Hazel väriset silmät ovat vain 5 % ja harvinaisimmat maailmassa!
Esin ruskeat ja sitten siniset ja sitten Hazelit. Liloja ei edes lasketa koska niitä niin vähän. Korkeilla vuoristoilla jossain.
Kommentit (46)
Ainakin Suomessa niitä on aika monella. Minullakin on ja mun kahdella tytöllä.
Mikä väri on Hazel? Mulla voi olla, mutta kun minun vesiväripaletissa ei ole Hazel nimistä värinappulaa niin en voi vastata juuta enkä jaata.
No voidaan niille sinisen eri sävyillekin antaa omia nimiä. Hazel on ruskean yksi sävy
Vihreät on harvinaisin alle 2% osuudella.
Eikös hazel ole vähän sellainen vihreänruskea? Itsellä on tämänväriset silmät, ja arkikielessä suomeksi puhutaan ihan vihreinä - mutta eivät kuitenkaan ole niin kirkkaan vihreät, että menisivät siihen "green"-kategoriaan.
Suomessa ei ole sanaa hazel ja täällä se on ruskean sävy. Suomalainen tapa jakaa silmän värit on sininen/siniharmaa, ruskea, vihreä ja harmaa.
Harmaat (todella yleiset Suomessa) ovat maailmalla paljon harvinaisempia kuin hazel ja vihreät
https://www.worldatlas.com/articles/which-eye-color-is-the-most-common-…
Silmien värihän vaihtelee. Krapulassa silmien väri muuttuu punertavaksi, samoinkuin allergiasta etc. Liika dokailu muuttaa keltaiseksi simmut. Riivatuilla kuulema huhupuheiden mukaan mustiksi.. ;D 😛
Hazel on ruskea, jossa hieman vihertävää.
https://images.ctfassets.net/u4vv676b8z52/3DGAAIEOlBVIFBuekYpXgd/485ce8…
Siniharmaat on maailmalla harvinaisin väri. Hazel väri löytyy jo intiasta aika monelta miljoonalta---
Eli kaikki Siippilä 2015vieraat on Hazel silmiäkö?
Mietitääs.. Omien (seurustelu)kumppaneideni silmien värit kuluneiden 20 vuoden aikajänteellä: tumman( lähes mustan) ruskeat 1kpl, vaalean/ okranruskeat,eli ns hazel 1kpl, vihreät 1kpl, jäänsiniset 2kpl. Kokoelmasta puuttuvat siis enää harmaat ja siniharmaat silmät. Omat silmät siniharmaat. Ystävilläni sensijaan on useimmilla olleet siniharmaat tai suklaanruskeat silmät. Vakavia suhteita on olut ainoastaan jäänsinisten ja hazel(nuts)silmäisten kanssa. Sinisilmäisillä kyllä todellakin on parempi viinapää, kuin muilla, se on tullut todettua. Ruskeasilmäiset sensijaan ovat enemmän huumeisiin meneviä, kuin myös viheriät. Olisiko se Oikea minulle siellä jossain siniharmaiden 'tavallisten' joukossa? Vihreät kuitenkin ovat niin kiehtovat ja erityisesti vedensiniset/ vihreät,lähes turkoosit.. Voi valinnan vaikeutta.
Vierailija kirjoitti:
Hazel on ruskea, jossa hieman vihertävää.
https://images.ctfassets.net/u4vv676b8z52/3DGAAIEOlBVIFBuekYpXgd/485ce8…
Mulla on tuollaiset! Eräs pikkulapsi kerran sanoi, että sulla on auringonkukat silmissä :D
Miehelläni, tyttärelläni ja miehen veljenpojalla on hazel-eyes. Todella kauniit. Varsinkin, kun appiukkoni on ulkomaalainen, on heillä mm. Ripset todella pitkät ja tummat. Olen niistä hieman kade. Pitääkin kertoa tästä miehelle. Hän kun haluasi siniset silmät ja toivoo lapsillemme sinisiä silmiä :)
Taitaa kuitenkin vihreä olla harvinaisin väri