Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

****SYYSKEIJUT TORSTAIHIN****

Kommentit (41)

Vierailija
1/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä vointi jatkuu samanlaisena, elikkä väsyttää armottomasti, nukuin viime yönäkin taas n.11,5h ja silti ois voinu nukkua vaikka kuinka kauan. Illalla ei kyllä tarvitse myöskään unta odotella ja ekan kerran viime yönä heräsin vessassa käymään, näin jotain kauheeta painajaista ja siihen heräsin.



Ihanaa kohta tää viikko lopuillaan, jännäsin tätä viikkoa jonkin verran kun nyt olis normaalisti ollu menkat, niin jotenkin vuotojen suhteen jännäsin alkaako jotain vuotoja. Mutta kaikki on menny ihan hyvin, vain valkovuotoa on ollu.



Limaisuus ja nuhaisuus on kyllä tosi voimakasta, etenkin yöllä tahtoo mennä röörit aivan tukkoon, mutta päivälläkin nuhainen olo.



vauva06 rv8+3

Vierailija
2/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

enpäs olekkaan ikuna ollut näin aikaisin liikkeellä.



Mulle maistuu kanssa uni, kun menen nykyisin nukuttamaan esikoista siinä 9 aikaan ja suunnittelen palaavani vielä elävien kirjoihin, niin ei ole moneen päivään onnistunut... Aamulla tuntuu sitten vielä 8 aikaan, että voisi vielä nukkua..



Meillä on kanssa hävityksen kauhistus, pikku-ukko nytkin sekoittaa pakkaa... no siivotaan joskus kun jaksetaan...





nyt ukko uli syliin, putää mennä



t: k rv 8 + ukko 1v3kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on 2 päivän power point -kurssi takana, olipas se raskas, illalla ei tullut mieleenikään enää avata tietokonetta. Ja päätä särki! Nyt on armoton väsy, kun on saanut jo 3 yönä vain 7-8 yöunet.



Ehdin jo hehkuttaa sillä, että paha olo oli mennyt pois. Noh, se tuli osittain takaisin. Jos syö/juo vähänkään liikaa, tuntuu ruoka/juoma nousevan ruokatorvessa ylöspäin. Happamia röyhtäisyjä on paljon, välillä oksu käy kurkussa. Varsinaista oksennusrefleksiä ei kovin herkästi kuitenkaan tule. Mutta ällöttäähän tuollainen olo. Rintaliivien alaosakin painaa jotenkin juuri pahasta paikasta, aiheuttaen lisää ällöä oloa.



Onko kenelläkään oireettomalla sellaista epäuskoista oloa, että onko kaikki hyvin? Voisiko keskenmeno tulla vain niin, että oireet pikku hiljaa katoavat? Tässä olen nyt pari päivää miettinyt sellaista.



Terkuin

Rizzu rv 9+5

Vierailija
4/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta siitä huolimatta epäuskoinen olo, tuntuu välillä että voiko se vauvakin vain kadota vatsasta ilman mitään merkkejä ja yllätys yllätys ettei enää oliskaan raskaana, mutta tää ajattelu nyt menee jo aivan liian pitkälle. Jos ei ole vuotoja eikä kovia kipujakaan, uskon et kaikki on paremmin kuin hyvin. :)



vauva06 rv8+3

Vierailija
5/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Väsyttäää..........millonkoha sais kokee sellasen suht normaalin olon taas piiiitkästä aikaa ilman pahoinvointia ja väsymystä?



Maanantaina kävin neuvolassa,olin siellä 1h20min.......hassu täti oli ja tosi mukava!Hemppa oli 145 ja verenpaineet 76/126 ja pissi puhas.Ens viikolla eka neuvolalääkäri,sillo 9+3 kasassa.Millo teillä o eka neuvolalääkäri?

Np-ultra on kuukauden päästä,se kyl jännittääää.



Oliko tänään joku menossa ultraan tuulimunaepäilyn takia?Toivottavasti kaikki hyvin!



