Huvilan ja huussin haku
Hei,
olemme miettineet vakavasti oman mökin ilmoittamista tuohon Huvilaan ja huussiin. Onko kenelläkään kokemusta tai tietoa tutuilta miten tuo hakuprosessi on mennyt ja ovatko olleet tyytyväisiä? Mietin omaa budjettiamme ja pohdin riittääkö 10000 euroa mihinkään? Haluaisimme siis sekä vanhan mökin että saunan kuntoon.
Kommentit (60)
Itse voisin ilmoittaa tuon meidän mökin ohjelmaan ihan vain sen takia, että mökkimme sijaitsee pienellä paikkakunnalla, jossa paikalliset isännät tekevät kaikki remontit päin h----ttiä. En haluaisi huonoja välejä heihin (on ihan hyödyllistä olla väleissä, hoituvat niin tien auraukset kuin polttopuut ja tuoreet kalat) mutta en todellakaan haluaisi heidän edes koskevan mökkiimme. Olen kauhulla katsellut naapureiden taloja, joissa yksikään lista ei kohtaa ja kaikki on muutenkin vähän vasemmalla kädellä hutaistun näköistä. Mutta välit menee jos ilmestyy vieraspaikkakuntalaisen remonttifirman auto mökin pihalle.
Naurattaa tuo edellisen kirjoittajan juttu, sillä meillä oli tuo ihan sama ongelma. Ratkaisimme ottamalla helsinkiläisen timpurin, jonka esittelin mieheni serkkuna. Eivät oikein voineet paikalliset murjottaa kun oli "sukua".
Osaako kukaan kertoa kuinka paljon tuohon rahan päälle tulee sitten sponsoreilta ilmaisia huonekaluja, jne?
ap
Joo, opimme naapurin virheestä. Meillä on perinteisesti paikallinen isäntä aurannut sen parikymmentä metriä meidän mökkitietä ilman erillistä veloitusta aina perjantaisin, jos sattuisimme viikonlopuksi mökille tulemaan. Naapuri teki sitten sen virheen että otti 50 km päästä remppafirman saunaa kunnostamaan. Loppui siltä auraus siihen.
Se nelonen.
Onpa teillä ahdasmielistä porukkaa mökkinaapureina. Voisi hyvin kuvitella heidän kiikaroivan toistensa tekemisiä, jotta pysyvät ajantasalla. Missä junttilassa oikein mökkeilette?
Tarkoitin siis paikallisia asukkaita, ei mökkinaapureita. Siellä päin missä meidän mökki sijaitsee on puolet rakennusalan ihmisistä näinä päivinä työttöminä. Kuuluu ikään kuin hyviin tapoihin tilata kaikki remontit paikallisilta.
Taas se nelonen.
kuulostaapa tosi hesalaiselta asenteelta. nautitaan kyllä kauniista maisemista ja puhtaasta luonnosta ja ilmaisesta avusta, sitten kun pitäisi remonttia teettää niin raahataan kaupungista työntekijät vaikka paikkakunnalla olisi hommia vaille omasta takaa miehiä. kyllä loppuisi meidänkin osalta pikku palvelukset ja tien auraukset.
10, Jos ei remppamiehiin voi luottaa, niin ei niitä ole pakko käyttää. En minäkään halua ketään tuntematonta timpuria sutta mökilleni tekemään, vaikka kuin työtön olisikin. En ole mikään hyväntekeväisyyslaitos. Ehkä sitä ollaan aiheesta työttömänä...
Roudaan taatusti itsekin mieluummin paikalle luotettavan "serkkupojan", eli tutun timpurin, jonka työn jälkeä olen nähnyt ja tiedän että selviää rempasta, kuin jonkun epämääräisen paikallisen timpurintekeleen. Kaikki ei vaan synny saha ja vasara kädessä, vaikka kuvitteleekin niin.
