Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Useampi keskenmeno, vika minussa? kokemuksia kaivataan

Vierailija
09.04.2013 |

Olen 21v ja n. vuosi sitten raskauduin ensimmäisen kerran, silkka vahinko omasta huolimattomuudesta johtuen. Sain kuitenkin varhaisenkeskenmenon viikkoja oli n-5 tai 6.
Nyt olemme mieheni kanssa yrittäneet taas vauvaa. Tulin raskaaksi joulunjälkeen tammikuussa, mutta taas varhainen keskenmeno rv 5 puolessa välissä.

Näiden kahden raskauden välissä käytin e-pillereitä. Nyt mieheni joutui työttämäksi, ja jouduin aloittamaan pillerit uudestaan n. vuodeksi. Ehkä päästään jo aiemminkin yrittämään uudestaan, jos mieheni saa töitä nopeammin. Toivoa sopisi! :)

Onko muilla vastaavia kokemuksia keskenmenojen kanssa?
Toki nämä keskenmenot ovat peräkkäisiä, mutta välissä kuitenkin on se n. vuosi.
Onkohan nämä vain huonoa tuuria vai onkohan minussa vikana jotain?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joillekin käytetään alkion kiinnittymisessä kortisonia, ettei elimistö ikään kuin hylkisi tai jotain  tuon tyylistä syytä, sitten yksi syy keskenmenoon voi olla veritukos eli käytetään antikoagulanttilääkitystä, ettei tule tukosta.

koeta etsiä noista tietoja googlella.

Vierailija
2/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, mulla on niitä viisi ja syytä ei ole löytynyt. Kun sulla on kolme perättäistä keskenmenoa, pääset tutkimuksiin, onko jommassa kummassa vikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

8 lisää: välissä tuli normaali lapsi.

Vierailija
4/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tainnut lukea liikaa Ikäerohullun juttuja, mutta aloitusviestistä tuli mieleeni, että Ap voisi jättää nuo jutut aikuisille.

Vierailija
5/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuon perusteella vielä tarvitse huolestua. Minä olen sinua reilusti vanhempi ja sain parikymppisenä esikoiseni, raskaus oli vahinko, mutta päätin pitää lapsen. Kuitenkin uudessa suhteessa yli 32+ vuotiaana jouduin odottamaan kolme vuotta raskautumista ja sain kolme keskenmenoa (rv 5, rv 6 ja rv 8). Nyt olen onnellisesti raskaana.

Vierailija
6/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saattaa olla jotain häikkää alkion kiinnittymisessä - ja siihen on olemassa lääkkeitä avuksi! Tutkimukset käynnistetään yleensä vasta kolmannen keskenmenon jälkeen. Eli ehdottomasti siinä vaiheessa heti lääkärille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

kahden keskenmenon perusteella ei voi vielä sanoa mitään, ne mahtuu ihan normaalirajoihin. Alkuraskaude keskenmenot ovat hyvin yleisiä, noin joka kolmas raskaus päättyy keskenmenoon.

Kun on sattunut kolme peräkkäistä keskenmenoa, niin sitten aletaan tutkimaan syitä. Usein ei kuitenkaan syytä löydy, mutta välillä kyllä. Toistuvat keskenmenot voivat johtua esimerkiksi ongelmista veren hyytymistekijöiden ongelmista, kromosomipoikkeavuuksista, kohdun rakenteellisista ongelmista, joistain sairauksista, kilpirauhasongelmista jne. Varmasti yleisin syy satunnaiselle varhaisraskauden keskenmenolle on se, että alkio ei kiinnittynyt kohdun limakalvolle kunnolla. Silloin ei ole vikaa kenessäkään, aina vaan raskaus ei lähde käyntiin.

Se, että olet tullut helposti raskaaksi, lupaa hyvää. Voi olla vähän niinkin, että elimistösi on harjoitellut nyt raskaana olemista ja seuraavalla kerralla onnistuu.

Nyt kannattaa tehdä niin, että hoidatte perheen perustamisen taloudelliset edellytykset kuntoon ja sillä aikaa huolehdit omasta terveydestäsi hyvin. Kun sitten aika on suotuisa lapselle, niin raskaudelle on parhaat edellytykset onnistua.

 

 

Vierailija
8/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

noilla viikoilla keskenmeno voi johtua useasta syystä.esim tuulimunasta, keltarauhas hormoonin vajauksesta, alkion kehitys häiriöstä. en olis viellä huolissani.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
09.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos teille!
Viestit helppottivat kovin oloani. Peukut pystyssä odotan, mieheni uudelleen työllistymistä, jotta päästään uudestaan yrittämään. Ja jos vaikka saataisiin käärö maailmaan, ilman keskenmenoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi neljä