-Pepsi ja vompatti rv8+3

Vierailija
6/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä näköjään ihan samassa menossa nuo rv ja hempparikin ollut ekassa neuvolassa ihan sama. Mulla eka lääkärin tarkastus on vasta rv13 eli 8.3. jolloin samalla tehdään np-ultra, joten tuntuu olevan vielä pitkä aika odotella. Miten pitkä kuukautiskierto sinulla muuten on, mietin vaan onko meillä la samana päivänä? Mulla kierron pituus 28 päivää.



vauva06 rv8+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla LA 18.9 neuvolatätin mukaan.Kierto kyllä yleensä 24-26pv ja luulenki et ollu aika lyhyt täs kierrossa ku plussa oli jo selvä kp24.Noh,päivä sinne tai tänne.Miksköhä mulla nii ajoissa sit se lekuri ku muilla tuntuu olevan paljo myöhempää?Ehkä täällä sellane käytäntö sitte.Mulla ne ottaa virtsatietulehustestin sit lekuris ku mulla se kroonisena.Onks muilla ollu virtsis vaivana?

Vierailija
8/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terve pitkästä aikaa.Eipä ole olllut vähään aikaan aikaa tai voimia kirjoitella, ja nytkin hyökkään heti kysymyksen kanssa. Eli onko kellään ollut sellaista ikäänkuin hengenahdistusta raskausaikana? Mulla ei ikinä ennen, eikä viime raskaudessakaan,mutta nyt on vähän väliä sellainen olo että pitää vetää syvään henkeä...Olen jostain lukenut että hengitys automaattisesti syvenee odotusaikana, mutta voiko se olla ihan tällaista tunnetta? Jotenkin tuo reilu 1-vee pirpana pitää äitinsä niin työllistettynä että ei jaksa tilaisuuden tullenkaan kirjoitella,selailen vaan teidän juttuja.

Ja tietty tämä ylitsepääsemätön väsy kuuluu tähän aiheeseeen,mutta kerroppa se tytölle,että äiti tarttis nyt vähän enemmän unta.Hänellä kun on tapana herätä 6-7- aikaan aamulla.Unille kyllä menee jo klo 20 mutta itse ei malta silloin vielä kallistua jotta saisi miehenkin kanssa vähän aikaa.

No tulipa virsi kiitos jos jaksoit lukea tai vastatakin vielä..



Henla ja tyttö1v1kk ja masurv8+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on kummallista, kun päivisin väsyttää kamalasti, mutta iltaisin jaksan valvoa. Onko muuten kellään niin, että suu kuivuu yöllä? Mulla on jo pitkään ollut tuota, että yöllä suu on aivan kuiva ja maistuu pahalle. Vesilasia en ole uskaltanut ottaa pöydälle, kun meillä on kissoja ja jos joku isommista tytöistä tulee samaan sänkyyn nukkumaan, niin ne jättää makuuhuoneen oven auki ja epäilyttää, että jos kissa menee juomaan lasistani. Tietysti, jos ottais sellaisen juomapullon niin se olis turvallisempi.



Eilen kävin toistuvista km:ista kärsivien sivuilla ja taas siellä oli yksi esimerkki sellaisesta henkilöstä, jolla on fosfolipidivasta-aineet koholla. Hänellä on ollut sama lääkitys kuin minulla, mutta siitä huolimatta raskaudet on menneet kesken rv17+. Tuntuipa aika masentavalta. Olen jo ollut ihan hyvillä mielin tämän raskauden suhteen, mutta nyt tuntuu, että saa olla varpaillaan ainakin rakenneultraan asti. Jos tämäkin raskaus menee pieleen, niin tuskinpa haluan enää uudelleen yrittää. Ikinä en ole joutunut synnyttämään kuollutta sikiötä. Tuntuu, että se olis kyllä jo vähän liian rankka kokemus ja saisi kyllä jäädä ensimmäiseksi ja viimeiseksi kerraksi.



Eilen masu oli taas tosi turvoksissa ja ajattelin, että taidan kyllä kertoa ainakin esikoispojalle, mutta kun luin tuon yllä mainitun tapauksen niin tuli tunne, etten halua kertoa. Toisaalta ihmettelen, ettei isoimmat lapset ole jo huomanneet suurentunutta masuani.



