Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hei palstan tosiköyhät, ideoita todella edullisista herkuista

Vierailija
16.02.2018 |

Löytyisikö ideoita todella edullisista herkuista, johon kaikkein köyhimmilläkin olisi varaa. Heitelkää ideoita.

Saa siis olla itse tehtyjä, tai kaupasta ostettuja, ei kuitenkaan mitään dyykkausjuttuja, tai leipäjonohommia.

Kommentit (229)

Vierailija
141/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Rusinat. Ovat hyviä, makeita ja nähdäkseni kohtalaisen terveellisiäkin. 

Tämä ei ole terveysketju, mutta juu rusinat on ihan hyviä, mutta eivät erityisen edullisia, varsinkaan perinteiset merkkituotteet. Jonain xtra tuotteina voi saada pikkupussin alle euron. Toki eihän rusinoita kerralla kilokaupalla syödä, vaan jo kohtuullisen pienelläkin määrällä voi makean nälän tyydyttää. Onko se sitten herkku, onkin jo makuasia.

Vierailija
142/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Pulla on mun mielestä yllättävän hinnakasta vaikka se kestääkin pakastamisen, ei tarvii syödä kaikkea heti.

-hiiva 0,20e

-maito 0,50e (ei vesipulla ole yhtä hyvää)

-voi 1,2e

-kardemumma 0,70e

-vehnäjauho 0,35e

-kaneli 0,10e

-sokeri 0,20e

-raesokeri 0,20e

Yhteensä 3,45e. Montako pullaa puolen litran taikinasta tekee? 25? Kappalehinta 0,14e. Ja edellyttää että on käyttänyt pari kymppiä aikaisemmin että kaikki aineet löytyy omasta takaa.

Mitä ihmettä sä höpiset???

Itse leivon aina puolikkaan taikinan ja leivon siitä pelillisen pikkupullia ja niitä tulee 12-14 koosta riippuen. Se pellillinen maksaa  noin 50 senttiä, eli puolen litran taikinalla se maksaisi euron, eli alle kolmasosa sinun hinnastasi. Pullille tulee siis kappalehinnaksi noin 4 senttiä ja tulee aivan helkkarin hyviä.

Mistä ihmeestä sä kardemummasi ostat jos yhden pullataikinan kardemummat maksaa 70 senttiä? vai lappaatko sä pullaasi kilokaupalla kardemummaa :) Mun pullataikinaan menee kardemummaa alle 10 sentin edestä.

Se on ihan täyttä puppua, että veteen tehdyt pullat olisi pahoja. Mun pullia on aina kehuttu ja olen tehnyt veteen pullat jo ties kuinka kauan. Aiemmin itsekin tein maitoon, mutta kerran kokeilin veteen ja siitä ei ollut paluuta, koska en huomannut mitään eroa maitoon verrattuna.

Tyyristä on hienosokerisikin jos 2 desiä sitä taikinaasi laitat. Lidlistä saat puolet halvemmalla. 

Köyhyydestäsi en tiedä, mutta et sinä ainakaan kovin hintatietoinen ole ;)

Pussi kardemummaa joka riittää kertaan maksaa 0,69e. Mistä sä ostat noin edullista kardemummaa? Hienosokeria menee myös pullien väliin kun teen korvapuusteja. Mutta tiputa hinta puoliksi jos susta vaikuttaa hinnakkaalta. edelleenkään en pysty käsittämään miten muka leivot pellillisen pullaa puolella eurolla. Ei vaikka veteen tekisit ja saat siitä vielä muka hyvää.

Mistä sinä noin kallista kardemummaa ostat? Tuossa jo aiemmin kerroin kardemumman kilohinnoista, joten ei niistä sen enempää. Itse en osta kertapusseja, koska niissä aivan liian kallis kilohinta, mutta tuo sinun pussisi on kallis pussitasollakin verrattuna. Viimeksi kun olen pikkupussin ostanut, se maksoi Lidlissä 35 senttiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
143/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kurkku- ja porkkanatikut dipin kanssa! 😋

Vierailija
144/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kardemummaa menee helposti jopa kokonainen putkilo kerralla. Tykkään, että se oikeasti maistuukin.

No en enää ihmettele, miksi täällä uusavuttomat ihmettelee edullisia hintoja, kun ei näytä olevan mitään hajua kilohinnoista. 

