Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hei palstan tosiköyhät, ideoita todella edullisista herkuista

Vierailija
16.02.2018 |

Löytyisikö ideoita todella edullisista herkuista, johon kaikkein köyhimmilläkin olisi varaa. Heitelkää ideoita.

Saa siis olla itse tehtyjä, tai kaupasta ostettuja, ei kuitenkaan mitään dyykkausjuttuja, tai leipäjonohommia.

Kommentit (229)

Vierailija
161/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jääpaloja voivat näillä keleillä tehdä ulkona myös ne, joilla ei ole pakastinta, tai ei ole varaa maksaa sähkölaskua.

Vierailija
162/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ööh 2015 grammaa jauhoja on yksi paketti + 15 grammaa. Yhdessä paketissa on 2 kg jauhoja. Noihin kaikkiin riittää siis noin yksi paketti vehnäjauhoja ja se maksaa sen 80 senttiä.

Mun mielestä on ihan sama, puhutaanko nyt paketista vai kahdesta. Neljä euroa viiteen settiin on naurattava ajatus, tai sitten on kotona sellaiset varastot, että kaikki maksaa sentin, kun ne ainekset on jo kotona. Jolloin ei edes kuulu tähän ketjuun. Köyhillä ei kaapit pullota.

-eri

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
163/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ihmettä tekee tosiköyhien ja tosihalpojen hintojen ketjussa ihmiset, jotka maksaa kardemummasta liki 200 euron kilohintoja ja kehtaavat sen vielä rinta rottingilla täällä kertoa?

Mitä tekee köyhien ja tosiköyhien ketjussa leipojat, jotka laittavat pullataikinaan melkein puoli kiloa voita ( hinta 1,2 €, tietenkin halvinta tarjousvoita). Köyhä käyttää halpaa margariinia ja voita vain mausteeksi. Kyllä huomaa, että eräät eivät ymmärrä itse valmistettujen leivonnaisten ja eväitten edullisuutta juuri siksi, kun ostavat kovin kalliita raaka-aineita.

Kananmunat ovat ravintosisältöön nähden  halpoja. Niitä kannattaa hyödyntää. Mutta jos herkuksi tekee marenkia, on myös keltuaisille oltava hyötykäyttö. Esimerkiksi majoneesiin. pastaan tai vaniljakiisseliin tai johonkin kakun kreemitäytteeseen.

Juuri näin. En nyt jaksanut erikseen tuota voin hintaa/määrää ihmetellä, kun sillä oli muutenkin kaikki hinnat ihan hakusessa, mutta totta tosiaan tosiköyhä käyttää tietenkin halvinta margariinia, tai jopa rypsirapsiöljyä, sekin käy leivontaan. Voita sitten vain tarkkaan harkiten tiettyihin paikkoihin, esim voisilmiin. Kaikki pitää aina hyötykäyttää, mitään ei heitetä pois. Esim voitelumunan lopun lämmitän mikrossa ja siitä saa siivut munaa parin leivän päälle.

Vierailija
164/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ihmettä tekee tosiköyhien ja tosihalpojen hintojen ketjussa ihmiset, jotka maksaa kardemummasta liki 200 euron kilohintoja ja kehtaavat sen vielä rinta rottingilla täällä kertoa?

Mitä tekee köyhien ja tosiköyhien ketjussa leipojat, jotka laittavat pullataikinaan melkein puoli kiloa voita ( hinta 1,2 €, tietenkin halvinta tarjousvoita). Köyhä käyttää halpaa margariinia ja voita vain mausteeksi. Kyllä huomaa, että eräät eivät ymmärrä itse valmistettujen leivonnaisten ja eväitten edullisuutta juuri siksi, kun ostavat kovin kalliita raaka-aineita.

Kananmunat ovat ravintosisältöön nähden  halpoja. Niitä kannattaa hyödyntää. Mutta jos herkuksi tekee marenkia, on myös keltuaisille oltava hyötykäyttö. Esimerkiksi majoneesiin. pastaan tai vaniljakiisseliin tai johonkin kakun kreemitäytteeseen.

