Esimerkkejä narsistin toiminnasta?
Kommentit (171)
Millaisia ovat ne asiat, joista narsisti hakee syypäätä puolisostaan? Onko narsistilla tapana syyttää puolisoaan esim.mustasukkaisuudesta tms. kun tulee välienselvittelyjä?
Narsisti kääntää valkoisen mustaksi ja kaikki asiat aina päälaelleen. Syyttää muita omista puutteistaan ja virheistään. Hänessä ei ikinä, koskaan, ole vikaa tai puutteita. Hän projisoi ne muiden kannettaviksi.
Pahempaa kuin olla parisuhteessa narsistin kanssa, on kuitenkin syntyä narsistin lapseksi. Ja saada narsistivanhemmalta se perheen mustaan lampaan, ns. huonon ja pahan lapsen rooli.
Suosittelen lukemiseksi esim:
Esimiehenä viesti " ... tämä asia pitäisi olla itsestään selvä eikä siitä tarvitsisi sanoa..."
Joo, olikin, mutta jostakin syystä hän oli sitä mieltä että kaikki menee väärin. Sovitaan että tehdään tavalla A, ja jälkeenpäin syytetään siitä, kun olisi pitänyt tietää, että hän teki sen tietenkin tavallaB itse , kun muista ei ollut mihinkään.
Uskoisin, että kaikkein pahinta on se, jos narsisti on jompikumpi vanhempi, narsistin lapsen osa siis. Toiseksi pahinta on, jos narsisti on joku muu sukulainen, sillä sukulaisista eroon pääseminen on vaikeaa. Kolmanneksi pahinta luultavasti narsistipuoliso, hänestä voi kuitenkin erota. Neljänneksi varmaankin työpaikkanarsisti. Pääsee eroon kun vaihtaa työpaikkaa. Suurimmasta osasta näistä pääsee tietysti eroonkin, jos katkaisee välit. Ainakin lopulta jossain vaiheessa.
Toisaalta voi käydä niinkin huonosti, että narsistista ei koskaan pääse eroon, vaikka mitä tekisi. Näin on minunkin kohdallani. Vainoaa loputtomasti, luultavasti kuolemaansa asti.
Anoppi narsisti ja epäilen, että myös oma äiti. Oma lapsuuteni keskittyi vain äitiin. Kaikki pyöri äidin ympärillä - joskus mietin, että kuinka joku voi pitää itseään niin erinomaisena. Hän on paras. Vähän kun Tuhkimo-sadun paha äitipuoli.
Anoppi on aito narsisti. Esim ulkomaanmatkoilla appi ottaa kuvia vain anopista ja sitten niitä anopin kuvia katsellaan matkakuvina. Joku raunio voi näkyä anopin naaman takaa. Hän myös haukkui poikiaan "ette te mitään osaa". Asiat tehtiin kuten anoppi määräsi. Kehuu itseään mm kun minä olen niin hoikka (ja katsoo ivallisesti toista joka lihava). Saksaakin hän kuulemma puhuu (on opiskellut sitä vuoden 58 v. sitten). Yliopistoa ei kannata käydä kun "mitä ne siellä tutkii ja opiskelee). Sitten kokoajan sellainen kiero valehtelu päällä - hän kuulemma tietää "asioita" muttei voi kertoa. Yleensä kyseessä on joku mielikuvituksen tuotejuoru mm. naapuri on kuulemma juoppo - on nähty alkossa. Tosin anoppi unohti, että käy siellä myös itse.
Nykyisin anoppi puhuu sillein teennäisesti kunkatkaisin häneen välit. Ajattelin, että omista lapsista ei tule narsistin uhria. Alko oireet olla vähän sellaiset kun hän ohjeisti ja määräili poikia mirlivaltsisesti (kuten olis lapsiaan). Ja oli kännissä kun lapset hoidossa. Poika putos 1,50 m korkeudelta ja anoppi nauroi "että meinaa mennä pojalta taju".
Vierailija kirjoitti:
Narsisti kääntää valkoisen mustaksi ja kaikki asiat aina päälaelleen. Syyttää muita omista puutteistaan ja virheistään. Hänessä ei ikinä, koskaan, ole vikaa tai puutteita. Hän projisoi ne muiden kannettaviksi.
Pahempaa kuin olla parisuhteessa narsistin kanssa, on kuitenkin syntyä narsistin lapseksi. Ja saada narsistivanhemmalta se perheen mustaan lampaan, ns. huonon ja pahan lapsen rooli.
