Ärsyttää, kun miehen kaverit ja työkaverit pitää mua pirttihirmuna mitä en todellakaan ole
Miehellä on ollut jo seurusteluajoista lähtien käyttää mua tekosyynä, ettei hänen tarvi lähteä erilaisiin sosiaalisiin menoihin. Hän on luonteeltaan kotona viihtyvä introvertti, on rakentanut kuntosalin kotiin, viihtyy katsellen leffoja ja sarjoja tykkää lukea ammattikirjallisuutta, välillä pelaa pleikkaa. Itsekin viihdyn kotona, mutta myös tykkään nähdä kavereita ja käyn useamman kerran viikossa harrastuksissa. Vapaa-ajan vietosta ei mulle ja miehelle sinänsä tule riitaa.
Seurustelun alussa musta oli suorastaan söpöä, kun mies saattoi sanoa kavereilleen, ettei lähde heidän kanssaan baariin, koska "emäntä ei anna lupaa" (toki olisin antanut mennä baariin, koska kävin välillä itsekin kavereiden kanssa). Luulin tuolloin, että kyse on miesporukan välisestä vitsailusta, jossa kaikki tietää, että mies nyt on vaan niin ihastunut että mieluummin jää mun kanssa kuin lähtee äijäporukalla baariin.
Sittemmin oon tajunnut, ettei tuo "emäntä ei anna lupaa"-juttu ei ole miehelle mikään vitsi, vaan hän on pidemmän aikaa käyttänyt sitä tekosyynä, ettei häntä huvita tehdä erilaisia asioita. Ja tilanne on oikeastaan ihan päinvastoin, että oon välillä ollut suorastaan ihan kiukuissani miehelle, kun on tehnyt erilaisia ohareita kavereilleen (mm. jätti parhaan lapsuudenystävänsä polttarit välistä käyttäen mua tekosyynä etten muka anna lupaa!). Ollaan kumpikin samalta alalta, jossa Suomessa on kohtuullisen pienet piirit, joten meillä on useita yhteisiä tuttuja mm. opiskelujen kautta. Siten mua oikeasti harmittaa, että mulla on varmaan kamala maine pirttihirmuna.
Viimeisin juttu oli, kun kuulin tutulta (meidän molempien entinen opiskelukaveri, nyt samassa työpaikassa miehen kanssa), että mies oli kieltäytynyt työpaikan höntsäily sählyjoukkueesta vedoten siihen, että "ei ehdi kun emäntä vaatii perheaikaa"! Ja tämä ei siis pidä paikkaansa, mulla ei olisi mitään sitä vastaan, että mies kävisi vaikka useammankin kerran viikossa pelaamassa.
Miten reagoisitte mun tilanteessa? Tekeekö jotkut muutkin tätä samaa?
Kommentit (12)
Eikös sinua pitäisi ennemmin ärsyttää se, että mies mustaa sinun mainettasi? Kyllä hän tietää, mitä sinusta ajatellaan hänen juttujensa takia.
Mun mies oli aivan samanlainen kunnes aloin käyttää samaa taktiikkaa. Aina sanoin kavereille että mies ei päästä/anna lupaa. Jo muuttui ääni kellossa kun mies itse sai aika kyseenalaisen maineen.
Vierailija kirjoitti:
Eikös sinua pitäisi ennemmin ärsyttää se, että mies mustaa sinun mainettasi? Kyllä hän tietää, mitä sinusta ajatellaan hänen juttujensa takia.
Ärsyttää hyvinkin. Mies itse väittää, että lähes kaikki miehet kuulemma tekevät tätä ja että miehet eivät sen perustella vielä muka pidä pirttihirmuna. En usko, että näin on.
ap
Samaa tekosyytä käytetään myös meillä. Ärsyttävää, kun välillä olisi valmis työntämään miehen ovesta ulos. Nykyään käyttää harvemmin, kun olen pari kertaa kuullut sanovan puhelimeen, että emäntä ei tykkää, niin olen sivusta huudellut, että ei ole totta. Olen myös sanonut suoraan etten tykkää, että käyttää minua tekosyynä, jos ei itse halua lähteä.
Onko teillä molemmilla maatila vai miksi teidän miehenne nimittävät teitä emänniksi?
Taitaa olla yleistäkin tuo? Omakin kultanuppuni käyttää tuota tekosyynä joskus. Onneksi ei sentään usein. Ja onneksi suuri osa hänen tuttavistaan on minunkin tuttaviani, joten totuudet tulevat kyllä julki, esim. se että minulla on aikoja jolloin en muuta toivokaan kuin että mies poistuisi kotoa ja jättäisi minut rauhassa tekemään mitä sitten teenkin. Jos joku minut nähtyään pitää minua vieläkin pirttihirmuna niin se on sitten voi voi. Itse olen myös sanonut miehelle että en viitsisi olla hänen tekosyynään menohalujensa puuttumiselle, ja että en tule tuota hätävalhetta sitten missään julkisesti tukemaan, vaan paljastamaan tavattaessa myös miehen kavereille sen että mies käyttää minua tekosyynä. Pahaltahan sekin sitten kuulostaa kavereista, siellä voi yksi ja toinen ruveta miettimään mitä se mies sitten hänestä itsestään ajattelee - tai puhuu.