Juuri näin. En nyt jaksanut erikseen tuota voin hintaa/määrää ihmetellä, kun sillä oli muutenkin kaikki hinnat ihan hakusessa, mutta totta tosiaan tosiköyhä käyttää tietenkin halvinta margariinia, tai jopa rypsirapsiöljyä, sekin käy leivontaan. Voita sitten vain tarkkaan harkiten tiettyihin paikkoihin, esim voisilmiin. Kaikki pitää aina hyötykäyttää, mitään ei heitetä pois. Esim voitelumunan lopun lämmitän mikrossa ja siitä saa siivut munaa parin leivän päälle.

Laitat raa'an kananmunan mikroon? Niinku... mitä siitä tulee? MIKÄ siitä tulee? Oikeasti kiinnostaa. Itse säästän voitelumunan (laitan aina hiukan vettä sekaan) joko seuraavan leivontakertaan, lisään munakokkeliin tai sekoitan koiran ruokaan.

Vierailija
165/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ööh 2015 grammaa jauhoja on yksi paketti + 15 grammaa. Yhdessä paketissa on 2 kg jauhoja. Noihin kaikkiin riittää siis noin yksi paketti vehnäjauhoja ja se maksaa sen 80 senttiä.

Mun mielestä on ihan sama, puhutaanko nyt paketista vai kahdesta. Neljä euroa viiteen settiin on naurattava ajatus, tai sitten on kotona sellaiset varastot, että kaikki maksaa sentin, kun ne ainekset on jo kotona. Jolloin ei edes kuulu tähän ketjuun. Köyhillä ei kaapit pullota.

-eri

Kyllä minulla on kaapissa pulloja. Se on hyvä sijoitus. Mitä enemmän juon, sitä enemmän saan rahaa pulloista.

Vierailija
166/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ööh 2015 grammaa jauhoja on yksi paketti + 15 grammaa. Yhdessä paketissa on 2 kg jauhoja. Noihin kaikkiin riittää siis noin yksi paketti vehnäjauhoja ja se maksaa sen 80 senttiä.

Mun mielestä on ihan sama, puhutaanko nyt paketista vai kahdesta. Neljä euroa viiteen settiin on naurattava ajatus, tai sitten on kotona sellaiset varastot, että kaikki maksaa sentin, kun ne ainekset on jo kotona. Jolloin ei edes kuulu tähän ketjuun. Köyhillä ei kaapit pullota.

-eri

Mun mielestä taas sun kannattais siirtyä johonkin muuhun ketjuun, kun sulla ei tunnu olevan mitään hajua sen kummemmin määristä kuin hinnoistakaan, eli ei yhtään mitään annettavaa tähän aiheeseen.

Tässä sulle nyt kylmää faktaa niistä määristä ja hinnoista, niin loppuu se nillitys, vaikka epäilen, että ei lopu vaan seuraavaksi nillität, ettei noilla aineilla voi tulla hyvää ja kun sekin teilataan, niin tulet nillittämään, että et laskenut omalle työlle hintaa ;)

Mutta tässä kylmääkin kylmempää faktaa: Niistä pellillisistä kolmessa oli pohjana ihan normi puolenlitran taikina puolikkaana, jolla siis saa pellillisen pullaa. Se on ihan perus pullataikina ohje ja tässä määrät ja hinnat:

2,5dl vettä omasta kaivosta      0 senttiä

1/2 hiiva                                         8 senttiä

1/2 tlsuolaa                                   1 senttiä

1 dl sokeria                                    4 senttiä

1/2 rkl kardemummaa               12 senttiä

70 g margariinia                           14 senttiä

6,5 dlvehnäjauhoja                      16 senttiä

                                                   yht 55 senttiä

Tuohon laskin kardemumman ovh hintaisen kaupasta saatavan kmumman mukaan. Itselläni on tarjouksesta ostettua kardemummaa, joten siksi sen hinta se mainitsemani alle 10 senttiä ja siten myös se pellillinen likimain sen 50 senttiä. Tosin kyllähän tuo 55 senttiäkin siihen noin 50 sentin haarukkaan mahtuu. Mutta siis kaikki aineet tuossa ohjehintaisia.

Mustikkapiirakkaan itse poimitut mustikat ja korvapuustiin kanelia ja rasvaa. Pannariin lidlin vishyä 16 sentin litrahinnalla eli siihenkään neste ei maksa käytännössä juuri mitään. Eli kaikki 5 pellillistä alle kolme euroa ja ne tuutit vähän yli euron, eli näin ollaan siinä 4 eurossa. Kysyttävää?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
167/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ihmettä tekee tosiköyhien ja tosihalpojen hintojen ketjussa ihmiset, jotka maksaa kardemummasta liki 200 euron kilohintoja ja kehtaavat sen vielä rinta rottingilla täällä kertoa?

Mitä tekee köyhien ja tosiköyhien ketjussa leipojat, jotka laittavat pullataikinaan melkein puoli kiloa voita ( hinta 1,2 €, tietenkin halvinta tarjousvoita). Köyhä käyttää halpaa margariinia ja voita vain mausteeksi. Kyllä huomaa, että eräät eivät ymmärrä itse valmistettujen leivonnaisten ja eväitten edullisuutta juuri siksi, kun ostavat kovin kalliita raaka-aineita.

Kananmunat ovat ravintosisältöön nähden  halpoja. Niitä kannattaa hyödyntää. Mutta jos herkuksi tekee marenkia, on myös keltuaisille oltava hyötykäyttö. Esimerkiksi majoneesiin. pastaan tai vaniljakiisseliin tai johonkin kakun kreemitäytteeseen.

Juuri näin. En nyt jaksanut erikseen tuota voin hintaa/määrää ihmetellä, kun sillä oli muutenkin kaikki hinnat ihan hakusessa, mutta totta tosiaan tosiköyhä käyttää tietenkin halvinta margariinia, tai jopa rypsirapsiöljyä, sekin käy leivontaan. Voita sitten vain tarkkaan harkiten tiettyihin paikkoihin, esim voisilmiin. Kaikki pitää aina hyötykäyttää, mitään ei heitetä pois. Esim voitelumunan lopun lämmitän mikrossa ja siitä saa siivut munaa parin leivän päälle.

Laitat raa'an kananmunan mikroon? Niinku... mitä siitä tulee? MIKÄ siitä tulee? Oikeasti kiinnostaa. Itse säästän voitelumunan (laitan aina hiukan vettä sekaan) joko seuraavan leivontakertaan, lisään munakokkeliin tai sekoitan koiran ruokaan.

No siis munakastahan siitä tulee ;) Etkö ole koskaan tehnyt munakasta mikrossa? Eli minulla on se muna kahvikupissa. Sekaan laitan vähän suolaa ruokalusikallisen vettä. Mulla on tehoton mikro, joten lämmitysaika reilut puoliminuuttia.

Vierailija
168/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Talkkuna. Itse tehty pizza.

Vispipuuro, ai että se on hyvää jäähtyneenä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
169/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Talkkunahyve rahkasta ja itseloimituista puolukoista

Vierailija
170/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Appelsiiniriisi on hyvää ja edullista! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
171/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttäjä7437 kirjoitti:

Ihan tavallinen leivänpaahtimessa paahdettu leipä on hyvää. Päälle kylmää margista. On mun herkkua.

Leivon aina vaaleat leivät itse, eli teen ns peltileipää jossa siis kauraryynejä. Ei ole oikein hyvää paahdettuna. Niinpä paahtoleipää syön ainoastaan silloin kun köyhien tunnilla on 95-99 sentin maalais, tai moniviljaviipaleita -60% alennuksella, koska ne ovat halvimpia viipaleleipiä, eli alennettuna leivän hinnaksi tulee alle 40 senttiä. Tavallisia paahtoleipiä en raaski ostaa edes 60% alennuksellakaan, kun niissä kilohinta 50% kalliimpi.

t: tosiköyhä

Vierailija
172/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En jaksa lukea ketjua mutta jos puhutaan herkuista niin mielestäni Pirkka-chilipähkinät on tosi hyviä ja hinta muistaakseni 1,19 pieni pussi. Kaloreita tuossa on rutosti joten pitävät nälkääkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
173/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Appelsiiniriisi on hyvää ja edullista! :)

