Millaisia ruokia teette, kun on vähän rahaa?
Näitä keskusteluja on paljon, mutta aina tulee esiin samat hernekeitot, olisiko jollain jotain uusia ideoita?
Kommentit (252)
Ei mul oo ikinä vähän rahaa. Köyhä.
Vierailija kirjoitti:
vakk kirjoitti:
Tarkoitettu kysymykseksi 28:lle, joka luetteli tavallisia ruokalajeja, arvellen niiden olevan epäterveellisiä.
En ole tuo 28, mutta kyseessä on tällä palstalla se tuttu ilmiö, että kaikki halpa perusruoka on AINA epäterveellistä, ellei se sisällä papuja ja linssejä.
:D
Tarkka huomio! Eikö myös ole ruuassa jotakin vikaa, jos siinä on perunaa? Muistan perunaa halventavia kommentteja olleen ainakin jossakin vaiheessa paljon. Siis purjo-perunakeitto, silakka- ja lohilaatikot, Janssonin kiusaus, uuniperunat lisukkeineen, jauheliha-perunasoselaatikko/ sheperd's pie – aivan hirveää ja epäterveellistä!
Lantuista, sipuleista, erilaisista kaaleista ja kaikkien noiden monipuolisesta käytöstä on parempi olla sanomatta mitään. Puhumattakaan sisälmyksistä, kalanperkeiden ja muiden luiden jatkojalostuksesta liemiin yms.
133
Itse lisään aina linssejä melkein kaikkeen mitä teen. Linssejä saa tosi halvala kuivana ostettua (nyt on lidlissä 1.3 euroa paketti) ja niistä saa paljon ja hyvää proteiinia! Olen laittanut niitä keittoihin, wokkeihin ja kastikkeisiin. Käy myös tortillojen täytteenä.
En tee sämpyöitä tai leipiä, koska pidemmän päälle ne tulevat kalliiksi, kun niihin joutuu ostamaan leikkeleet, juustot, margariinit ynnämuut.
Ostan lidlistä aina niitä salaattipusseja ja yritän syödä salaattia aina ruuan sivussa.
Keitot ovat todella hyviä ja halpoja ruokia, niistä saa aina omanmallisen, kannattaa tosin jättää nakit ja kermat pois.
Herneet, pavut, linssit on aina halpoja ja tosiaan niitä voi tunkea ihan mihin vaan, vaikka kanakastikkeeseen voi heittää lisäksi linssejä tai kikherneitä, tulee enemmän kastiketta ja riittää pidemmälle.
Itse tänään ostin vähän "kalliimmat" keittoainekset. Teen lohikeittoa. keittojuurekset maksoi about 1.2e, lohipalat 4.2e (400g), violan tillituorejuusto 2e. Loput saa kotona. Eli loppusumma on 7.4e, mutta tästä on itselleni nyt 3 päivän ruuat.
Vierailija kirjoitti:
Sellaisia, joista syödään pari päivää kerrallaan ja joissa on suht vähän aineita, jotta on mahd. Halpaa. Esimerkiksi makaronilaatikko, kinkku/jauheliha/broilerikiusaus, riisipuuro+kanelisokeri, kalapuikot+perunamuusi, iso padallinen chili sin carnea (syö riisin kanssa monta päivää!), jauhelihakastike+muussi jne. Eli siis tosi perusruokia perus sienistä. Aika ravinneköyhää köja tylsää, mutta halpaa vatsantäytettä.
Eihän se aineiden määrä ole olennainen asia sen annoksen hinnan kannalta, vaan niiden laatu. Esimerkiksi makaroonilaatikon ainekset maksaa halvimmillaankin 2,50 euroa ja siitä makaroonin osuus on noin 15 senttiä, vaikka sitä on siinä kaikkein eniten. Pitää siis pyrkiä tekemään se ruoka mahdollisimman edullisista raaka-aineista. Esimerkiksi paljon mainostetun itsetehdyn hernekeiton halpuus katoaa välittömästi, kun siihen lisätään lähes mitä tahansa lihaa. Esim 400 grammaa halvinta sikanautajauhelihaakin, moninkertaistaa hernesopan hinnan. Eli itsetehty hernesoppa on erittäin halpaa, vain kasvisveriona.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Riisiä ja jotain kastikkeita/wokkeja, esimerkiksi kookosmaitoon tai kaurakermaan tehty kasviscurry. Pakastimessa on aina vihanneksia ja kaapissa papuja. Kookosmaitoa saa pari desiä 89snt. Curry maustetta löytyy kaapista aina. Aasiamarketista saa halvalla tofua, 2€ 500 grammaa ja se riittää moneksi päiväksi yhdelle henkilölle.
Pakastevihannekset ovat helppoja, nopeita ja halpoja. Alle eurolla saa 450 grammaa kukkakaalta tai parsakaalta. Wokkivihanneksia vähän päälle eurolla. Keittovihanneksia vielä halvemmalla, niitä tosin et itse osta..Mainitsen vielä mitä laitan tähän kookoscurryyn yleensä, reseptiä saa tottakai muuttaa sen mukaan kun haluaa.
