Haaroittuvat hiukset?
Onko niin, että jos hiukset ovat helposti haaroittuvat niin ei kannata pitkiä hiuksia kasvattaa? Itsellä nyt vähän yli olkapään hiukset ja latvat ovat paikoin haaroittuneet vaikka juuri kävin tasoittamassa latvat. Hiukset on kyllä käsitelty. Pitääkö leikata aivan lyhyeksi hiukset vaikka pitkät sopisi paremmin?
Kommentit (11)
Ai, sullako on varaa ostaa noita. Maksavat 50€ pottu
Vierailija kirjoitti:
Ai, sullako on varaa ostaa noita. Maksavat 50€ pottu
Oon tilannut ulkomailta, en ostanut kampaamosta. Jos se nyt kiinnostaa.
ap
Onko sulla käytössä hyvää latvanhoitoainetta, joka jätetään pesun jälkeen latvoihin? Mulla moinen auttoi haaroittumiseen.
Joo ei ole latvahoitoainetta, oon vaan öljyä laittanut mutta olisiko jätettävä hoitoaine parempi? oNko suositella hyvää?
ap
Hiusten haarittuminen ei ole merkki mistäön sun omasta pysyvöstä ominaisuudesta vaan siitä, mitä hiuksille on tehty tai jätetty tekemättä. Eli sä oot käsitellyt ne, se haurastuttaa ja siksi hiukset haaroittuu. Jos haluat kasvattaa pitemmät, sun täytyyjöttää käsittelyt pois. Ei väriä, ei vaslennuksia, ei permiksiä. Eikä jatkuvaa lämpökäsittelyä suoristamiseksi tai kihartamisekdi eikä edes föönaamista.
Miten sitten mun hiukset kun haaroittuvat pahasti vaikka en käsittele niitä mitenkään? Oma väri ollut päässä 6 vuotta ja luonnonlaineilla mennään.
Ei Ap
Mutta onko tummemmaksi värjääminen yhtä huono hiuksille kuin vaalentaminen? Eli aiemmin oli vaalennetut hiukset ja nyt on tummemmat. Latvoissa vielä vaalennusta.
ap
Oletko kokeillut Bonacuren latvasuojaa? Se on lähes pelkkää silikonia ja mulla ei ole ainakaan kaksihaaraisia näkynyt sen jälkeen kun aloin tuota n. 10 vuotta sitten käyttämään. Joskus vuorottelen niin että joka toisen pesun jälkeen tuota ja joka toisen pesun jälkeen jotakin silikonitonta ja kosteuttavaa latvasuojaa tai öljyä.
Niin ja tuotteet mitä käytän on kampaamo tuotteita. Moroccanoil tai Kerastase.
ap