Toisaalta nyt tuli mieleen, kun viime kevättalvella soitin eräälle ennustajalle ja kysyin, vieläkö meille syntyy lapsia. Ennustaja totesi, että teillä on ollut vaikeuksia ja sanoi, että kyllä teille syntyy vauva 2006. Ehkä pitäis tuota pitää sellaisena oljenkortena.



Huomenna on eka neuvola. Varmaan joudun selostamaan th:lle juurta jaksaen kaikki asiat, piikittämiset sun muut. Nää toistuvat km:t on monille niin vieras asia. Lääkärineuvolaa mulle tuskin varataan, kun kuljen polilla. Neuvolalääkäri pystyy tuskin mitään kummempaa toteamaan kuin polilääkärit.



Väsyttää taas aivan kauheasti, mutta pitäis vaan tytöt ruveta laittamaan kerhoon. Hetken saan olla yksin kotona, kunnes poika tulee kaverinsa kanssa koulusta. Ei auta, pakko ruveta tytöille laittamaan eväitä kerhoon ja alkaa katella vaatteita.



Voikaahan paksusti kaikki syyskeijut!



neronja rv10+0

Vierailija
10/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Dokumenttitietoa toimintayksiköstä merkkiä vauva

MÄÄRITELMÄ:



Vauvaksi kutsutaan ihmisolentoa, joka on hyvin pieni jo syntyessään.



MERKKI:



Vauvoja on kahta eri merkkiä, tyttöjä ja poikia. Ne ovat rakenteeltaan miltei samanlaiset ja niillä voidaankin osoittaa vain yksi eroavaisuus jonka perusteella ne on tunnistettavissa: pojilla on siniset tossut ja tytöllä punaiset.



IKÄ:



Vauvat ovat yleisesti ottaen hyvin nuoria. Ryppyisyys ei suinkaan merkitse, että vauva olisi käytetty. Sitäpaitsi rypyt voidaan tehokkaan ruokinnan avulla helposti poistaa.



VÄRI:



Mikäli rajoitumme Koti-Suomen oloihin, on vauva syntyessään väriltään punainen, keltainen tai punakeltainen. Myöhemmin vauvat muuttuvat ihonvärisiksi.



HANKINTAKUSTANNUKSET:



Vauva on kallis sijoitus. Hankintaa helpottaa suuresti se että nykyisin vauva voidaan hankkia jopa ilman käsirahaa ja erittäin pitkällä maksuajalla. Maksuaika on tavallisesti 20 - 25 vuotta, jopa enemmänkin. 2 - 9 kappaleen erissä hankittuna vauvat tulevat halvemmiksi.



TEKNISET TIEDOT:



Pituus ja paino ovat suureita joihin kiinnitetään ensimmäisenä huomiota. Nämä loppujen lopuksi hyvinkin epäolennaiset mitat vaihtelevat vauvakohtaisesti, eräänlaisina karkeina ohjearvoina ovat 45 - 55 cm pituudessa ja 3 - 5 kg painossa.



Tilavuus on erittäin suuri. Vauva tarvitsee polttoainetäydennyksen 4 - 6 tunnin väliajoin. Aluksi polttoaineena käytetään erikoisainetta, mutta kun sitä ei ole enää saatavissa, käytetään maitoa, jonka oktaaniluku on 50. Vauvan vanhetessa lisätään oktaanilukua 66,6:een ja lopuksi 100:aan.



Tiheys on äärimmäisen huono, sillä vauva vuotaa molemmista päistä, ja varsinkin alapäästä vuoto on runsasta. Sen vuoksi tiivisteet on vaihdettava muutaman tunnin välein.



Maksikosteus on verrattain helposti saavutettavissa. Tällöin on syytä ryhtyä erikoistoimenpiteisiin (kts. tarkemmin kohta Huolto).



Äänitaso on alussa verrattain alhainen, mutta kasvaa suoraan verrannollisena ryppyjen häviämisen kuutioon.



Hajukynnys, kuten esim. äänitaso, ovat suureita, joihin vanhempien ohella myöskin naapurit kiinnittävät erityistä huomiota. Hajukynnys säilyy kuitenkin maksimiarvossaan vain parin ensimmäisen käyttövuoden ajan.