On suurta herkkua, valitettavasti kerma nostaa hintaa, joten on jäänyt minulla viimeaikoina haaveeksi. Olen kyllä köyhien tunnilla tarkkaillut, että jos halvin, eli Kotimaista kerma olisi -60% alennuksessa ja samaan aikaan appelsiinit halpoja, niin minäkin voisin päästä kyseisestä herkusta nauttimaan. Ei vaan ole vielä natsannut.

t: tosiköyhä

Vierailija
174/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ihmettä tekee tosiköyhien ja tosihalpojen hintojen ketjussa ihmiset, jotka maksaa kardemummasta liki 200 euron kilohintoja ja kehtaavat sen vielä rinta rottingilla täällä kertoa?

Mitä tekee köyhien ja tosiköyhien ketjussa leipojat, jotka laittavat pullataikinaan melkein puoli kiloa voita ( hinta 1,2 €, tietenkin halvinta tarjousvoita). Köyhä käyttää halpaa margariinia ja voita vain mausteeksi. Kyllä huomaa, että eräät eivät ymmärrä itse valmistettujen leivonnaisten ja eväitten edullisuutta juuri siksi, kun ostavat kovin kalliita raaka-aineita.

Kananmunat ovat ravintosisältöön nähden  halpoja. Niitä kannattaa hyödyntää. Mutta jos herkuksi tekee marenkia, on myös keltuaisille oltava hyötykäyttö. Esimerkiksi majoneesiin. pastaan tai vaniljakiisseliin tai johonkin kakun kreemitäytteeseen.

Juuri näin. En nyt jaksanut erikseen tuota voin hintaa/määrää ihmetellä, kun sillä oli muutenkin kaikki hinnat ihan hakusessa, mutta totta tosiaan tosiköyhä käyttää tietenkin halvinta margariinia, tai jopa rypsirapsiöljyä, sekin käy leivontaan. Voita sitten vain tarkkaan harkiten tiettyihin paikkoihin, esim voisilmiin. Kaikki pitää aina hyötykäyttää, mitään ei heitetä pois. Esim voitelumunan lopun lämmitän mikrossa ja siitä saa siivut munaa parin leivän päälle.

Lidlissä maksaa voi 2,39e, mulla menee melkein puolikas paketti puolen litran taikinaan, mulla ainakin menee siten lähes 1,20e pullataikinan voihin. 

Mä kuulun niihin jotka leipoo mieluummin harvemmin, vähemmän ja hyvää hyvillä raaka-aineilla kuin usein, paljon ja pahaa huonoilla raaka-aineilla. Tämä muuten onnistuu köyhänäkin. Laadukasta herkkua riittää vähempikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
175/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ihmettä tekee tosiköyhien ja tosihalpojen hintojen ketjussa ihmiset, jotka maksaa kardemummasta liki 200 euron kilohintoja ja kehtaavat sen vielä rinta rottingilla täällä kertoa?

Mitä tekee köyhien ja tosiköyhien ketjussa leipojat, jotka laittavat pullataikinaan melkein puoli kiloa voita ( hinta 1,2 €, tietenkin halvinta tarjousvoita). Köyhä käyttää halpaa margariinia ja voita vain mausteeksi. Kyllä huomaa, että eräät eivät ymmärrä itse valmistettujen leivonnaisten ja eväitten edullisuutta juuri siksi, kun ostavat kovin kalliita raaka-aineita.

Kananmunat ovat ravintosisältöön nähden  halpoja. Niitä kannattaa hyödyntää. Mutta jos herkuksi tekee marenkia, on myös keltuaisille oltava hyötykäyttö. Esimerkiksi majoneesiin. pastaan tai vaniljakiisseliin tai johonkin kakun kreemitäytteeseen.