Pieni sipuli (vapaaehtoinen)
n. 300 grammaa parsakaalta (Huom! Jos ostaa tuoreena, niin parsakaalta kanta on ihan hyvää syötävää)
200 grammaa maissia (pakasteesta saa ostettua n. 45snt)
200 grammaa kikherneitä tai muita papuja
200 grammaa tofua (tofun for korvata millä haluaa. Lisää papuja, ja jos itse tykkää niin vaikka lihaa)
2 dl kookosmaitoa tai kaurakermaa
Mausteita sen mukaan kun itse tykkää. Yleensä lisään paljon currya, hiukan suolaa ja pippuria sekä vähän chiliä.Tämä resepti tulee itsellä halvaksi siis sen takia että kaapeissa on aina varalta paputölkkejä, kun säilyvät hyvin, sekä Pakastevihannekset ja mausteet aina löytyy. Ostettavana on siis tofu ja kookosmaito/kaurakerma
Siis mit vit? Onko tämä sitä kuuluisaa naisen logiikkaa?
Oletko sä saanu ne paputölkit, pakastevihannekset ja mausteet ilmaiseksi, vai miksi niiden hintoja ei huomioida kustannuksissa. Eihän raaka-aineiden ostoajankohdalla ole annoksen hinnan kannalta mitään merkitystä.
Tuolla logiikalla minulla oli eilen ilmainen illallinen, kun naudansäfile ja valkosipuliperunat löytyi pakkasesta ja mausteetkin maustehyllystä ja punaviiniäkin löytyi kaapista.
Varaa on kyllä muuhunkin. Lasten suosikki on halpa kananmuna kastike ja spagettia. Onhan se helppo kun handlaa valkokastikkeen eikä tosiaan maksa juuri mitään. Siis pilko keitetyt kananmunat, ei miehen munia.
Silppua ja pehmennä sipuli öljyssä. Lisää jauhoja, sekoita, lisää maitoa hiljalleen ja sekoita oikeasti koko ajan. Lisää paloitellut munat kun kastike alkaa näyttää sopivalta.
Lihaliemikuutio ja valkopippuria. Siinä on soosi joka maistuu spagetin tai perunoiden kanssa. Pikku lisänä tuohon voi lisätä puolukkasurvosta. Sitä oikeaa eikä mitään kaupan hilloa. Pointti on kirpeys eikä makeus.
Spagetti maksaa mitä euron tai alle kilo? Munat on halpoja. kaikki tuossa on halpaa. hyvä jos 5 euroa neljän hengen ateria. On ainakin lasten makuun kun lautanen usein pyyhitään leivällä kuivaksi.
Vierailija kirjoitti:
Varaa on kyllä muuhunkin. Lasten suosikki on halpa kananmuna kastike ja spagettia. Onhan se helppo kun handlaa valkokastikkeen eikä tosiaan maksa juuri mitään. Siis pilko keitetyt kananmunat, ei miehen munia.
Silppua ja pehmennä sipuli öljyssä. Lisää jauhoja, sekoita, lisää maitoa hiljalleen ja sekoita oikeasti koko ajan. Lisää paloitellut munat kun kastike alkaa näyttää sopivalta.Lihaliemikuutio ja valkopippuria. Siinä on soosi joka maistuu spagetin tai perunoiden kanssa. Pikku lisänä tuohon voi lisätä puolukkasurvosta. Sitä oikeaa eikä mitään kaupan hilloa. Pointti on kirpeys eikä makeus.
Spagetti maksaa mitä euron tai alle kilo? Munat on halpoja. kaikki tuossa on halpaa. hyvä jos 5 euroa neljän hengen ateria. On ainakin lasten makuun kun lautanen usein pyyhitään leivällä kuivaksi.
Sinä olet kyllä pennin venyttämisessä vielä höyhensarjaa. Ensinnäkin 1,25 euroa annos, on tosiköyhälle kallis, ei halpa. Minä teen tuolla hinnalla liki kolme ateriaa monistakin eri raaka-aineista.
Tuossakin voi makaroonin hinnan heti puolittaa, kun käyttää spagetin sijasta perusmakaroonia. En kylläkään ymmärrä, että mihin ihmeeseen sinä tuossa satsissa saat 5 euroa uppoamaan? Minä en saisi tuohon 4 hengen satsiin upotettua millään puoltatoista euroa enempää.
Mulla ei ole ollut vielä koskaan vähän rahaa joten en tiedä
Pääkallokeittoa eli jauhelihaa ja makarooneja. Ei tarvi kysyä että miksi sitä sanotaan keitoksi.
Toinen vastaava on että jauhelihan tilalla tonnikalaa.
Pussikeittoja, joihin on laitettu makaroonia lisäksi.
perunamuussipusseja jotka tehdään ranskalaisen sipulikeiton veteen.
Vierailija kirjoitti:
Yksin asuva voi hyvin jakaa vaikka jauhelihapaketin n. 100 gramman pakastepusseihin pakastimeen. Jos miettii vaikka lapsuutta niin kyllähän silloin 5 henkinen perhe söi 400 gramman jauhelihapaketista sen yhden aterian jokainen.