Vielä on huomattava että toimintayksikössä merkkiä vauva vaikuttavat energian ja aineen häviämättömyyden lait sekä myöskin vaimentamattoman värähtelijän ja pyörähtelijän laki.



HUOLTO:



Vauvaa käytetään määräaikaishuollossa neuvolassa. Tavallisimpina huoltotoimenpiteinä ovat tällöin katseleminen, venyttäminen mittausta varten, reikien pisteleminen vauvaan sekä kehuminen. Lisäksi annetaan käyttäjille ohjeita eri tilanteita varten. Määräaikaishuoltojen välisinä aikoina ovat tärkeimmät huoltotoimenpiteet pesu, voitelu ja ilmaus. Pesu suoritetaan päivittäin kehonlämpöisellä vedellä ammeessa. Pesukonetta ja " hohtavan valkoisiksi" tekeviä pesuaineita ei ole syytä käyttää. Pesun jälkeen vauva kierretään hellävaraisesti kuivaksi. Narulle ripustaminen on tarpeetonta. Voitelu suoritetaan välittömästi pesun ja kuivauksen jälkeen sivelemällä vauva öljyllä. Erityisen huolellisesti on öljyttävä vauvan alapää sekä nivelet. Ilmaus suoritetaan aina polttoainetäydennyksen jälkeen kohottamalla vauva pystyasentoon. Ilman mukana poistuu usein myöskin liika polttoaine - ilmaajan kauluksille.



TAKUU:



Synnytyslaitos ei anna vauvalle minkäänlaista takuuta. Em. Ohjeita seuraamalla vauva kuitenkin kesyyntyy suhteellisen helposti ja syö jo muutaman kuukauden ikäisenä kädestä. Myöhemmin se lopettaa myöskin epäluuloisen tuijotuksen ja lakkaa murisemasta vieraille.



KUINKA VAUVASTA TEHDÄÄN OIKEA IHMINEN ?



VAUVA TUODAAN KOTIIN:



Mikä vertaisi vertoja sille hetkelle, jolloin nuori pari lähtee sairaalasta tyypillisin uusien vanhempien askelin, jotka kavaltavat sen kammottavan pelon, että vauva putoaa kohta päälleen. Viimeinkin: vain me kolme omassa rauhassa.



Tätä vapautta kestää ehkä niin kauan, että ehditte kolmen metrin päähän sairaalan ovelta. Siinä kimppuunne hyökkäävät neuvojaan tuputtavat isoäidit. Isoäideillä on laillinen valta pysäyttää kadulla jokainen vauvaa kuljettava nuori ja tarjota neuvojaan. Ja heidän äänensävystään käy aina selville, etteivät he usko vauvan selviävän loppupäivää sinun kaltaisesi tohelon käsissä.



Kaikenkarvaisten isoäitien neuvoihin on parasta vastata, että ymmärrät kyllä heidän huolensa, mutta että mielestäsi sinulla itselläsi on vastuu lapsesi hyvinvoinnista. Jos se ei tepsi, koita ajaa mummelit kepakoiden avulla tiehensä. Muuten he seuraavat sinua kotiin ja jäävät norkoilemaan ikkunoittesi alle.



VAUVAN MIELIALOJEN KIERTO:



Kaikki vauvat omaksuvat tämän rytmin heti kun selviävät syntymästä.



1. mieliala: itkemäisillään 2. mieliala: itkee 3. mieliala: lakannut juuri itkemästä



Sinun työsi on pitää vauva mahdollisimman tarkkaan kolmannen mielialan vallassa. Tässä perinteinen tapa: Kun vauva alkaa itkeä, sinun täytyy ojentaa se puolisollesi ja tämän taas sinulle, edestakaisin, ja teidän tulee teidän tulee lausua yhteen ääneen nämä sanat: " Mahtaako sillä olla nälkä ? Ei voi olla. Vastahan se söi. Ehkä se pitäisi röyhtäyttää. Ei, ei taida auttaa. Vaippa täytyy vaihtaa. Ei, vaippa on kuiva. Mitä jos sillä on nälkä ?" Jne. Kunnes vauva ei enää kestä vaan katsoo parhaaksi nukahtaa.



