan luut särkee. nyt en pysty edes kävellä! pelottaa ihan SIKANA että jotain menee rikki! ja miten pärjään näitten tyttöjen kaa kun en pääse edes leikkipuistoon. tästä tulee pitkä ja tuskallinen päivä. mulla on tosi pahat kivut ja jos vielä jatkuu niin pakko mun on mentävä lääkäriin. tuntuu oikein kuin luut menis pois paikoiltaan. miten sit pysyn pystyssä. sattuu...
vessaankin pitäis mennä mutta pelottaa..katotaan jos äitini jaksais tulla avuks tai jotain. ei tästä tuu yhtään mitään..
Tsempit ja jaksut ja supparit muille!!!
my_selene ja neiti rv 40+3
My_Selene; Kysy ihmeessä joku kaverix lapsia kattoo ja käy lääkärissä näytillä, jos se vauva haluiski jo tulla maailmaan?Jaksuja vaan!!!
Mie nukuin ihmeen hyvin, en oo oikeestaan koko viikkoon heränny kertaakaan vessaan yöllä! Aamulla sit kupla otassa... :) Masentaa kyllä kun ei oo vielä vauvan pää tarpeex alhaalla....mut toisaalta se nuvolantäti kyl sano että " se on niin yksilöllistä, toisilla se ei koko laskeudukkaan kun vasta synnytyksessä" ...tiiä häntä..
Ulkona vähä inha ilma, tuulee ihan sikana!Eilen sain peräti nurmikon ajeltua ja sitä nimittäin riittää!Ukkokun on sellanen että " mitään ylimääräsiä kasveja ei laiteta kun on sit helpompi ajaa nurmi" ..Just joo! Ja minähän istutan, sano ukko mitä tahasa.Minähän sen nurmenki ajan!Oon laittanu jo vaahteraa, pari pensasta ja kolme omenapuuta+ sit herukat, mansikat ja karviaiset.Oisko vähä hölmön näköstä kun ois vaan pelkkää nurmee!? Kasvihuoneeseenki kävin jo istuttaa tomaatit ym.toivottavasti ei tuu enää yöpakkasia!
Mitäs ootte juhannukselle suunnitellu? Ei sitä varmaan tule minnekkään lähdettyä jos tämä raskaus menee käynnistämiseen asti.Eikä varmaan muutenkaan!Kerkeehän sitä sitten :) Kotona jos vähä grillailis ja ottas muutaman siiderin..tai voi riittää se yksikin :) Olishan se mukava tietty käydä kokko jossain katsomassa. Voishan sen vauvan tietysti ottaa vaunuun mukaan.
Mie ootan jo innolla että pääsen imettämään(edes kerran),hirveesti oon nähny uniakin että imetän millon ketäkin :)..Pakko päästä kokeilemaan miltä se tuntuu!
Tällästä tänään.SUPISTUKSIA KAIKILLE TOIVON!!!!ja hyvää alkanutta kesää!!!
Muzzukka ja masunen rv 40+1
Täällä valvottu puoli kuudesta suppareiden alettua. Nyt jatkuneet neljä ja puoli tuntia parhaimmillaan väli oli 5 min ja pisimmillään 20 min....
Hui, olisko tää nyt menoa, supparit on kyllä selkeesti kipeitä! Miehen kyllä lähetin vielä töihin kun ei nää nyt ole tullu tiheemmin... Seuraillaan tilannetta, tästä tulee piiiitkä päivä....
Ruusu 40+2
Tsemppiä muilla ja tässä kuussa me kaikki toisaan saadaan vauvat!
Tsemppiä Ruusulle toivotaan että supistukset voimistuu ja jatkuu!!
Ja lohduttaudutaan me muut sillä että yksi päivä lisää on yksi päivä vähemmän odotusta ja yliaikaisethan ovat yleensä hyvin kehittyneitä, rauhallisia ja helppoja vauvoja!! :-)
Täällä kanssa oli vaikeuksia saada unta, loppuyön nukuinkin sitten niin sikeästi että törmäilin seiniin kun kävin vessassa.
Eli aamulla kävin neuvolassa ja sieltä passittivat äitipolille tilannekatsaukseen, no ei sitten auki yhdellekään sormelle ja kaulaakin jäljellä joten maanantaiaamuna on käynnistys. Ihanaa tietää että tää loppuu joskus vaikka siihen vielä joku päivä onkin.
Kotona kävin vessassa ja tuli hieman verta, varmaan sisätutkimuksen ansiosta, täytyy nyt seurailla miten tilanne jatkuu.
