Huonejako uusperheessä - uusi vauva
Miehellä on kaksi poikaa aiemmasta parisuhteestaan. Ovat meillä vuoroviikoin.
Meillä on kaksikerroksinen talo, jonka yläkerrassa on 2 samankokoista makuuhuonetta, jotka ovat nyt lasten huoneina, ja "aula", joka on toiminut miehen työhuoneena (tekee etätyötä kotona). Alakerrassa on minun ja mieheni makuuhuone.
Meille on (suunnittelemattomasti) tulossa vauva mutta ei päästä oikein yhteisymmärrykseen huonejaosta. Miehen mielestä vauva ei tarvitse huonetta ja olen sinänsä samaa mieltä mutta johonkin kai vauvankin tavarat on mahduttava, sänky ja vaatteet. Meidän makuuhuoneeseen ei mahdu vaikka miten pyörittäisi.
Minun mielestäni järkevintä olisi laittaa pojat samaan huoneeseen. Miehen mielestä makuuhuone on liian pieni että mahtuisivat samaan huoneeseen. Meidän makuuhuone olisi pikkuisen isompi mutta jokaisella seinällä on ikkunoita tai kiinteitä kaappeja, joten kerrossänkyä sinne ei saisi ellei laita ikkunan eteen. Aulatilastakaan ei huonetta oikein saa kun ei ole ovea eikä edes seinää.
Asunto on mielestäni meille jäämässä pieneksi mutta rahaa isompaan ei ole. Eikä tän suurempia asuntoja tällä alueella tunnu olevankaan. Mies ei halua muuttaa koska lasten äiti asuu tässä lähellä (syy miksi talo ostettiin).
Kommentit (103)
Vierailija kirjoitti:
Sänky teidän sängyn viereen
Et sinä vauvaa laittaisi yläkertaan ja itse alakerrassa.
Aivan. Ei käynyt tämäkään seikka mielessä!
Ap
Pikkuruinen vauva ei kyl tarvitse huonetta.
No mitä konkreettisesti mies ehdottaa? Mihin mies panisi vauvan sängyn?
Suunnitelmallisesti? Et tuo nyt kuulosta kovin suunnitelmalliselta.
Pojat alas, ei kerrossänkyä. Itse muutatte ylös. Ei tule mitään jos vauva on ylhäällä kun itse alhaalla.
Vauva ei tartte omaa huonetta. Miten ajattelit imettää öisin, jos vauva on eri kerroksessa? Osta lipasto tai pieni kaappi vauvan vaatteille.
Ei siitä tule mitään että vauva on ylhäällä ja te alhaalla. Niiden isompien lasten pitää myös saada nukkua yöt rauhassa.
Tehkää olohuoneeseen joku vauvan tavaroiden nurkkaus, sänky vaikka teidän sängyn viereen.
Ongelma huoneiden kanssa tulee sitten kun vauva kasvaa mutta alussa hänen on helpompi olla tavaroineen äidin kanssa samassa kerroksessa.
Ainakin vuoden ajan on kaikille parasta, etenkin vauvalle, kun vauvan sänky on makuuhuoneessanne. Vuoden aikana sitten ehtii miettiä tilaratkaisuja.
Minkä ikäisiä nämä miehen kaksi poikaa ovat?
Tuollaiseen pieneen yksityiskohtaan kosahti provo :D
Meillä kuopuksen sänky oli 4v ikään asti vanhempien huoneessa ja lelut ja vaatelipasto olkkarissa. Sitten vasta pystyttiin laajentamaan taloa.
Raskaus oli siis suunnittelematon, ei suunniteltu. Miehen lapset 7 ja 9 vuotiaita.
Meidän alakerran makuuhuone on siis melko pieni. Pitää mittanauhan kanssa kokeilla mahtuisiko vauvalle sänky meidän sängyn viereen ja kaapinovet mahtuisi silti auki. Olohuoneeseenkaan ei mahdu.
Nyt uudelleenajateltuna voisi olla parempi että miehen kanssa muutetaan yläkertaan ja lapset meidän makkariin alakertaan.
Mies ei ole toistaiseksi ehdottanut mitään. Todennut vain ettei vauva tarvi huonetta ja yläkerran makuuhuoneet ovat liian pieniä kahdelle.
Tämä vauvavaihe ei sinänsä mietitytä vaan se kun lapsi alkaa olla isompi.
Ottakaa se yläkerran aula olohuoneeksi, muuttakaa vanhemmat olkkariin jonne mahtuu myös työpiste ja vauva teidän makkariin.
Kolme makkaria ja viisi henkilöä (kolme lasta ja kaksi aikuista). Hmm. Teille toinen yläkerran makkari ja tulevalle taaperolle sitten toinen, miehen pojille alakerran makkari ja kompensaationa omien huoneiden menetyksestä pojille lupa laittaa ollariin oma pelinurkkaus ja siihen ostetaan heille joku pleikkari. Perusteluna lähinnä se, että itkevä taapero häiritsee miehen poikien unta, jos taapero heräilee ja huutaa pitkin yötä, ja näin miehen pojat saavat nukkua rauhassa kun asuvat alakerrassa.
Aika vaikea tilanne parin vuoden päästä, jos pitää sovittaa yhteen uusperhe, jossa on (silloin) yksi 4 vuotias, yksi 11 vuotias ja yksi 13 vuotias, ja yhteensä vain kolme makkaria. Ratkaisu on, että muutatte halvemmalle alueelle isompaan taloon.
Ei vauva nuku eri kerroksessa kuin vanhemmat. Eli ongelmaa ei ole olemassa, jos ette itse muuta yläkertaan.
Sitten aikanaan tietysti tälle yhteiselle oma huone, miehen lapset yhteiseen.
Ne miehen pojat siirtyy tietenkin asumaan äidilleen, ja on teillä vain joka toinen viikonloppu. Kun vauva tulee niin ei teillä ole silleen aikaa noille pojille enää. Huoneongelmakin ratkeaa sillä, koska viikonloppulapset voi nukkua toinen vaikka olkkarin sohvalla.
Vauva saisi oman huoneen, mutta koululaiset joutuu luopumaan omista huoneista?! Ei järkevä eikä oikeudenmukainen ratkaisu. Jo on kumma, jos ei yksi vauvansänky vanhempien makkariin mahdu. Vauvan vaatteille nyt voi vaikka millaista hienoa lipastoa ostaa ja laittaa vaikka olkkariin.
Sänky teidän sängyn viereen
Et sinä vauvaa laittaisi yläkertaan ja itse alakerrassa.