MILLOIN VAUVA SYÖ ?



Vauvaa pitää alkaa syöttää päiväsaikaan aina silloin kun puhelin soi. Ja yöllä vauva pitää syöttää juuri kun olet itse nukahtanut. Syötön jälkeen vauvaa pitää taputtaa kevyesti selkään, kunnes se pulauttaa olkapäällesi.



MITÄ KOLIIKKI ON ?



Koliikki on sitä kun vauva huutaa kaiken aikaa ja ihmiset kertovat kertomistaan kuinka heidän tenavallaan oli koliikki 71 kuukautta yhtä soittoa. Jos vauvallesi tulee koliikki, sinun pitää viedä se lastenlääkärille, jotta tämä voi sanoa " Ei syytä huoleen" , mikä pitää täysin paikkansa hänen kannaltaan, sillä hän asuu koliikittomassa taloudessa kaukana sinun vauvastasi.



ENSIMMÄINEN PUOLI VUOTTA



Ensimmäiset kuusi kuukautta ovat nopean kehityksen aikaa. Vauva oppii hymyilemään, nostamaan päätään, istumaan, soittamaan selloa ja korjaamaan automaattivaihteiston.



Hah, hah. Kunhan hassuttelin, irvailin uusia vanhempia jotka vahtivat kuin haukat milloin heidän vauvansa yltävät varhaiskehityksen tärkeimpiin virstanpylväsiin. Mutta totuushan on että ensimmäiset kuusi kuukautta vauvat pääasiassa vain makaavat aloillaan ja kakkivat. Niille ei ole tässä vaiheessa kehittynyt edes aivoja. Jos vauvan pään avaisin - enkä minä missään tapauksessa kehota tekemään sitä - sisältä ei löytyisi kuin valtava kuolarauhanen.



PIKKUVAUVAN KURITTAMINEN



Viisikymmentä- ja kuusikymmentäluvulla vanhempia kehotettiin suhtautumaan lapsiinsa suvaitsevasti, ja siitä seurasi nuorisorikollisuutta ja muuta pahimmanlaatuista riehastelua. Joten nyt meistä asiantuntijoista tuntuu siltä, että vauvaa pitäisi alkaa kurittamaan heti sen syntymästä lähtien. Silloin tällöin pitkin päivää sinun pitäisi marssia vauvan luo ja sanoa tiukasti " Ja tänä yötä ei sitten mitään pyjamajuhlia, neiti hyvä" .



Saatat jo ajatella että se on pelkkää ajanhukkaa, mutta tiedemiehet ovat todenneet että jo kolmen päivän ikäiset vauvat ymmärtävät aikuisen äänensävystä milloin niiltä kielletään pyjamajuhlat.



LAPSENVAHDIT:



Parhaat lapsenvahdit ovat tietenkin lapsen isovanhemmat. Voit ihan turvallisin mielin uskoa vauvan heidän haltuunsa pitkiksi ajoiksi. Siitä syystä useimmat isovanhemmat kaikkoavat mökille.



Jos isovanhemmat eivät ole käytettävissä, sinun on pestattava koululainen. Etkä sinä suinkaan halua nykyajan koululaista, sellaista joka tuijottaa päivät pitkät videoita. Ei, sinä tahdot vanhanaikaisen, vastuuntuntoisen koululaisen, joka käy partiossa ja aikoo isona diakonissaksi. Silloinkaan et halua ottaa riskejä.



Kun tällainen lapsenvahti ottaa vauvan ensimmäisen kerran huostaansa, sinun ei auta lähteä kotoasi. Aja auto niin kauas ettei sitä näy. Hivuttaudu takaisin ja kyyristele kellarissa kuuntelemassa hälyttäviä ääniä. Myöhemmin, kun alat luottamaan lapsenvahtiin, voit kaikin mokomin syödä kellarissa voileipää ja kenties kuunnella hiljaa radiota. Onhan sentään sinun vapaailtasi !!