Ei kukaan vähänkään hinnoista mitään ymmärtävä ole kardemummaansa ostanut putkiloissa. Ne on 60-70-luvun hommia. Kun pussi ja purkkituotteet otettiin käyttöön, niin putkilot jätettiin mummoja varten, että voivat niitä vanhasta tottumuksesta ostaa. Olenkin ihmetellyt, että miksi niitä vielä hyllyjen täytteenä notkuu, kun olen kuvitellut ettei niitä kukaan enää osta sikakalliin hinnan vuoksi, mutta näköjään koskaan ei voi arvioida kanssaihmisiä liikaa.

No hieman faktaa pöytään. Sen legendaarisen Meiran 8 gramman putkilon hinta Foodiessa (Prisma) on 1,37 euroa, eli kilohinta ruhtinaalliset 174 euroa! Tismalleen sama Meiran jauhettu kardemumma 8 gramman pussissa maksaa samasta putiikista samasta hyllystä hintaan 49 senttiä, eli kilohinta putoaakin heti 61 euroon. Eikä tuo 8 gramman pussikaan ole mikään edullinen. Samaisessa putiikissa myydään 60 gramman pussia 46 euron kilohintaan, eikä sekään ole vielä halvinta kardemummaa, mitä markkinoilta löytyy. 

Mitä ihmettä tekee tosiköyhien ja tosihalpojen hintojen ketjussa ihmiset, jotka maksaa kardemummasta liki 200 euron kilohintoja ja kehtaavat sen vielä rinta rottingilla täällä kertoa?

Käytän niin harvoin kardemummaa, etten ole edes huomannut, että sitä saa pusseissakin. Eikä mummot edes taida leipoa pullaa nykyään.

Hyviä herkkuvinkkejä on tullut, kiitos niistä!

Vierailija
145/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Purjososekeitto

Kokonainen purjo ~0.50e ja muutama jauhoinen peruna 0.50e. Yht. N.1e

Pilko purjo. Kuori ja pilko perunat. Paista voissa, öljyssä tai margariinissa pehmeiksi (älä ruskista). Lisää vettä niin, että peittyy sekä kasvisliemikuutio/mausteita ja keitä n.20min. Soseuta.

Osa perunasta voi olla myös muita juureksia, sipulia tms.

Tää maistuu niin kuumana kuin kylmänä.

Voi lisätä myös kermaa tai maitoa. Tai munankeltuaista. Tai tuorejuustoa/sulatejuustoa. Niillä saa luxusta/pehmeyttä lisää. Mut menee kyl ilmankin.

Vierailija
146/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maitokarkki. Keittele sitkeästi kattilassa maitoa ja sokeria. Muuttuu LOPULTA jonkinlaiseksi toffeeksi. Tätä harrastettiin kersoina mökillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
147/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Niin juu, unohdin kysyä, että kun tohon määrään noita kyseisiä leivonnaisia menee se pari pakettia vehnäjauhoja 89snt./paketti, niin silloin jää muihin aineksiin alle euro. Matikkapääni ei vaan saa tätä yhtälöä toimimaan. Valaise minua?

-119

Ootko ikinä leiponut? Pellilliseen korvapuusteja menee ehkä neljäosa vehnäjauhopaketista, ei suinkaan koko pakettia. Yhteen pullataikinaan kuluu vehnäjauhoja ehkä 20-30 sentillä.

Osaatko lukea ollenkaan? Lainaamani daami kertoi leipovansa viisi pellillistä, ei suinkaan vaan yhtä pullataikinaa. Puolen litran pullataikinaan menee noin 15dl vehnäjauhoja (mikä on yli neljäsosapakettia), mutta okei, jos nyt lasketaan pienemmällä taikinalla pelillisien mukaan niin

pannukakku 5dl

korvapuustit 10dl

pikkupullat 10dl

mustikkapiirakka 6dl

eli 31 desilitraa jauhoja (kauralastuihin ei tarvitse kuin ruokalusikallisen). Yksi desilitra on 65 grammaa, joten tarvittaisiin 2015 grammaa aka yli kaksi kiloa jauhoja. Yksi paketti ei riitä mitenkään, kaksi pakettia on siinä ja siinä. Ymmärrätkö nyt vai piirränkö kuvan?

Ja vastauksena kysymykseesi, kyllä, leivon jatkuvasti. Jos luet tekstini tarkasti, huomaat, että mainitsin sen. Siksi ihmettelenkin tota neljää euroa, se kun ei yksinkertaisesti ole mahdollinen budjetti kyseisiin leivonaisiin.