Tässä vielä viimeset neuvola kuulumiset:
rv 41+4
paino -400g (johtuu varmaan alkuviikon flunssaasta) yht. 11kg
RR 119/81
Hb 136
Sf-mitta 36cm
Rt
sykkeet +128
pissa puhdas
eikä turvotuksia
Illalla vielä Toukon tulevan kummin synttäreille, mutta nyt ajattelin mennä kukkapenkkihommiin kun aurinko vähän pilkistelee. Kukas se puhui nurmikonleikkuusta ja kasvien istuttamisesta, meillä mies myös sitä mieltä että pitäs olla mahdollisimman vähän kukkapenkkejä yms, olen yrittänyt sanoa että vähempihän sitä on leikattavaa kun on muutakin kuin nurmikkoa. Meillä pihan koko puoli hehtaaria ja nurmena kokonaan. Tosin on istutuksia, mutta ei siis metsää tms aluetta.
Ja kuten my_selene(kös se nyt oli) sanoi: tässä kuussa meidän nyytit syntyy=)
t. Nasu ja Touko 41+4
ps. En tiedä hävisikö minun eilinen kirjoitus vai enkö vain läydä sitä, kun ehdotin siinä jos tehtäs näin kesäkuussa viikkopinoja, meitä kun ei montaa enään ole.
Nyt on vähän parempi mieli taas. Yöllä jos ei saa unta niin rupeaa kaikki asiat masentamaan niin kamalasti!
My_selene, toivottavasti sun kivut loppuu (tai synnytys alkaa:) Ja toivottavasti oot jo saanut jonkun lapsia katsomaan!
Ja Ruusulle suppareita ja tsemiä! Eiköhän se yleensä oo silloin menoa, kun rupeavat supparit sattumaan!
Mulla oli eilen ihan kamala ummetus ja oikeesti tuntu, et koko vauva tipahtaa pönttöön:) Kuvittelin siinä tunteneeni yhen kivuliaankin supparin, mut tais olla vaan jotain hermokipua, kun kuitenkin yö meni sit ilman supistuksia:(
Viikkopino vois olla ihan aiheellinen, kun kirjotukset vähenee koko ajan...
pricilla 39+2
Niin vain sit jäätiin maanantaina yliaikakontrollista suoraan sairaalaan. =)
Viikkoja oli 42+0. Kohdunsuu oli 4cm auki (!) ja lääkäri passitti meidät suoraan saliin. Kalvot puhkaistiin ja oksitosiinia suoneen. Synnytys oli nopea, alle 2 tuntia. Oli aika raju kokemus, sillä lääkäri ei kerinnt laittamaan puudutusta (saleissa ruuhkaa ja vain yksi lääkäri) - pelkällä ilokaasulla kärvistelin, supistusten väli oli alle puoli minuuttia! (KARMEETA!)
Mutta lopputulos oli tärkein : terve tyttö syntyi ja itse hengissä!
Tytön mitat 3940g, 52cm, py 36cm.
Tänään kotiuduttiin. Kyllä tämä on ihanaa! =)
Tsemppiä vielä teille muille! Pian odotus palkitaan!
elli ja typykkä 3vrk
Kiitos tsempeistä! täällä minä olen ollu koko päivän kotona yksin lasten kaa. en sit jaksanu soittaa äidille ja huomasin et on aivan samaa istuuko, makaako vai juokseeko niin sattuu silti. olen siis touhunnu kuten yleensä ja voin sanoa että rikki olen! jospa yöllä sais nukkua kunnolla tai sit pääsis lähtee. ei kyllä oo mitään oireita. alkaa tuntua melko ahistavalta koko tää odotus.
tahtoo sinne sairaalaan nyt heti!
hyvät yöt teille ja suppareita vaan kaikille! tänne saa kyllä lähettää jos ei itellä tarvetta.. heh..
my_selene ja neiti rv 40+3
Ai, niin ja ISOT onnittelut vauvansa saanneille!!! =)
Jos nyt vaikka jatkettais tätä pinoo. eikö ollu puhetta viikkopinosta?
veikkaan että jokainen aamu on sellanen et ihmiset katoo tai toivovat katoavansa. täälläkin pettymys AINA kun herää eikä vieläkään tullu lähtöä. en vaan millään pysty tajuu että päivälläkin saattaa tulla lähtö. miksiköhän? syntyykö vauvoja enemmän yöllä? mun molemmat syntyneet aamulla (klo 9:54 ja 11:19) mutta aamuyöllä on alkanu supparit joten ehkä siks odotan että tääkin syntyy sillon. ja mun äidin vaistothan ei ikinä petä...haa..haa..jos ne toimis tää olis kolmas poika ja syntyny jo 3 viikkoa sitten. joten se siitä äidinvaistosta.
olo tänään parempi kuin eilen. mies onneks kotona tänään joten apua saa jos tarvii. kohta aamupalalle! voikaa hyvin ja suppareita toivon taas kaikille!
my_selene ja neiti rv 40+4
Voin sanoa että enään ei vtuta tämä raskaus ollenkaan kun tietää että eräpäivä koittaa maanantaina. Nyt voi jo sanoa että viimeisitä päivistä voisi vaikka nauttia. Vaikka voihan tässä ennen maanantaina sattua ja tapahtua vielä vaikka mitä...