VAUVA SIIRTYY KIINTEÄÄN RUOKAAN



Sanaa " ruoka" käytetään tässä melko väljässä merkityksessä. Mehän puhumme nyt kaupan pikku purkeista, joiden etiketeissä on hymyileviä sarjakuvalehmiä ja teksti " Nauta ja purjomössöä" . Vauvat inhoavat sitä. Kukapa ei inhoaisi ? Vauvat nauttivat ruokansa imaisten sen suoraan suolistoonsa ihon läpi. Joten tehokkain keino ruokkia vauvaa on hieroa ruokaa sen poskiin.



Ikävä kyllä monet kokemattomat vanhemmat tahtovat kivenkovaan tunkea ruoan vauvan suuhun. He lusikoivat vaikkapa punajuurta uskoen vakaasti tekevänsä jotain rakentavaa. Tosiasiassa punajuuri kiertää vain vauvan ruoanpulautuskiepin, jollainen kaikilla ihmisillä on puolentoista vuoden ikään asti.



Lakattuaan " syöttämästä" vauvaa vanhemmat riisuvat ruokalapun ja puhdistavat sen kasvot. Tällöin vauva alkaa syöstä suustaan punajuurta kovalla paineella kuin punajuuritulivuori. Kunnes sen naama on punajuuressa. Siitä se voikin sitten imeytyä ihon läpi.



KÄVELY



Useimmat lapset oppivat kävelemään suunnilleen vuoden ikäisinä, vaikka kenellekään ei ole koskaan valjennut miksi, koska seuraavan vuoden ajan lapsi ei tee muuta kuin hoippuu sinne tänne kunnes kompastuu pölyhiukkasiin ja kellahtaa pepulleen. Eikä sitä edes ehdi saada kiinni. Se pyllähtää niin nopeasti ettei aikuinen erota tapahtumaa paljaalla silmällä. Sitä varten vaipat ovat niin paksuja.



Tässä vaiheessa sinun tehtävänäsi on vanhempana seurata lastasi kaikkialle kädet levällään tyypillisessä leikki-ikäisen seuraamisasennossa, jonka Doris Karloff jo aikoja sitten teki kuuluisaksi erinomaisessa vanhempien valistusfilmissä Muumiossa. On myös syytä kulkea selkä köyryssä kuin varhaiset esi-isämme, jotta ehdit poimia lapsen ylös maasta heti kun se kaatuu. Sillä mitä kauemmin se on maassa, sitä todennäköisemmin se löytää jotain kammottavaa minkä tunkee suuhunsa.



TUUTULAULUT



Minä en suosittele tuttua tuutulaulua kissasta, joka hyppäsi kiikulle ja kiikutteli lasta. Mikä lapsenvahti se kissa on ? Siinähän voi tapahtua ihan kamalia. Paljon parempi on seuraava joiku:



Nuku jo

Nuku jo

Nuku heti paikalla

Ja nuku aamuun asti, ainakin puoli seitsemään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka tuntuu ettei mikään pystyisi piristämään, tuli silti naurettua =)



Masentaa jo nyt ilta =(

Aivan kamala iltapahoinvointi taas tiedossa! Nyt olo taas tosi hyvä, ei mitään vikaa, mutta illalla alkaa taas pöntön halailu! Eilen jopa kolme kertaa ja sitten se jää siihen yhteen " suulliseen" ja taas tunnin päästä uudelleen! Tämä kestää niin kauan, että menen nukkumaan...



Tyttöjen raskauksissa voin aamulla pahoin, oksensin muutaman kerran ja loppupäivä olo oli ihan hyvä kamalaa nälkää lukuun ottamatta! Pojan raskaudessa muutama ruoka aiheutti pahoinvointia iltaisinkin, mutta nyt tämä on täysin illan juttu!! Aivan kamalaa!!!! Koko ajan kamala nälkä, mutta mitään ei uskalla syödä! Mies osti minulle apteekista jotain MultiVita poretabletteja, mutta ainakaan vielä ne ei ole mitään auttaneet =(



Väsymys myös aivan tajutonta! Aamulla revin itseni sängystä vähän ennen yhdeksää, päiväunet (2h) 13.00-15.00 ja illalla 21.-22.00 nukkumaan! Viimeyönäkin heräsin viideltä ja takasin nukkumaan kuudelta! Myös päänsärkyä!!



