ruusu jalassa
Onko täällä ketään jolla ois ollu ruusu jalassa?ja miten pitkään kesti parantua?
Kommentit (3)
Olin kolme viikkoa sairauslomalla, sen ajan kesti suonensisäinen antibiootti, jota hoitajat kävivät pistämässä 3x vuorokaudessa. Lisäksi jalkaan tuli mätäpatti, joka jouduttiin avaamaan. Sen paraneminen kesti 3kk mutta pystyin kuitenkin olemaan töissä.
Ruusuja on useanlaisia. Mulla oli kyhmyruusu jalassa, paha tilanne kun oli joku muukin tulehdus päällä, jouduin huonossa kunnossa sairaalaan. Ruusua ei saatu heti reagoimaan antibiootteihin ja ehti tuhota imusolumkkeita yms.
Eli joudun loppuelämän pitämään tukisukkia ja käymään lymfahoidossa. Ja siinä oikeassa jalassa missä oli pahimmat ruusukkeet on lähes aina sellainen turvotus, ettei sitä saada sittenkään pois.
Mulla oli, kesti n. 6 kk parantua täysin.
Lenkillä oli uusi kenkä hangannut kehräsluun alle pienen haavan, en edes huomannut. Yöllä heräsin, kuume oli 39,9, oksensin, karsee olo. Aamulla lekuriin, tulehdusarvot (CRP) n. 200. Jouduin sairaalaan antibioottitiputukseen viikoksi :(
Sen jälkeen haava ei meinannut parantua, tosi v-mainen vaiva. Olen nuori ihminen, mutta muutama perussairaus, joissa oli just ollut pahenemisvaihe joten en ollut kovin hyvässä fyysisessä kunnossa ja siksi kai kesti noin pitkään.
Kaverilla oli kädessä ruusu, siinä ei haavaa tai mitään, oli vaan iho ihan sairaan kipeä ja kosketusherkkä, se meni ohi varmaan 3 viikossa. Varmaan riippuu ihmisestä, yleiskunnosta ja siitä miten mahdollista tulehtunutta haavaa jaksaa hoitaa (eli huolella!!)
Monelle tulee kuulemma ruusu jalkaan etenkin tähän aikaan vuodesta, kun on lämmintä ja kosteaa ja ollaan metsässä kumisaappaiden kanssa.
Kyllä se siitä sullakin!