Miten kukaan jaksaa hoitaa vieraan ihmisen lapsia päivästä toiseen?
Ihmettelen todella. Varsinkin ryhmäperhepäivähoitsuja.
Kommentit (32)
Viisvuotiaat saattavat olla ihan toisella puolen puistoa ja niin kaukana että pph ei edes näe heitä :(
Vahinkoja tälle rouvalle sattuukin aika paljon kun on lasten kanssa :(
Perhepäivähoitajalla tarkoitetaan henkilöä, joka työskentelee kotonaan hoitaen joidenkin lapsia. Päiväkodissa työskentelee päivähoitajia, lastenhoitajia ja lastentarhanopettajia.
Minne laittaisitte lapsenne hoitoon?
Ihmeesti sitä vaan jaksaa!!!
-lastenhoitaja ammatiltaan-
Rpph on kunnan tiloissa ja siellä on perhepäivähoitajia.
Ei hoitolapsiin ikinä muodostu samanlaista tunnesidettä kuin omiin tenäviin.
Me muut äidit taas kyllä näemme kun käymme samassa puistossa emmekä saa suutamme auki ja sanotuksi että hoitolapsia EI voi jättää hetkeksikään silmistä :(
kun vaan jaksaa kuunnella. Kunta-alan työpaikat saattavat tietysti olla, mitä ovat, mutta lapsiin ei kyllästy!
Ainakin jos on sitä ennen tehnyt lähihoitajan työtä monta vuotta kehitysvammalaitoksessa ja saattohoitokodissa, voin sanoa, että JAKSAA tavallisia, normaaleja, herttaisia lapsia, joilla on koko tulevaisuus edessään.
Jatkuva kuolema ja sairaus monta vuotta nokan alla voivat muuttaa perspektiiviä elämään. Sen jälkeen sen ryhmän villikonkaan touhut eivät järkytä, vaan naurattavat, vaikka tietysti pokkaa joutuu pitämään :)
Vierailija:
. Päiväkodissa työskentelee päivähoitajia, lastenhoitajia ja lastentarhanopettajia.
Mikä koulutusero noissa kolmessa on?
Periaatteessa sama koulutus, nimike muuttunut
lastentarhaopettajat koulutetaan yliopistossa. Korjatkaa, jos väärässä.
onneksi sinä olet.
vähintään noopelin saanut avaruuspiolokiasta
on loistava perhepäivähoitaja
seurasin sitä samassa leikkipuistossa viime vuoden ja hahaa, nyt se hoitaa meidän tenavaa. no, ehkä se käyttäytyy hirviömäisesti sisätiloissa tms.
Pph:lta vaaditaan tietynlaista persoonaa, mutta toisaalta se on se 8-10 tuntia/päivä, jolloin touhuaa lasten kanssa, sitten alkaa vapaa-aika. Pph:na pitää osata ottaa vaan asiat niin kuin ovat. Mietin sitäkin, kun meidänkin pph saa joka ulkoilulla varmaan kahdesti kerätä porukan ovelle odottamaan, kun yksi kokeilee, josko kakka tulisi. Mä hermostuisin tuollaisesta, mutta kai se täytyy vaan ottaa työaikana. Menee mukavasti 15 minuuttia taas...
kotiin lapsia,ja eihän heitä voi poiskaan heittää kun vakiduuni.Mutta ei tietenkään enää pph päikkäriin pääse
olen hoitovapaalla ja hoidan kolmea omaa lastani kotona mutta aina meillä on liuta naapurin lapsia leikkimässä. Hassua on minusta että kun leikitään pihalla ja esim. rakennettiin lasten kanssa kaksi jääliukumäkeä, iso lumilinna ja lumiluola niin ihan toistenkin taloyhtiöiden lapsia alkoi kerääntyä meidän pihaan leikkimään ja lapset ihmetteli että olenko minä rakentanut nuo jutut ja totesivat että ei vaan heidän äidit ikinä viitsisi mitään tollaista tehdä. Niin että kait sitä sitten lasten kanssa työskentelemään ryhtyvä ihminen on muutenkin sellainen joka tykkää puuhata lasten kanssa kaikkea kivaa ja ne äidit jotka eivät kotona olessakaan viiti jälkikasvunsa kanssa mitään tehdä niin eivät ymmärrä niitä jotka haluavat lasten kanssa touhuta. Tosin pph:sta minullakin huonoja kokemuksia kun moni sanoo että on pph vain jotta ei tarvitse mennä töihin ja tuo on minusta huono asenne lastenhoitotyöhön.
Mutta on eri asia, OMA vai JONKUN TOISEN lapsi.
Ratkaisu on ollut hyvä. Lapset ovat viihtyneet, eikä meitä vanhempiakaan ole ketuttanut viedessä ja hakiessa lapsia. Päiväkodissa on aina joku toinen, jos yhdellä on huono päivä. Phh voi päivän aikaan kohdella lapsia miten vain eikä kukaan ole näkemässä.
Tälläisiksi työnimekkeet ovat vakiintumassa.
Päivähoidon opettajana työskentelee lto:t, jotka tulevat yliopistoista ja sosionomit, jotka ovat amk:n suorittaneita.
Päivähoitajina työskentelee lastenhoitajat (joita ei enää kouluteta), lähihoitajat, lastenohjaajat (joka todellakin on eri tutkinto kuin lähihoitajan) sekä pph:t tai jopa epäpätevät. Päiväkodeissa on säännöt, montako epäpätevää hoitajaa saa olla ryhmää kohti.
Alkuperäiseen kysymykseen vastaan, että ihan hyvin jaksaa. Pidän lapsista ja työskentelystä heidän kanssaan. Omat lapset ovat jo niin isoja, että kotona ei heissä ole samalla tavalla enää työtä kuin ennen. Toki vietän paljon aikaa lasteni kanssa, mutta heillä on myös oma elämänsä. Eikä meidän työssä haasteellisinta ole lapsen hoitaminen, vaan lapsen kasvattaminen ja perheen tukeminen lapsen kasvatuksessa.
Niillä ei ole mitään kontrollia, et miten ne lapsia kohtelee. Hirveetä.