Mitä tuli tuntemistasi "kutosen pojista ja tytöistä" isona?
Millainen elämä on tuntemillasi peruskoulussa huonosti pärjänneillä nykyään?
Kommentit (49)
Yksi menestynyt juristi ja toinen yhden ison yrityksen yksi johtajista.
Ihan tavallinen. Käyvät töissä pääsääntöisesti. Jotkut on yrittäjiä. Eronneita, naimisissa, lapsia... Yliopistossa eivät ole opiskelleet jos jotain eroja täytyy sanoa niihin jotka pärjäs koulussa.
Mulla oli keskiarvo peruskoulun päättötodistuksessa 6.4. Koulu ei murrosiässä kiinnostanut sitten pätkääkään. Minusta tuli tietojenkäsittelytieteen maisteri ja ohjelmistoarkkitehti.
No mä olen sairaanhoitaja. Opiskelu on mulle helppoa, muttei vaan kiinnostanut peruskoulussa.
N27
Miten kelläkin. Suurin osa on duunareita ja aivan tavallisia ihmisiä. Nyt 35+ on perhettä jne. Muutama jätti koulut ihan kesken mutta jotain hanttihommia hekin on löytäneet.
Nyt kun mietin niin nuorena ne kutosen amispojat löysi yleensä jopa helpommin tyttöystäviä kuin kympin lukiopojat.
Osa oli vähän eksyksissä nuorena mutta sittemmin tullut tavallisiksi kansalaisiksi. No yksi teki itsarin...
Kimi Räikkönen ja levyseppähitsaaja Mika Häkkinen. Harmittaa, kun lähdin lukioon, enkä leikkinyt mikroautoilla.
Minusta kutosen oppilaasta tuli lopulta KTM. Ysin koulukaverini on tällä hetkellä työtön ylioppilas, koska yliopisto jäi kesken. Koskaan ei kannata luovuttaa.
Vierailija kirjoitti:
No mä olen sairaanhoitaja. Opiskelu on mulle helppoa, muttei vaan kiinnostanut peruskoulussa.
N27
Sama. Päätä ja älyä löytyy mutta käytäntö kiinnostaa enemmän.
Vierailija kirjoitti:
Alkoholisteja
Sama, plus pari tuli yh-äidiksi tai perheen hylkääväksi isäksi 15-20-vuotiaina. Korkeakoulutusta ei ole kenelläkään. Ammattikoulun on osa käynyt, osa ei ole käynyt mitään koulua, pieni osa on töissä onneksi.
No en tunne kuin itseni ja minusta todellakin tuli syrjäytynyt ja aikamoinen elämäntapaluuseri, eli ei onnellista loppua ja tuhkimotarinaa, sorry. 😜
Mulla oli pikkasen päälle seiskan k.a. niin yläasteelta ku lukiostakin. Opiskelin kampaajaksi ja myöhemmin sairaanhoitajaksi. Pitkässä parisuhteessa ja pari muksua.
Jotakin vikaa on nuoressa jos yläasteella ei pääse tuon parempiin arvosanoihin.
Silloin ei tunnettu lukihäiriötä, niin jotkut pojat joutuivat kärsimään tahattomasti.
Käytännössä olivat kuitenkin fiksuja ja lahjakkaita, joten ovat töihin päästyään menestyneet hienosti. Ja tienaavat minua, lukuihmistä, paremmin.
Vierailija kirjoitti:
Jotakin vikaa on nuoressa jos yläasteella ei pääse tuon parempiin arvosanoihin.
Itessäs on vikaa. 🙄
Veljeni, jolle koulunkäynti oli pakkopullaa ja kutosia todistuksessa lähinnä, sai intin jälkeen yhtäkkiä opiskeluintoa ja kävi iltalukion ja opiskeli kauppatieteiden maisteriksi. (Yläasteen jälkeen hän aloitti amiksen ja lopetti sen kesken ja kävi varastoduunissa. ) Nyt on jonkun tason johtaja hyvässä firmassa. Hänellä on myös perhe ja kiva omakotitalo.
Vertauskohdaksi tähän minä ysin ja kympin tyttö, sairaanhoitaja nykyään. Vaikka ei tässä hommassa mitään vikaa, tykkään työstäni ja arvostan omaa duunia.
Vierailija kirjoitti:
Minusta kutosen oppilaasta tuli lopulta KTM. Ysin koulukaverini on tällä hetkellä työtön ylioppilas, koska yliopisto jäi kesken. Koskaan ei kannata luovuttaa.
Suomessa on juuri tämä ongelma että ihmisen työllisyys määräytyy jonkun tutkinnon puuttumisen perusteella. Se ON todellinen ongelma.
Amiksia tai merkonomeja kaikista. En tiedä että kukaan olisi jättänyt käymättä toisen asteen koulutusta. Lukioon saati korkeakouluun ei mennyt noista kukaan.
Ns farkkukansaa, pari sentään lähärinä tai eläintenhoitajana, mutta eläintuokakaupassa...