AP:lle ohjelmassa on vissiin vain viikko aikaa/kohde, joten ota sekin huomioon. Viikossa ei paljon ehdi. Budjetin riittävyys riippuu siitä, mitä haluat tehtäväksi.
Sitä siis lähinnä mietin, että tuleeko tuon ilmaisen suunnittelijan lisäksi mitään etuja siihen nähtynä, että tilaisi vain jonkun firman tekemään työt. Osaan minä itsekin valita värikkäitä tyynyjä ja maalata katon valkoiseksi. Eli tuleeko ilmaista sponsorikamaa tai jotain muuta sellaista?
ap
Ei ehkä kannata siinä hakemuksessa ensimmäiseksi tivata noita sponsorikalusteita. Voi olla että tuotantoyhtiö raakkaa juuri tuollaiset tapaukset ensimmäisenä pois.
ymmärtääkseni saa aika paljon ns. sponsoriroinaa halvalla. Esim. jos keittiöfirma lähtee sponsoroimaan kohdetta voi saada uudet kalusteet puoli-ilmaiseksi. Ja kai ne urakoitsijatkin tekevät työt tavallista halvemmalla kun saavat sitten näkyvyyttä firmalle telkassa.
ei tule mitään tavaroita ilmaiseksi.
t. varma tieto.
Ei tule suoranaisesti esim. televisioita tai sohvia, mutta rakennusmateriaaleissa ja työssä voi säästää tosi paljon.
T: toinen varma tieto
Minkä kokoisia budjetteja noissa kohteissa on sitten ollut? Ainakin katsojalle välittyy sellainen kuva, että tavaraa tulee tuutin täydeltä. Ovatko ne perheet sitten maksaneet jokaisesta kalusteesta ja tavarasta täyden hinnan?
Varo ettei tässä päde sama "sääntö" kuin oman kodin esittelyssä sisustuslehdissä: ainakin meidän mökkipaikkakuntamme Huvila ja huussi mökin perhe päätyi pian ohjelman jälkeen avioeroon ja mökki myyntiin.
Ja totta anakin osin nuo maalaisremonttireiskat. Maallahan on tapana että meidän isäntä osaa tehdä kaiken itse. Ja kun mihinkään ei ole koulutusta eikä varsinaisesti tehty sitä työtä millekään firmalle niin se on vähän niin ja näin joskus...
Kuinkakohan usein ne mökit menevät suoraan myyntiin sen rempan jälkeen. Olisihan siinä järkeä, kyllähän tuollainen remontti ja vielä telkkarimainos mökille nostaa sen arvoa...
[quote author="Vierailija" time="02.04.2013 klo 15:07"]Minkä kokoisia budjetteja noissa kohteissa on sitten ollut? Ainakin katsojalle välittyy sellainen kuva, että tavaraa tulee tuutin täydeltä. Ovatko ne perheet sitten maksaneet jokaisesta kalusteesta ja tavarasta täyden hinnan?[/quote]
Samaa mä ihmettelen. Ja aina ne ostaa jotain tosi kalliita design-kalusteita ja tuotteita, ihanko oikeasti ihmisten budjetit mökille on niin isoja että voi semmoisia ostella? Vai ottavatko ohjelmaan mukaan vain ne jotka laittaa tarpeeksi hulppeat budjetit kehiin.
Mä veikkaan että osa niistä designmööpeleistä on vain lainassa kuvauksia varten ja ne viedään sitten takaisin sinne kauppaan. Eihän muuten olisi mitään järkeä ostella mökille viiden tonnin sohvaa. Osaako esim. nimimerkki Varmaa tietoa kertoa tästä enemmän?
Työt ja materiaalithan siinä joutuu itse maksamaan, suunnittelun saa ilmaiseksi. Budjetti esitetään hakuvaiheessa, siitä keskustellaan mitä sillä saa ja kokonaisuutta rajataan mm. sen mukaan, paljonko on rahaa käytettävissä. Esimerkiksi kuntan käyttäminen on tosi kallista. Kokeilkaa vaan, eihän se ota jos ei annakaan.