Miten musta tuntuu että tämä on ollut kaikista pahin raskaus!! No, eipähän ihan heti ala sitten tehdä mieli viidettä...



Oliko se Neronja joka valitteli siitä janosta öisin! Mulla ainakin pitää olla koko yön vesipullo vieressä, josta huikkailen tunnin välein! Ja pissalla sitten melkein yhtä usein =)



En nyt muista mitä muuta piti kommentoida! Sori, meni taas vähän omanapaiseksi valitukseksi =(



Baby & Keiju 8+0

Vierailija
12/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietiskelin tässä että raaskisiko sitä käydä tässä raskaudessa 3/4D-ultrassa? Mites muut, oletteko ajatelleet asiaa?



Muuten on päivä mennyt niin kuin muutkin. Lievää ellotusta, runsasta väsymystä ja kaikenkattavaa saamattomuutta. Eli parasta aikaa tämä raskausaika :))



Ei nyt tunnu olevan mitään kertomisen arvoista. Olo on kuin puulla päähän lyöty.

Ehkä sitten päikkäreiden jälkeen jo ois jotain ajatiksiakin havaittavissa! :)



Parempaa päivää kaikille!!



rv 8+0 tai1 (niin kuin sillä olis suurtakin merkitystä, hih..)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rizzu: Kyllä tuota epäuskoa on ollut alusta asti. Nyt kun eto-olokin on kokonaan poistunut, niin epäusko tietysti vieläkin lisääntynyt. Ja seuraavaan ultraan on vielä aikaa... Mulla ei ole väsymyksen ja rintojen piukkuuden lisäksi mitään oireita, ja kyllä se olis kiva jotenkin tuntea ja nähdä, että raskaana ollaan.



Seirana rv8 +1

Vierailija
14/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika moni vaikuttaa näkevän painajaisia. Minä näen kanssa ihan outoja unia liiliittyen raskauteen. Sellaisia painostavia unia, muttei kunnon painajaisia. Ja juon kanssa paljon öisin ja ravaan vessassa...



Seirana

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuohon jano juttuun,että koittapa seuraavan kerran,että otat sitä vettä vaan ihan pikkuriikkisen ja purskuttelet suussa sen verran,et suu kastuu. Mulla ainaski auttaa jo se eikä tarvi sit juosta ihan jatkuvasti veskis!



Ja toivottavasti sun pahoinvointis alkais helpottamaan!!! Itellä taitaa olla menossa PAHIN vaihe ohitse *koputtaa päätään*



H&pesue ja Jesse 10+1

Vierailija
16/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitoksia piristyksestä...;)



Joku kyseli hengenahdistuksesta, täällä toinen moisesta kärsivä, mietin jo välillä että puhkeeko mulle astma tai jotain. Toisaalta pelottaa, kun edellisissa raskauksissa hengenahdistelut on liittyneet loppuajasta supistuksiin, mutten mie mitään supistuksia kyllä nyt olevinaan tunne. Kaikenlaista huolta.



Mulla on vähän väliä päiviä, että tekis mieli kävelllä apteekkiin ostamaan sitä testiä. Vaikka mulla on pahaa oloa jonkinverran, väsymystä yllättävän vähän, rinnat edelleen arat, muttei enää niin kipeät kuin alussa. Vois kuvitella että odotan ekaa, kun kaikki huolettaa ja ihmetyttää, mutta kolmas tämä jo on. Ja rehellisesti sanottuna en ekan kans osannu edes oikein pelätä, toisen kanssa jo tiesin, mikä kaikki voi mennä pieleen. Ja kolmannen kanssa olen näköjään jo ihan hermoraunio.



2viikkoa np-ultraan ja näen säännöllisesti unia, ettei kohdussa ole enää elämää. Toivottavasti nää on vaan alitajunnan pelosta johtuvia unia, ei vihjeitä todellisuudesta.



