Hei VL:t! Olisiko teidän mielestä minun korjattava toisten puheita...
Olen vl, naimisissa ja kaksi lasta. Olemme olleet naimisissa 10 vuotta ja todellakin olemme saaneet vain nuo kaksi, emme ole käyttäneet ehkäisyä. Nyt olen kuullut että meistä juorutaan että käytämme ehkäisyä, joku on tullut jopa suoraan sanomaankin. En ole alkanut selittämään enempää asiaa vaan olen ajatellut että muut voivat ajatella minusta mitä haluavat, sillä tiedän itse että omatuntoni on puhdas. Eli siis kysyisin että olisiko minulla velvollisuus selittää tätä asiaa jotenkin vai olenko edelleenkin vain hiljaa. Jos joku vois näin anonyymisti neuvoa,... kiitos etukäteen!
Kommentit (11)
sydäntäsärkevään itkuun ja sano, että arvaa miltä tuntuu, kun Jumala ei anna enää enempää lapsia. Samalla voit ujuttaa nyyhkytyksiisi hienovaraisen moitteen ja ilmaisun loukkaantumisestasi, kun tullaan noin arkaluonteisessa asiassa epäilemään sinua moisesta rikkeestä.
Siellä sanotaan, että se mitä itse pitää oikeana on oikein, eli jos uskovainen sisimmässään tietää että voi käyttää ehkäisyä, ei se ole silloin syntiä. (paavalin kirjeet roomalaisille esim.)
Miksi ihmeessä muut vl:t juoruavat teistä selkien takana, onko se nyt sitten niin kristillistä? Hoihhoi.
Minulla on tosi laaja ystävä ja sukulaispiiri, monen kokosia perheitä.
Eikä ikinä tulisi mieleenkään alkaa miettimään toisten lapsilukua.
Taitaa olla provon yritys.
täällä tuskin kukaan osaa sua neuvoa. Tämä taas joka väittää VL:nä käyttäneensä ehkäisyä tietää ettei näin ollen voi olla vl. Joten kyseleppä ystäviltäsi neuvoa. Netin keskustelupalstat ei ole oikeita paikkoja näille kysymyksille.
voi olla että SINULLA on tälläinen ystäväpiiri, mutta minua se ei auta yhtään. Kiitos muille asiallisista vastauksista.
ap
usk ystävää, jolle sanoa asiasta? Olisi hyvä, jos voisit suoraan muiden uskovaisten kanssa jutella aiheesta... laittaa vaikkapa ikään kuin " sanan leviämään" :) ... Täällä tuppaa olemaan sellaisia hyeenoja, että on aika pieni sattuma, että saisi tällaisiin asioihin terveellistä neuvoa.
Jos uskallat, sivua asiaa vaikkapa puheenvuorossasi srk -päivillä. Tiedän, että asia voi todellakin satuttaa ja syvästi.
t. 1 lapsen äiti, vl
Hänellä on itsellään monta lasta, mutta on myös kokenut keskenmenoja kuten minäkin. Nämä keskenmenot on minulle todella kipeä paikka, enkä haluaisi niistä yleisesti juteltavan. Kiitos kuitenkin kannustavasta viestistä, sinä 1 lapsen vl-äiti (numeroa en muista). Tuo puheenvuoron pitäminen olisi hyvä juttu, pitäisi vaan kerätä se rohkeus vielä.....
jos näistä asioista puhuttaisiin enemmän seuroissa ja muissa yhteisissä tilaisuuksissa. Välillä tuntuu pahalta, kun aina puhutaan vain suurista perheistä jne. Lapsettomuus sivuutetaan vain yhdellä lauseella perheestä puhumisen jälkeen. Tarkoitan siis seurapuheissa.
lapseton vl
Ja siis ei enempää ole tullut ja todennäköisesti ilman lapsettomuushoitoja ei tulekaan. Pidän asiaa todella henkilökohtaisena, en suosittele mitään srk-päivien tilittelyjä. Olen ajatellut, että pitäköön ihmiset luulonsa, jos niin haluavat meistä ajatella. Voisin kuvitella, että oikein toimiessaan meidän tilanteeseen pahentunut tulee kysymään asiaa ja voin selvittää hänelle asian tilan. Olen kyllä tutuille joskus puhunut kovasta vauvakuumeesta ja siitä, että meille ei ilmeisesti suoda enempää lapsia. Ne joille syntyy joka vuosi lapsia saattavat helposti olla jostain syystä kateellisia ja juoruta sen vuoksi.
Kieltämättä koen toisinaan kiitollisuutta siitä, että meidän perheeseen ei ole annettu joka vuosi syntyä lasta.
Mutta ei kannata ottaa paineita, ne jotka puhuu -- tekee väärin. Sinulla ei ole mitään velvollisuutta tilittää tilanteestasi jos et halua. Itse yritän siis viestittää sillä että kerron että haluaisin kovasti vauvaa, joka on ihan totta. Meitä vähän lapsisia on vuosi vuodelta enemmän ja lapsettomiakin.
samaa mieltä, kuin sinä 11, ettei kannata asiasta mitään tilitellä ison joukon edessä, siksi sanoinkin, että " sivuta" aihetta. Keskenmenoista jne en puhuisi yhtään mitään. Mutta tuohan onkin hyvä, että avoimesti jutustelee silloin tällöin vauvakuumeestaan! (: Vaikka sitäkään en pidä välttämättömänä, jos ei satu esim kuumetta olemaan. Itse kun tiedät asioiden laidan, niin rohkaisisin vaan vapaasti olemaan, sinunkin, ap! (:
t. nro 8
Meillä on kolme lasta pitkillä isoilla ikäeroilla ja tiedän, että jotkut varmaan miettivät meidänkin tilannetta...
Toisaalta mä en koe ehkäisyä suurena syntinä, ei usko voi olla siitä kiinni. Olemme itsekin käyttäneet ehkäisyä kolmannen jälkeen, koska minä en enää jaksaisi lapsia.
VL