Suosittelen lukemiseksi esim:
Mun mies on tämä musta lapsi ja veli prinssi. Ei prinssilläkään hyvin mene - on vähän kuin anopin puoliso...joskus epäilen, että heidän suhde ei ole normaali.
"Nykyisin anoppi puhuu sillein teennäisesti kunkatkaisin häneen välit."
-Niin totta! Omalle pojalleenkin kirjoittamat viestinsä olivat aivan kapulakieltä. Ihme virallista tekstiä.
Narsistilla lukuisia suhteita, pettää, valehtelee kirkkainsilmin ja kiinnijäädessään heittää uutta tarinaa kehiin väsymättä niin että kuulija alkaa epäillä itseään. Narsisti lupaa muttei pidä lupauksiaan. Narsisti vähättelee muita, aina löytyy jokin huoleton ”mutta”. Eksät ovat narsistille kuin kuolleita, jos narsisti on väleissä eksien kanssa niin vain siksi että eksistä voi jotenkin taloudellisesti, seksissä, verkostojen kautta jne hyötyä. http://rakasstacy.blogspot.fi miesnarsistin pettämiskuvioista.
Ystäväni äidin täytyy olla narsisti. Tai muuten vaan kamala ihminen.
Ajattelee vain ja ainoastaan itseään. Saa vieraammat ihmiset kiedottua pikkusormensa ympärille, läheisemmät ovat katkaisseet välinsä jo häneen.
Pitää omia voimiaan rajattomina. Uskoi esimerkiksi, että vuosien takainen tuttu tekee ilmaiseksi hänelle uuden kuistin, jos hän niin pyytää. Muutenkin kaikista ja kaikesta pitää hyötyä, joko rahallisesti tai muuten.
On kaikessa paras, tietenkin. Muut ei osaa, ovat rumempi jne. Lapsenlapsetkaan eivät ole hänelle tarpeeksi hyviä, vaan esimerkiksi liian pullukoita.
Koko maailma on hänelle velkaa. Jos esimerkiksi kaupasta on jokin loppu, se otetaan henkilökohtaisena loukkauksena, kaikki on vain antamassa hänelle huomiota ja palveluksia.
En oo koskaan aiemmin toivonut ihmiselle pahaa, mutta tämä taitaa olla poikkeus...
Mikset sä ap osaa googlata? Aiheesta on tuhansia sivuja netisssä.Oletko noin laiska?
Se jatkuva kontrollointi ja manipulointi... esimerkkejä olisi pilvin pimein. Nuorena minulla oli suhde aitoon narsistiin (kuulin myöhemmin hänen saaneen diagnoosin, mikä on aika harvinaista). Yksi esimerkki on sellainen, että olin käymässä lapsuudenkodissani, ja minulla oli aikomus mennä kavereitteni kanssa baariin (mies oli sairaalloisen mustasukkainen). Hän soitti ja houkutteli minut palaamaan asuinpaikkaani, koska kaipasi minua ja halusi minun "tulevan kotiin". Muutin siis suunnitelmiani ja palasin kotiin. Ja vietin sen koko illan, yön ja seuraavan päivän ypöyksin. Siihen aikaan ei ollut kännyköitä, niin yhteydenpito ei ollut niin helppoa kuin nykyään. Sitten kun vihdoin hän tuli luokseni muina miehinä, ja minä nostin asiasta metelin, hän käänsi asian syykseni. Eihän hän ollut sanonut, että tulisi luokseni - hänhän vain pyysi minua palaamaan kotiin, vai olisinko halunnut mennä paneskelemaan jonkun baarista iskemäni miehen kanssa. Hänellä oli ollut muuta menoa... Tämä vain yksi tapaus monista.
Vierailija kirjoitti:
Mikset sä ap osaa googlata? Aiheesta on tuhansia sivuja netisssä.Oletko noin laiska?
En ole aloittaja, mutta lohdullista lukea naisten omia kokemuksia juuri tässä ja nyt .
Narsisti "imeytyy" elämääsi ja harrastuksiisi. Eli OMII ne tavallaan itselleen. Jossain vaiheessa huomaat olevasi vain "sivuosassa" esim omassa harrastusyhteisössäsi, koska narsisti on ottanut pääroolin. Sama tapahtuu ystäviesi kanssa; yhtäkkiä narsisti sopiikin tapaamisia SINUN ystäviesi kanssa.
Onko narsisti sama kuin psykopaatti?
No, kuitenkin itselläni oli tälläinen sekopää pomona. Teki tosiaan elämästäni helvetin. Alussa antoi itsestään luotettavan ja ihanan ihmisen vaikutelman. Pikkuhiljaa ns. kulissit alkoivat kaatumaan ja yhtäkkiä tajusin olevan sairaan ihmisen käsittelyssä. Erosin yrityksestä ja jälkeenpäin tajusin/ luin netistä, että kyseessä oli ilmiselvä psykopaatti.
