Vauvan vakuutuksen rajauksista
Onko tietoa miten herkästi vakuutusyhtiöt rajaa pois jonkun sairauden? Olen ottamassa vakuutusta 2,5kk vauvalle ja juuri kun olen kysellyt tarjouksia eri yhtiöiltä vauvalle tuli korvatulehdus. Ja isoveljellä(2v+risat) on putket korvissa korvatulehduskierteen vuoksi.Siis voiko nyt käydä niin että yhden tulehduksen vuoksi korvat rajataan pois vakuutuksen piiristä??!! Onko kokemuksia?
Kommentit (3)
Me itse otimme vuoden vaihteessa meidän vauvalle vakuutuksen. Luojan kiitos, koska vauva joutui sairaalaan RS-viruksen vuoksi ja jälkitautina tuli korvatulehdus.
kaikista sairauksista, jotka on todettu ennen vakuutuksen ottamista. meille kävi ihan samalla tavalla, kun ei otettu vakuutusta ennen lapsen syntymää. vauva sai onneksi ainoan *kopkop* korvatulehduksen juuri 2,5 kuisena. siksihän ne ennen syntymää otetut on kalliimpia, kun kattavat taatusti kaikki. ei kovin reilulta tunnu, mutta niin tuo vaan on.
kysyin kaikki vakuutusyhtiöt ja ainoastaan pohjantähdessä on semmoinen rajaus, että korvavaivat tulevat vakuutuksen piiriin, kun on kulunut kaksi vuotta viimeisestä korvatulehduksesta. pohjantähti korvaa myös atooppisen ihon voiteita ja vaihtoehtoisiakin hoitoja, jos kela maksaa niistä korvauksen. näin ymmärsin.
tinttarella
Ainakin meillä IF:ltä sanottiin, että yksikin korvatulehdus rajaa korvatulehdukset pois vakuutuksesta. Meillä rajattiin allerginen ihottuma, allerginen nuha ja silmäsairaus sekä astma sen vuoksi, että neuvolakortissa 2 kk lukee " iho kauttaaltaan kuiva" . Tuossa vaiheessa ei vielä ihottumaakaan ollut. Sitä tuli kyllä myöhemmin.
Gerbera