Vierailija
148/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Linssirisotto, jossa paistettua sipulia päällä. Halpa ja hyvä ja herkullinen kasvisruoka.

Jauhemaksapihvit. Ei todellakaan kallista ostaa jauhemaksaa ja tekaista niistä pihvit ja lisukkeeksi perunamuusia.

Kaalilaatikko puolukoiden kera. Aivan mahtava ruoka.

Broilerin koipia riisi-hernemaissipaprikapedillä.

Erilaiset kasvissosekeitot. Bataattisose tai porkkanasose yms.. Linssikookosmaitokeittokin jossa on esim porkkanoita on aika hyvää ja pehmeän makuista.

Erilaiset munakkaat. Hyvä munakas on esim yhdistää munakas tonnikalaan, pinaattiin tai munakas ihan sellaisenaan.

Pinaattikeitto, pinaattilätyt. Lätyt/pannari ylipäätään kerman kanssa.

Itsetehdyt sämpylät.

Omenapiirakka. Puolalaisten omenoiden hinta ei päätä huimaa. Omenoista ja kaurasta voi tekaista myös Omenakauratoscapaistoksen. Omenakanelirahka on myös suht edullista. Purkki kermaa, omenoita, kanelia, sokeria ja rahkaa.

Jos etsii jotain mättöä, niin nakkiranskalaiset ei paljon maksa jos nakin laadulla ei ole niin väliä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
149/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaurapuurot erilaisin lisukkein. Tietenkin maitoon keitettynä. Tuorepuurotkin on hyviä.

Täytteeksi omppua, banaania, marjoja, mistä kukanenkin tykkää.

Kanelia tietenkin päälle!

150/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uunibanaanit ja vaniljajätski.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
151/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ööh 2015 grammaa jauhoja on yksi paketti + 15 grammaa. Yhdessä paketissa on 2 kg jauhoja. Noihin kaikkiin riittää siis noin yksi paketti vehnäjauhoja ja se maksaa sen 80 senttiä.

Vierailija
152/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riisipuuro

Sisältö jatkuu mainoksen alla
153/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan tavallinen leivänpaahtimessa paahdettu leipä on hyvää. Päälle kylmää margista. On mun herkkua.

154/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uuniomenat, päälle piparkakkumausteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
155/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lämpimät leivät - 30 prossaa kinkulla ja halvalla päälle raastetulla juustolla.

Vierailija
156/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Banaaniletut, joissa banaania ja munia. Viime kesän marjoja pakkasesta tai ilman.

Sipulikeitto creme fraicella on lempiruokaani ja edullista!olen tehnyt erilaisista sipuleista, ei tarvitse olla ranskalaisittain. Vie jonkin verran aikaa tosin.

Vierailija
157/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaura-omena-paistos

Vierailija
158/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on appelsiinit alle 70 senttiä kilo.Makeita juuri nyt.Kuori veitsellä ja lohko,parhaita niin.Ei mene hedelmää hukkaan jos joku tuumii,ihan lähtee pinnasta kuori.

Vierailija
159/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mitä ihmettä tekee tosiköyhien ja tosihalpojen hintojen ketjussa ihmiset, jotka maksaa kardemummasta liki 200 euron kilohintoja ja kehtaavat sen vielä rinta rottingilla täällä kertoa?

Mitä tekee köyhien ja tosiköyhien ketjussa leipojat, jotka laittavat pullataikinaan melkein puoli kiloa voita ( hinta 1,2 €, tietenkin halvinta tarjousvoita). Köyhä käyttää halpaa margariinia ja voita vain mausteeksi. Kyllä huomaa, että eräät eivät ymmärrä itse valmistettujen leivonnaisten ja eväitten edullisuutta juuri siksi, kun ostavat kovin kalliita raaka-aineita.

Kananmunat ovat ravintosisältöön nähden  halpoja. Niitä kannattaa hyödyntää. Mutta jos herkuksi tekee marenkia, on myös keltuaisille oltava hyötykäyttö. Esimerkiksi majoneesiin. pastaan tai vaniljakiisseliin tai johonkin kakun kreemitäytteeseen.

Vierailija
160/229 |
18.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suklaapuuro hillosilmällä. Voi tehdä vaikka kaurahiutaleista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan yksi