Jonkinlaista ohjelmaa pitäisi keksiä kunnes ulos tarkenee mennä. Sairaalakassin ajattelin tarkistaa, se kun on pakattu melkis pari kuukautta sitten ja vauvan vaatteet voipi olla hieman liian paksuja jos kelit tästä vielä lämpenee.
Eilen puutarhalla sain miehen innostumaan omenapuista. Niinpä meillä muutama koivu ja kuusi sai lähtöpassit omppujen tieltä:) Saas nähdä milloin kaatuvat. Ensi viikolla mies jää pitkälle lomalle, eka isyyslomalle ja siitä jatkaa kesälomalla.
Onkos muilla jo kesäsuunnitelmia? Milloin uskaltaa lähteä nyytin kanssa kauppaa pitemmälle matkalle? Meillä on tarkoitus käydä pikareissu eteläsuomessa jo tuossa juhannuksen aikoihin. Katsotaan lähdenkö yksin päiväseltään vai lähdemmekö koko perhe.
Ristiäiset on tarkoitus pitää heinäkuun alussa kun kummi jää lomalle. Ja muutamaan heinäkuun koiranäyttelyynkin olen koiran ilmoittanut, tosin ovat tässä lähellä.
Jotenkin mukava suunnitella eteenpäin kun tietää milloin vauva syntyy:)
t. Positiivisuutta säteilevä Nasu ja Touko-masu rv 41+5 (nyytti syliin ensi maanantaina)
Ei oo tullunna juurikaan kirjoiteltua, lueskellut kylläkin lähes viikoittain muiden juttuja.
Oli niin vaikea tuo raskausaika, kun joutui koko ajan pelkäämään, että vauva syntyy ennenaikojaan... muttamutta, niinhän siinä sitten kävi että yliajalle mentiin. Sekin kyllä otti pattiin - ankarasti!!
No, tyttö syntyi 9 pvää la:n jälkeen suhteellisen vauhdikkaasti. Supisteluitahan mulla oli jo vkolta 13 alkaen vaihtelevasti. Sikakipeät alkoi 19.5. n.klo01 ja tuntia myöhemmin mies tilasi ambulanssikyydin hakemaan rouvaa. No, amppari-miehet hieman naureskeli ja totesivat sairaalan pihaan saavuttaessa n.klo02.50 ettei tässä edes synnytys ole käynnistynyt. Kuinka ollakkaan, mut vietiin suoraan saliin ja 10cm auki. Ei kun vaan kalvot puhki ja heti töihin ilman kivunlievitystä.... Sattui niiiiiiiin s-tanasti!!!! Tyttö maailmassa n. puoli tuntia myöhemmin mitoilla 4045g ja 50cm.
Nyt pari viikkoa ihmetelty uutta tulokasta ja opeteltu elämään vauva arkea.
T: Angelina ja typy 2vkoa
Samat fiilarit kuin my_selenellä. JOka aamu herään ihmetykseen, että vielä täällä ollaan. Eilen illalla alkoi tuntua jo aika lupaavalta ja yöllä vatsa oli löysällä, mutta ei mitään. Täällä sitä kärvistellään ja miehellä jo eka " isyyslomaviikko" takana - great! Kypsät fiilarit jatkuu ja eilen oli ensimmäinen totaali v*tutuspäivä ja sama meno näyttäisi jatkuvan tänään. Otin herneet nenään, kun mies suunnittelee varpajaisia ja niihin näyttäisi uppoavan satoja euroja. Musta ihan älytöntä, mutta kaipa se sitten on sen arvoista. Jotenkin tuntuu, että miehiltä karkaa noi jutut aina käsistä, on sitten kyse polttareista tai mistä vain...
Eilen oli neuvola ja vauva on kyllä jo ihan kiinnittynyt alas. Painoa tullut kilo viikossa ja ruokahalu onkin kyllä ollut melkoinen. Muuten kaikki kunnossa. Ostin kivan t-paidan, joka on nyt vatsankin kanssa kivan näköinen, joten siitä pitää repiä tämän päivän ilot - edes jotain :D!!! Aurinkoa ja lämpöä muille kohtalotovereille ja onnittelut pikkuisten kanssa jo hääriville!
