Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Apua turvakaukalon telakan kanssa

19.06.2016 |

Heips, olen ihan uusi kaikessa vauvoihin liittyvissä asioissa... Ostimme käytettynä yhdistelmävaunut, merkki on saksalainen Bergsteiger ja olen yrittänyt metsästää telakkaa johon saisin turvakaukalon kiinni...?
Sattuuko joku tietämään onko tähän merkkiin olemassa jotain tiettyä vai onko olemassa jotakin yleistä telakka mallia joka kävisi useampaan erilaiseen kaukaloon?

Toivottavasti joku osaisi auttaa, googlesta en löytänyt...:/

Kommentit (2)

1/2 |
20.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei kyseisiä vaunuja ollut. Golglasin nyt kuitenkin saksalaisia verkkosivuja asian tiimoilta ja tuota Bergsteigerin omaa turvakaukaloa ei kyllä mitenkään ylistetty. Kaukalo kiinnitetään autoon auton omilla turvavöillä ja se on rakenteeltaan arvosteluiden mukaan jokseensakin heppoinen, huonosti pehmustettu  ja hyvin ahdas, joten siihen ei vauva kovin kauaa mahdu ja joutuinette siirtymään isompaan kaukaloon tai turvaistuimeen melko nopeasti.. Arvosteluissa kritiikki kohdistui pitkälti juuri tuohon turvakaukaloon, muuten vaunuja pidettiin ihan käypinä.

Suosittelisin lukemani perusteella, että ostatte kunnollisen turvakaukalon ja erilliset adapterit vaunuja varten, mikäli haluatte kaukalon, jonka saa kiinnitettyä. Meillä oli käytössä kaikkiaan neljä erilaista kaukaloa ja voin varauksetta suositella ainoastaan Maxi-Cosin cabriofixiä. Kyseiseen kaukaloon saa myös adapterit valitsemaanne lastenvaunuun esim täältä: https://www.bergsteiger-kinderwagen.de/produkt/bergsteiger-adapter-fuer… Valitettavasti Maxi-cosin kaukalot ovat melko tyyriitä, mutta laadukkaita.

2/2 |
20.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Okei, kiitos vastauksesta! Joo se voi olla että tuo täytyy tehdä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla