Koiraihmiset huomio
Osaisiko joku suositella koirarotua seuraavin kriteerein:
- Ensimmäinen koira lapsiperheeseen
- Pieni/keskisuuri
-Helppohoitoinen turkki
- Leppoisa seurakoira, jaksaa lenkkeillä ja leikkiä
Kiitos :)
Kommentit (21)
Suomen lapinkoira. Täyttää kaikki kriteerit, ihania koiria. 😊
Ei terrieri, on vahvatahtoinen ja luja, turkki pitää nyppiä. Joku spanieli, tai kultainen noutaja
Miten olisi ihan labradorinnoutaja, vai onko liian iso?
Spanieleista ja kultsista lähtee hitokseen karvaa, en suosittele.
Minkäikäiset lapset? Onko lasten tarkoitus viedä koiraa myös?
Jos ei, niin ehdotan omaa rotuani glen of imaalinterrieriä.
Vanha irlantilainen terrierirotu, jota käytettiin mäyrän ja pientuholaisten metsästykseen, mutta nykyisellään ovat pääasiassa seurakoiria. Vankka (16-25 kg) lyhytjalkainen karkeaturkkinen rotu. Turkki on nypittävä, mutta Suomessa useimmat kasvattajat tekee sen ihan ilmaiseksi ja se on helppo opetella itsekin, kun koiraa ei nypitä mitenkään muotoon. Kotikoiran kun nyppii kerran pari vuodessa niin se riittää. Muuten riittää normi kynsienleikkuut ja harjaus kerran viikossa parissa.
On hiljaisempi ja rauhallisempi kun pienemmät terrierit, mutta jaksaa kuitenkin touhuta (paitsi meillä on erittäin aamu-uninen ukkeli :D) ja lenkkeillä. Lapset saa vääntää koiran vaikka solmuun ja se vaan nauttii.
Huonona puolena koiratappeluhistoria, eikä välttämättä tule samaa sukupuolta olevien koirien kanssa toimeen. Erittäin seurallinen ja ihmisrakas kuitenkin! Ja matalaraajaisena voimakkaana terrierinä en suosittelisi alle 12-13 vuotiaiden lenkkeilytettäväksi.
Muistakaa kerätä ne koirienne jätökset.
Törkeetä kun lumi on hetken pois niin läjät näkyy.
Vierailija kirjoitti:
Suomen lapinkoira. Täyttää kaikki kriteerit, ihania koiria. 😊
Joo, ihania on mutta et voi olla tosissasi, että turkki olisi jotenkin helppo.
Vierailija kirjoitti:
Ei terrieri, on vahvatahtoinen ja luja, turkki pitää nyppiä. Joku spanieli, tai kultainen noutaja
Terrierien vahvatahtoisuus johtuu siitä, että niillä on aivot, toisin kun spanieleilla ja noutajilla...
Terrierien "työ" on ollut mm tuhoeläinten metsästys ja ne on jalostettu tekemään se melko itsenäisesti. Kun taas noutajat on jalostettu hakemaan kuollut eläin ja spanielit juoksemaan pelästyttämään saaliseläin näkösälle. Siihen ei paljon aivokapasiteettia vaadita ja näin syntyi FCI kasiryhmä: iloa, vailla älyä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Suomen lapinkoira. Täyttää kaikki kriteerit, ihania koiria. 😊
Joo, ihania on mutta et voi olla tosissasi, että turkki olisi jotenkin helppo.
Turkin helppouteen en ota kantaa, mutta se pärjää sillä Suomen talvessa, tosin kesällä voi olla hieman tukalat paikat.
Labbista en suosittele, sillä vaikka onkin maailman ihanin koira, niin voi olla sellainen energiapakkaus että ainakaan lapset ei voi ulkoiluttaa. Meillä oli labbis ja oli maailman ihanin koira, mutta ekat 3-4 vuotta aivan täynnä tarmoa ja vaati todella paljon tekemistä, ettei olis tullut aika pitkäksi. Mutta oiva harrastuskoira.
Nyt meillä tiibetinspanieli ja hmmm... En kyllä suosittele sitäkään lapsiperheeseen ellei lapset ole jo vähän isompia. Erittäin ystävällinen kaikille, mutta sellainen omanarvontunto että huh huh. Ei seurustele, jos ei just sillä hetkellä huvita. Oppii kyllä helposti asioita, mutta katsoo tarkasti,,että,palkkio näköpiirissä, ei sitä nyt turhaan rehkitä. Järjetön ego.
Monesti helppohoitoinen turkki tarkoittaa sitä, että koirasta irtoaa paljon karvaa. Esim. villakoiran turkkia pitää harjata ja trimmata säännöllisesti mutta vastapainoksi siitä ei lähde irtokarvaa.
Länsigöötanmaan pystykorva = göötti [jöötti] voisi olla yksi varteenotettava rotu. Tämäkin rotu tarvitsee kyllä toimintaa, mutta poikkeuksetta kaikki muutkin.
Jos on ihan taaperoikäisiä, koirarodun valinta on vaikeampaa. Vallankin, jos on koko perheen ensimmäinen koira eikä kokemusta koirien kouluttamisesta ja niiden metkuista. Pitäisi samalla kouluttaa lapsia kohtelemaan koiraa niin, että se ei stressaannu tai loukkaa itseään fyysisesti/henkisesti. Jos ei ole kokemusta koirista aiemmin, karikoita on vaikeampi välttää. Ja pienikokoinen koira voi olla jo riski; isompi ei mene yhtä helposti hajalle, mutta siinä on sitten muut seikat huomioitava.
Hirmu kiltti rotu on seurakoirista esim. bichon frisee, mutta turkin kanssa joutuu pelaamaan. On myös reipas lenkkeilijä.
Ehdottomasti shetlanninlammaskoira! Ideaalin kokoinen, ei liian suuri lapsillekaan, todella leikkisä ja jaksaa lenkkeillä, mutta ei vaadi tolkutonta määrää liikuntaa. Todella seurallinen ja kiintyy voimakkaasti perheeseen sekä lapsiin. Paimenkoirana ei myöskään karkaa helposti ja ainakin meidän yksilö on todella kiltti ja tottelevainen.
Vierailija kirjoitti:
Monesti helppohoitoinen turkki tarkoittaa sitä, että koirasta irtoaa paljon karvaa. Esim. villakoiran turkkia pitää harjata ja trimmata säännöllisesti mutta vastapainoksi siitä ei lähde irtokarvaa.
Jaa. Mulla kun on ollut kaksi vaikeaturkkista ja kaksi helppoturkkista koiraa niin miellän helpoksi turkiksi myös sellaisen, josta ei tule joka lenkin jälkeen kilo hiekkaa lattialle ja joka kuivuu hetkessä sateen, loskan tai pesun jäljiltä. Lappari kyllä tuo mukanaan ihan reilusti kuraa ja hiekkaa eikä kuivu sekunnissa. Lisäksi tosiaan voi olla sisällä kuumissaan ja vaatii jonkin verran turkinhoitoa, ettei mene huopaan tai karisuta karvaansa pitkin poikin.
Joku terrieri? :)