Miehet on. Yksi justiin soitti eilen aamulla mun miehelle, että vaimon Espanjassa asuva veli muijansa kanssa on tulossa puoliltapäivin käymään, eikö me sovittukin että mennään pelaamaan sulkapalloa. Mieheni naureskellen totesi että juu voidaan me mennä (mitään ei oltu aiemmin sovittu). Sitten tää kaveri soittaa tunnin päästä että pitää mennä vähän myöhemmin, sopiiko kolmelta, kun vaimo haluaakin että hän on kotona kun se veli tulee...
Vierailija kirjoitti:
Onko teillä molemmilla maatila vai miksi teidän miehenne nimittävät teitä emänniksi?
Ei mitään maatilaa, se on vaan tietenkin tyhmä sanonta. Alkuun tuntui musta hassulta kun seurusteluvaiheessa mies sanoi "emännäksi" mutta hän on aina käyttänyt tuota sanaa siis vain ja ainoastaan silloin kun antaa ymmärtää, että minä en anna hänen tehdä joitain asioita. ESim. "täytyypä kysyä emännältä onko ok" ja heh heh naurua päälle. Että on muuten alkanut ärsyttää tuokin tapa.
ap
Minunkin mies käytti tuota alkuaikoina. Kun sain tietää asiasta, suutuin todella kovaa.
Mies onneksi tajusi kun väänsin hänelle rautalangasta etten todellakaan halua mitään pirttihirmun leimaa.
Ei ollut kuulemma edes tajunnut tuota puolta asiassa, oli vain ollut helppo tekosyy.
No äläs nyt.
Silloin kun laitoin poikki ex-avopuolison kanssa, niin hän ei kehdannut kertoa perheelleen tai kavereilleen että ollaan erottu, vaan meni paikkoihin selittäen etten pääse paikalle koska olen krapulassa. Oli todella kivaa, kun minua pidettiin jonain juhlijana sen takia että selkärangaton mies ei saa suutaan auki ja tunnusta suoraan, etten sattuneesta syystä ravaa enää hänen perhejuhlissaan.
Toinen samanlainen keissi kävi, kun yhteisestä kaveripiiristä yksi sisarusvaljakko järjesti yhteissynttärit ja päättivät kutsua pelkästään exäni. Ex tiesi mitä siinä oli taustalla ja hän oli oitis lähdössä sinne yksin yrittämättäkään sanoa kutsujalle että unohtaisi lapselliset kaunansa, vaan hän päinvastoin syyllisti minua tilanteesta. Se kutsuja oli sellainen, joka kiukutteli milloin kenellekin eli perinteinen koliikkiaikuinen. Mies lopulta lähti sinne juhliin ja kun paikan päällä muut ihmettelivät miksi en ollut siellä, niin hän selitti lammasmaisesti miten en halunnut tulla - kun kuulin tuosta niin suutuin tosissani, koska mies ei itse yrittänytkään auttaa tilannetta ja lopulta valehtelee lisää pääni menoksi. Oli aika kivaa kun mies ei pidä yhtään puoliani vaan asettui aina toisten kannalle ja etsimällä etsi vikoja minusta. Muutama automatkakin meni siinä, että hän analysoi pelkästään miten mokailin kyläpaikassa. Nyt kun mietin niin ne olivat kaikki miehen asenteessa, koska hän oli loputon nuoleskelija joka ei hyväksynyt etten ollut samanlainen.
Hän ei tietenkään ymmärtänyt mikä on ongelma ja on nyt onnellisesti ex.
Vierailija kirjoitti:
Minunkin mies käytti tuota alkuaikoina. Kun sain tietää asiasta, suutuin todella kovaa.
Mies onneksi tajusi kun väänsin hänelle rautalangasta etten todellakaan halua mitään pirttihirmun leimaa.
Ei ollut kuulemma edes tajunnut tuota puolta asiassa, oli vain ollut helppo tekosyy.
Miehenä olen samaa mieltä, moni käyttää tuota emäntä ei päästä korttia,mutta moni mies kyllä pitää sitä ihan viattomana heittona,
nyt mammat sitten kerrotte miehillenne samantein ettei tuota korttia enää käytetä
Vierailija kirjoitti:
Mun mies oli aivan samanlainen kunnes aloin käyttää samaa taktiikkaa. Aina sanoin kavereille että mies ei päästä/anna lupaa. Jo muuttui ääni kellossa kun mies itse sai aika kyseenalaisen maineen.
Tämä onkin jännä, koska tuollainen myrkyllinen käytös on hyväksyttävämpää naiselle kuin miehelle.
Mikset sano asiasta suoraan miehelle, ettet halua pirttihirmun mainetta, kun et kerran sellainen ole. Keksikööt parempia tekosyitä.