Juuri näin. En nyt jaksanut erikseen tuota voin hintaa/määrää ihmetellä, kun sillä oli muutenkin kaikki hinnat ihan hakusessa, mutta totta tosiaan tosiköyhä käyttää tietenkin halvinta margariinia, tai jopa rypsirapsiöljyä, sekin käy leivontaan. Voita sitten vain tarkkaan harkiten tiettyihin paikkoihin, esim voisilmiin. Kaikki pitää aina hyötykäyttää, mitään ei heitetä pois. Esim voitelumunan lopun lämmitän mikrossa ja siitä saa siivut munaa parin leivän päälle.

Kuinka onnellinen olenkaan, etten ole näin köyhä. En rikaskaan, mutta silti. Raaka muna mikrotettuna, uaargh.

Ja ihmeelliseksi senteistä riitelyksi meni taas. Varmaan te, joille halvimman voipaketin tai kermatölkin osto on mahdoton asia, voisitte oikeasti hyödyntää sitä leipäjonoa. Suurimmalle osalle ihmisistä kuitenkin tässä on tullut paljon hyviä ja edullisia vaihtoehtoja esimerkiksi karkkipussin tai valmisleivonnaisten ostolle kaupasta.

Vierailija
176/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paistetut perunat ja sipulit rankasti.

Vierailija
177/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis sipuliRENKAAT

Vierailija
178/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse tehdyt mehujäät/jäädyke

Vierailija
179/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pannukakku, kalleinta on se maitolitra

Pulla, voi tehdä veteenkin ja hyvää tulee

Pirtelö, halvinkin jäätelö maistuu pirtelössä hyvältä

Vierailija
180/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ihmettä tekee tosiköyhien ja tosihalpojen hintojen ketjussa ihmiset, jotka maksaa kardemummasta liki 200 euron kilohintoja ja kehtaavat sen vielä rinta rottingilla täällä kertoa?

Mitä tekee köyhien ja tosiköyhien ketjussa leipojat, jotka laittavat pullataikinaan melkein puoli kiloa voita ( hinta 1,2 €, tietenkin halvinta tarjousvoita). Köyhä käyttää halpaa margariinia ja voita vain mausteeksi. Kyllä huomaa, että eräät eivät ymmärrä itse valmistettujen leivonnaisten ja eväitten edullisuutta juuri siksi, kun ostavat kovin kalliita raaka-aineita.

Kananmunat ovat ravintosisältöön nähden  halpoja. Niitä kannattaa hyödyntää. Mutta jos herkuksi tekee marenkia, on myös keltuaisille oltava hyötykäyttö. Esimerkiksi majoneesiin. pastaan tai vaniljakiisseliin tai johonkin kakun kreemitäytteeseen.

Juuri näin. En nyt jaksanut erikseen tuota voin hintaa/määrää ihmetellä, kun sillä oli muutenkin kaikki hinnat ihan hakusessa, mutta totta tosiaan tosiköyhä käyttää tietenkin halvinta margariinia, tai jopa rypsirapsiöljyä, sekin käy leivontaan. Voita sitten vain tarkkaan harkiten tiettyihin paikkoihin, esim voisilmiin. Kaikki pitää aina hyötykäyttää, mitään ei heitetä pois. Esim voitelumunan lopun lämmitän mikrossa ja siitä saa siivut munaa parin leivän päälle.

Kuinka onnellinen olenkaan, etten ole näin köyhä. En rikaskaan, mutta silti. Raaka muna mikrotettuna, uaargh.

Siis ei kai sinne mitään kypsää munaa laiteta!? Oliko sinulle täysin uusi asia, että munakkaan voi valmistaa myös mikrossa? Et taida olla kovinkaan harjaantunut ruuanlaittaja.

Tokihan minäkin munakkaani pannulla yleensä valmistan, mutta en minä nyt mitään vajaata munaa lähde pannulla kypsentämään. Ihan tiedoksesi, se muna kypsyy mikrouunissa siinä missä pannullakin. Kun sinulle asia tuntuu olevan niin eksoottinen, niin testaapa vaikka yhdellä munalla, miten se mikrossa kypsyy.  

https://www.k-ruoka.fi/artikkelit/arki/munakas-onnistuu-myos-mikrossa

.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän yhdeksän