On vain yksi neuvo narsistin/psykopaatin uhrille: Älä ole missään tekemisissä semmoisen ihmisen kanssa!
Olin lyhyessä suhteessa miehen kanssa, jonka käytös oli psykopaatin kriteerit täyttävää ja narsistisuus oli vain yksi piirre monista. Toki pelkkä narsismi saattaa oireilla näinkin.
Tutustumisvaiheessa ylenpalttinen kiinnostus minusta ja muisti kuukausia kaiken sanomani .Tuolla aiemmin kirjoitettiinkin tällaisesta.
Lahjontaa tavaran muodossa ei ollut, koska oli p.a. Oli huijannut aiemmin naisilta tuhansia euroja, sain tämän tietää jätettyäni hänet. Syyllistynyt myös nettimyynnissä petoksiin.
Lääkkeitten väärinkäyttöä.
Alkoholisti.
Patologinen valehtelija.
Mustasukkaisuus alkoi muutaman viikon kuluessa vähitellen. Ellen vastannut viesteihin heti, kilahti.
Yritti eristää minut sukulaisistani ja ystävistäni.
Ei antanut minun öisin nukkua, koska ei saanut itse unta. Halusi myös minun olevan väsynyt, etten jaksaisi mennä töihin.
Lokki
Haukkui aiemmat naiset ja naisten määrä olikin huomattavasti enemmän kuin alussa kertoi.
Ei yhtään ystävää. (ei kuulemma tarvinnut, koska minä olin olemassa)
Sai raivareita mitättömistäkin syistä ja keksi niille aiheita.
En saanut käyttää somea, koska siellä oli muita miehiä.
En olisi saanut käydä suihkussa tai wc:ssa ovi lukittuna. En tietenkään suostunut tähän.
Lainasi rahaa muutaman satasen, en saanut koskaan takaisin.
Kiristi erolla, kun en toiminut hänen tahtonsa mukaan.
Haukkui lapsiani minulle tuleviksi murhaajiksi, kun pelasivat nettipelejä. Todistaisi oikeudessa heitä vastaan.
Kännipäissään toisteli, että ihan paska suhde. Selvinpäin selosti jutut kännin piikkiin.
Mikään sovittu ei pitänyt paikkaansa.
Haukkui minulle ystäviäni ja sukuani.
Kertoli juttuja, kuinka hän olisi saanut töitä ulkomailta ja miten oli taitava työssään. (oli työtön)
Käänsi ihan kaiken kertomani minua vastaan ja pilkkasi asioita, jotka olivat aiemmin satuttaneet minua.
Uhkaili minua myös alamaailman kostolla.
Yhdellä sanalla sanoen :ihmishirviö.
Laitoin yhdellä kerralla ulos elämästäni. Yritti vielä vedota sääliin, rakkauteen, lupauksiin ym.
ElämäniHirveinKokemus kirjoitti:
On vain yksi neuvo narsistin/psykopaatin uhrille: Älä ole missään tekemisissä semmoisen ihmisen kanssa!
Helpompi sanoa kuin toteuttaa, kun kyseessä on toinen omista vanhemmista.
Vierailija kirjoitti:
Narsisti "imeytyy" elämääsi ja harrastuksiisi. Eli OMII ne tavallaan itselleen. Jossain vaiheessa huomaat olevasi vain "sivuosassa" esim omassa harrastusyhteisössäsi, koska narsisti on ottanut pääroolin. Sama tapahtuu ystäviesi kanssa; yhtäkkiä narsisti sopiikin tapaamisia SINUN ystäviesi kanssa.
Tää on niin totta!
Tapailu ja rakastumisvaiheessa kehuu ja ylistää. On romanttinen ja muistaa kaikki sun pienet sanomiset ja ottaa niistä onkeensa. Sitten vähitellen alkaa alistaminen, vittuilu, syyllistäminen jne. Osaa taitavasti kääntää kaiken puolison syyksi. Osaa ottaa välillä takaisinpäin, että jäät siihen suhdehelvettiin yhä varmemmin kiinni. Sitoo, eristää ystävistä ja sukulaisista. Tekee sinusta riippuvaisen itsestään.
Narsistilla itsellään ei ole hyviä ystäviä. On "tuttuja", joista puhuu pahaa selän takana. Saa äkillisiä raivokohtauksia, joita alat pelätä, niin että olet koko ajan varpaillasi.