Elli28 rv 40+2
Vielä tunkeilen tsemppaamaan teitä! Niin kuin my_selenekin sanoi, niin tässä kuussa kaikki ainakin varmasti oman nyyttinsä saavat!!! Jaksamisia kaikille viimeisten päivien kanssa, kohta on se oma nyytti jokaisella kainalossa!
pikku-milli & paco 5vk
Meni vähän myöhäseksi herääminen tänä aamuna, kun aamuyöstä oltiin esikoisen kanssa 2,5h valveilla! Ei siis tullut viime yönäkään uni silmään, vaikka ihan sairaan väsyneenä kaaduin sängyn pohjalle.
Tarkottaakohan tää nyt lähestyvää synnytystä, kun oon niin levoton ja huono-uninen:)
Jotain ohjelmaan pitäis tällekin päivälle kehittää, kun on niin sairaan tylsää!!! Päivätkin tuntuu ihan superpitkiltä, kun ei oo enää esikoisen päikkäreitä pätkäsemässä touhuja. Ei tyttö siis vieläkään nuku päiksyjä, kohta kaks viikkoa ollut pelkillä yöunilla!
Kai sitä pitäis ulos lähteä, kun ilmakin sen sallii...
pricilla 39+3
Kateellisena täällä lueskelen nyytinhakureissuistanne.
Meidän " ihan varmasti syntyy ennen la -vauva" sen kun porskuttaa vatsassa. Toissapäiväinen sistutkimus ei saanut mitään aikaiseksi, kuten eivät olleet mitkään supistuksetkaan viimeisen 4 viikon aikana. Kohdunsuun ja -kaulan tilanne oli sama kuin rv 36. Meinasin hutkaista lääkäriä ihan pelkästä harmista, varsinkin kun vauvan tarjontakin jäi vielä hiukan epäselväksi. Tosin mä ollen kyllä 99,9 % varma, että rt:ssä on. Syntyisi nyt vaan äkkiä!
Vellon niin tässä omassa ärtymyksessäni, etten enää muista mitä kukakin kirjoitti. Viikkopino on hyvä idea, koska meitä on varmaan joka päivä vähemmän ja vähemmän. Mä olen varmaan meistä se vihoviimeinen, kun minkään näköisiä tuntemuksia ei vieläkään ole.
Turhautuneissa tunnelmissa,
Gweniver rv 40+4
Samoilla aikeilla kuin pikku-millikin eli tulin antamaan nuo viimeiset tsempit. Kovasti voimia viimeisiin odotuksiin ja onnea tuleviin koetuksiin!
Dolosa ja nuppu 12 vrk
eli kas kummaa...täällä sitä keikun minäkin edelleen ja ajattelin pistää viestiä, jotta ei tunnettais oloamme yksinäiseksi. Yliaikaiskontrolliin sentään (?) sain tilattua ajan...
Onneksi aurinko paistaa, muuten masentais vielä enemmän. Mut koitetaan nyt vaan jaksaa, eihän tässä VOI mennä enää kovin kauan??8)
jaksamista, Mariisa 40+5
Tuossa ulkona kukkapenkin laidalla kyykittyäni en meinannut ylös päästä. Kun lopulta sain itseni punnerrettua ylös ei meinannut liikkeelle päästä kun alkoi toiselle puolen masua käymään sairaan kipeesti. Ajattelin että oon ollut vain huonossa asennossa ja tulin sisälle. Nyt tajuan että välillä supistelee pitempäänkin, kipupuolta lämmittelen kauratyynyllä.
Täytynee kuulostella mihin suuntaan tilanne menee, säikähtikö Touko maanantain kutsua käynnistykseen...
Miestä en uskalla vielä säikäyttää soittamalla töihin.
t. Nasu ja Touko 41+5
nyt sitten on oikeesti jo kesäkuu! Täällä ei tuu uni silmään, kun KOKO ajan vessattaa ja vauvakin möyryää ihan kamalasti. On vissiin päättänyt tulla vatsanahkan läpi!
Käsivartta ja selkääkin pakottaa niin, että on vaikea maata paikoillaan. VALIVALI.
Oikeesti anteeksi tää valitus, itseäkin käy ärsyttämään, mutta kun en viitsi ihanan mieheni niskaan kaikkea valitusta kaataa!
Taidanpa lähteä suihkuun, jos vaikka uni sitten paremmin tulisi.
Suppareita kaikille meille!!!
pricilla 39+2