Mikä ihme on hienosteluvaate tai hienostelutakki? Mitä on hienostelu??
FB-kirpputorilla näkyy silloin tällöin lastenvaatteita, joita myydään hienosteluvaatteina. Esimerkiksi joku aivan tavallinen duffelitakki, vaikka H&M-merkkinen, myydään hienostelutakkina. Samoin on ollut myynnissä aivan tavallisia chinoksia ja näitä myydään pikkupojille hienosteluhousuina. Tai tytöille jotain mekkoa hienostelumekkona. Häh.
Mitä siis on hienostelu? Sellaista, kun pukeudutaan kuin hienot ihmiset, vaikkei oikeasti olla? Niinkö?
Meillä puhutaan paremmista takeista, kun laitetaan vaikka villakangastakit lapsille syksyllä tai talvella juhlavaatteiden päälle. Ei siis mennä tavallisilla joka sään kestävillä kouluun sopivilla takeilla, vaan laitetaan paremmat, harvemmin käytettävät. Onko kyse näistä?
Kommentit (11)
Niissä vaatteissa ostellaan hikeä
No voi kauheaa. Onko sillä nyt niin väliä, kutsuuko paremmaksi takiksi tai hienostelutakiksi? Meillä ei kutsuta miksikään, kun ei lapsilla sellaisia ole.
Meillä villakangastakki on villakangastakki, ei mikään parempi takki. Nehän on halvempiakin kuin tavalliset (vedenpitävät, tuulenpitävät jne.) talvitakit.
Vierailija kirjoitti:
No voi kauheaa. Onko sillä nyt niin väliä, kutsuuko paremmaksi takiksi tai hienostelutakiksi? Meillä ei kutsuta miksikään, kun ei lapsilla sellaisia ole.
Just näin :)
Jotkut jopa kutsuu "kauppatakiksi"...
Mitä väliä, miksi sitä kutsuu. Aikuisetkin hienostele, miksei lapsetkin. Ihan hyvä juttu! Vähän tapakasvausta, ei tee pahaa kenellekään
Hienostelutakki ei kestä leikkipuistoa. Kyllä, siinä leikitään hienoa ihmistä, sellaista joka istuu kahvilassa ja juo teetä pikkurilli pystyssä.
Sellaistakin on kiva leikkiä välillä. Sitten voidaan taas mennä sienimetsään tai rymytä kaverin kanssa majanrakennusta.
Mun mielestä on ihan kasvatuksellista opettaa, että eri tarkoituksiin on myös eri vaatteet. Ja siellä kahvilassa ei pinota sohvatyynyjä lattialle.
Varmaan samaa tarkoittaa kuin nk. "kauppavaatteet" tai "kauppatakki", tarkoittaen juuri niitä vähän parempia vaatteita jotka laitetaan ylle vaikka ostoskeskukseen mentäessä, leffaan, synttäreille yms. tapahtumiin.
Olen kyllä samaa mieltä että sanana (meillä käytetään myös termiä "paremmat vaatteet") tuo hienostelu on jotenkin sen kuuloinen, että sisältää pienen halveksuvan elementin paremmin pukeutumista kohtaan. Tai näin ainakin mun korvaani.
anaalihamsteri kirjoitti:
ANAALISEKSTATESSA HIENOSTELUVAATTEET SAATTAVAT TUHRIINTUA KAKKAAN!
Toi ei oo hauskaa joten hanki jotain muutakin elämää kun trollata AV:lla
Niin suomalaista. Yhteisestä ripulipaska-altaasta ei saa karata hienostelemaan.
Suomessa mikä tahansa voidaan katsoa hienosteluksi. Minuakin piti kaverin isoäiti joskus muinoin "herraskaisena", kun en halunnut leikkiä hippaleikkiä pihalla juhlamekko päällä :D.
Kyllä, hienostelu sanana kertoo alemmasta sosiaaliluokasta. Onko muka jollain keskiluokkaisella tai ylempään sosiaaliluokkaan kuuluvalla tapana "hienostella"? No ei. Näitä hienostelutakkeja myy Jessicat ja Yanettet.
En mäkään ymmärrä. Mutta kuten totesit, kyse on varmaan alempien sosiaaliluokkien tavasta puhua tavallisista, paremmista vaatteista.