Ei se ainoa lapsen elämä niin surkeaa ole
Taas sain selitellä yhdelle mummolle meidän ainokaisen lapsen elämää. Hänellä on paljon lapsenlapsia eli hänen kaksi lastaan ovat tehneet paljon lapsia. Ainokainen lapsikaan ei ole yksinäinen kuten niin monet luulee koska hänellä on paljon kavereita. Hän saa harrastaa mitä haluaa yms. Miksi aina yleistetään että ainokaiset olisivat jotenkin onnettomia?
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Mä olin ainoa, ja ei se ollut kivaa.
Mulla taas oli sisaruksia ja se ei ollut kivaa.
Ainakin saa kaikki perinnöt aikanaan itse.
Mä olin ainoa enkä kertaakaan muista kaivanneeni sisaruksia. Parhaalla kaverilla oli yksi ja siitä oli jo ihan tarpeeksi harmia.Oma lapseni on myös ainoa enkä usko , että on sisaruksia kaipaillut.
Sitäpaitsi mitä on elämän varrella kuullut ja kokenut niin ei se elo sisarusten kanssa mitään auvoa aina ole aikuisenakaan.Kuinka paljon täälläkin mm. joulun . aikaan kärsitään ja valitellaan ns.sukujuhlia ja kuka teki mitäkin ja kenelle.
Mä olin ainoa, ja ei se ollut kivaa.