Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sananvapaus ei toteudu Suomessakaan

Vierailija
15.08.2016 |

Tässä ihan lakitekstiä
”Jokaisella on oikeus mielipiteen- ja sananvapauteen; tähän sisältyy oikeus häiritsemättä pitää mielipiteensä sekä oikeus rajoista riippumatta hankkia, vastaanottaa ja levittää tietoja kaikkien tiedotusvälineiden kautta.” -Ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen 19. artikla.

Miksi sitten moderoidaan Hesarin kommenteista osa pois. Se moderointi on se taikasana. Se on käytännössä sensuuri.
Ja tälläkin palstalla, jos ei ole omistajatahon ideologian mukainen ketju, niin kuin esim. PUNAVIHERSOKEUS ketju oli (hyvä ketju olikin), niin se poistetaan.

Tänään oli uutisissa, että äärioikeiston toiminta lisääntyy. Niin lisääntyykin, kun ei ole sananvapautta.
Media toitottaa koko ajan itselleen lehdistönvapautta. Lehdistönvapaus ei oikeita jakamaan virheellistä tai puolueellista tietoa.

Pitäisi tehdä ryhmärahoitus keräys, jolla kerättäisiin rahaa riippumattoman median perustamiseen.
Tuonne otettaisiin töihin toimittajia, jotka arvioitaisiin riippumattomaksi.
Ja olisi sitten seuranta, että jos toimittaja ei kirjoita neutraalisti, hän saa potkut.
Neutraaliutta seuraisi riippumattoman median toimikunta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toteutui vielä vuonna 2015, mutta syksyllä tapahtui jännä juttu.

Vierailija
2/4 |
15.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Senkin dille.

Sinulla on oikeus perustaa oma lehti, oma nettisivu, oma tv- tai radiokanava, jonka kautta saat levittää sanomaasi (Ja olla siitä vastuussa).

Kenelläkään muulla ei velvollisuutta julkaista lehdessään, nettisivullaan, tv- tai radiokanavallaan, mielipiteitäsi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huvitti tuo uutinen äärioikeiston toiminnan lisääntymisestä... MTV3 sananvalinta meni jokseenkin näin "...rikosten määrä ei ole liiemmin lisääntynyt, mutta maahanmuuttovastainen toiminta on, ..."

Maahanmuuttovastainen toiminta = Ääriliikkeiden toimintaa?

Ok... :D

Vierailija
4/4 |
15.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi kukaan odottaa sananvapautta maalta jossa neukkupropaganda on tuttua kauraa, vaihtunut vain multikulturismiin.

Miksi kukaan odottaa sananvapautta maalta, jossa on jumalanpilkkalaki ja laki kansankiihotusta vastaan. "Tätä satuolentoahan et pilkkaa!"

Kaukana ollaan vielä todellisesta vapaudesta, ja enemmistö äänestäjistä haluaa vielä enemmän rajoituksia.