Toki pitää osata tehdä ruokaa, mutta kyllähän liika liha on kastikkeissa jopa huono asia. Koostumus ja maku kärsii.
Luulisi 80g lihaa per henkilö riittävän yhdelle aterialle nykypäivänäkin, kerta suositus (jotka lienee toki huuhaata) on max 500g viikossa.
Jauhelihaa ja kaalta -> kaalelaatikko. Jos rahaa on vähän enemmän, niin ruokajuomaksi lasillinen edullista punaviintä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Linssejä ja riisiä kattilaan, keitetään kypsäksi. Sekään tomaattimurskaa ja mausteita. Tarvittaessa voi laittaa ruokakermaa.
Linssit on Lidlissä n. 1,50€ paketti ja riisit 0,79€. Tomaattimurska alle 30 centtiä purkki. Eikä ruokakermakaan ole kuin ehkä euron. Ja noilla saa monta annosta :)No et sinä kauheasti ole katsellut Lidlin hintoja, kun ihan päin honkia meni nuo kaksi.
Tomaattimurskatölkki ja ruokakerma maksavat molemmat n. 40-50 senttiä. Kuohukerma on sitten jtn. 70-80 senttiä. Tietty joku maustettu ruokakerma on sitten siinä euron, hieman yli, mutta noi perus maksaa ton em.
Lidlin tomaattimurskatölkki ON alle 30 senttiä, muistaakseni 27-29 senttiä. Mulla on niitä tai S-ryhmän 30 sentin tölkkejä aina kaapissa, sillä sopivat niin moneen ruoanlaittoon.
Vierailija kirjoitti:
Mä pakastan aina ne juustonjämät, joista ei saa enää höylättyä leivän päälle. Näitä raastan sitten pizzaan. Hiivaa ja jauhoja löytyy lähes aina. Kastikkeeksi laitan purkista suoraan tomaattimurskaa, halvin S-ryhmällä 35 senttiä ja Lidlissä 29 senttiä. Mozzarellapalan saa alle eurolla. Noiden lisäksi ei tarvitse kuin vaikka pestoa (1,30e tölkki, säilyy jääkaapissa pitkään) tai basilikaa maustehyllystä. Tulee mehevä hyvä pizza :)
Tää on siitä puolesta hyvä vinkki, että kun rahat on oikeasti vähissä, on mukavampi lohduttaa itseään pizzalla kuin keitellä jotain kaalia :D
Papuja, linssejä, kikherneitä, kaalia ja jotain tarjousjauhelijaa.
Onhan nuo pavut ja kikherneet työläät ensin liottaa ja sitten keittää pitkään, mutta teen kerralla isomman satsin ja laitan pakkaseen. Niistä kuitenkin tulee tsi edulliset kerta-annokset.
Jauhelihakastike (ruskealla kastikkeella), kanaviillokki koivista. Siitä syö monta päivää riisin kanssa. Lounaaksi erilaisia puuroja ja siemeniä.
Mä ihmettelen niitä, jotka vielä ostaa lihaa, jos rahat on tiukilla. Se, että vaihtaa naudanlihan vaikka sika-nautaan ei ole välttämättömyys. Ja muutenkin "halpa liha" ei kuulosta kovin houkuttelevalta tai eettisesti tuotetulta. Ei niissä ole muuta kun rasvaa. Enemmän papuja ja linssejä ym edullista, säilyvää ja riittoisaa proteiinia. Sit voi kerran pari viikossa-kahdessa ostaa laadukkampaa (vaikka siis ihan luomu naudanjauhelihaa).
hetkinennythessu kirjoitti:
Pääkallokeittoa eli jauhelihaa ja makarooneja. Ei tarvi kysyä että miksi sitä sanotaan keitoksi.
Toinen vastaava on että jauhelihan tilalla tonnikalaa.
Pussikeittoja, joihin on laitettu makaroonia lisäksi.
perunamuussipusseja jotka tehdään ranskalaisen sipulikeiton veteen.
Tonnikala ei ole kyllä mikään halpa korvike. Luulisi esim pakasteseitä saavan edullisemmin.
Vierailija kirjoitti:
Maukkaita ja ravitsevia ruokia! Minulle "vähän rahaa" on silloin, kun käyttötin saldo menee alle 5:den tonnin....
Ja pääkopan saldo puhdas nolla!
Vierailija kirjoitti:
Keittoja.
Vesi ei pidä nälkää.
Keittoja. Tänään iso kattilallinen nakkikeittoa.
Haudutettua kaalia.
Puuroa.
Riisiä ja jotain lisukkeita esim wokkia juureksista tai hernemaissipaprikaa ja tomaattimurskaa.
Ohukaisia. Hillolla, jos ihan iltapalapöytään/aamiaiselle. Tai suolaisina perunamuusin kanssa lounaaksi tai päivälliseksi.
Perunaruokia. Esim pataa, pyttipannua, perunaraastepihvejä.
Tomaattimurskasta tomaattikeittoa.