Jokainen wc-käynti tuntu alun vuotelujen jälkeen lottovoitolta :)



MInjuska ja hiirenherne 10+2

Vierailija
17/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen 28-vuotias kahden pojan äiti ja kolmatta odotellaan syyskuulla syntyväksi.

Raskausviikkoja on 8+3, mutta kierrot on olleet vähän epäsäännöllisiä, joten katsotaan muuttuuko tuo la vielä myöhemmäksi. Oireita on ollut todella vähän. Armotonta väsymystä ja pientä yökötystä, mutta ei niitäkään nyt moneen päivään niin pahana. Oksentanut en ole kertaakaan. Edellisetkin raskaudet ovat olleet kyllä varsin helppoja.

Viime elokuussa minulla oli keskenmeno, joka ei vuotanut ja huomattiin vasta rv13. Sen ainoa oire oli raskausoireiden väheneminen ja nyt minua pelottaa, että sama toistuu :( Maanantaina kävin jo yksityisellä ultrassa ja siellä näkyi sydämen syke, mutta silti olo on epävarma. Helpottaa varmaan muutaman viikon päästä, sitten kun neuvolassakin kuullaan sydänäänet. Mistä tulikin mieleeni, että pitäisi se neuvola-aika varata!

Hoitovapaalla olen vielä ja päivät kuluvat lähinnä tuon nuorimmaisen tahdissa. Ikää hänellä 1v7kk. Teidän kirjoituksianne olen jonkin verran seuraillut, nyt ajattelin itsenikin esitellä. Joskus ehdin vähän kirjoitellakin.



Mukavaa torstaipäivää kaikille syysodottajille!



Triina, pojat ja la 18.9.

Vierailija
18/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö nukkuu rauhallisesti päikkäreitään. On ollut pari viikkoa vähän niin ja näin. Ehdinpä nyt vähän kuulumisia kirjoitteleen.



Tänään on tytön 1-vuotis valokuva iltapäivällä. Otan meidän koirankin mukaan johonki kuvaan.

Tiistaina oli oikeesti juhlat joita kuitenkin juhlittiin lauantaina lähiomaisten kanssa. Alkoipa siinä tohinassa tyttö käveleen. Nyt astelee vakavin askelin jo parikin metriä.



Oma napa:

Napa on nyt sitten ihanan sinilaikukas, Fragmin-pistosten myötä. Mites sulla Neronja?? Tuleeko sinulle helposti mustelmia.

En tiedä kuinka kehtaa uimahalliin mennä.

Raskaus tuntuu väsymyksenä ja ajoittaisena pahoinvointina. Mies oli mielissään kun huomasi taas rintojen kasvaneen, vaikka eipä se normaalistikkaan niitä moiti. Minä itse en niistä tykkää, mut siinähän roikkuu mukana.



Ihanaa kun ilmat vähän lauhtuu, aamupäivällä laskettiin mäkeä. Huono kunto vaan kostauttuu ylös mäkeä noustessa. Huomaa kyllä että mahtaa hieman raskauskin jo pistää huohottaan. Jahka pahin väsy väistyy, täytyy panostaa vielä lenkkeilyyn kun masu ei sitä haittaa. Viimeraskaudessa kyllä lenkkeilin ihan viimeiseen saakka. Toivuin kyllä sitten sectiostakin mielestäni tosi nopeasti.



Kysyin viimeviikolla lääkärillä käydessäni mikä on mahdollisuus normaalisynnytykseen kun minulla todettiin hieman herttamainen kohtu josta johtuen perätila.

Lääkäri tuumas että tervetuloa sectioon. Eli se siitä haaveilusta alatiesynnytykseen.

En minä muuten mutta toipuminen tapahtuu nopeammin alatiesynnytyksessä ja toisaalta imetysasento on helpompi alussa saada toimivaksi. Edellisen imetyksen kanssa oli todellisia vaikeuksia. Meni kaksi viikkoa ennen kuin sain rinnan nousemaan ja senkin pumppaamalla. Mulla meni rinnanpäät niin rikki imettämisestä että tyttö sai jatkuvasti verta suuhunsa. Oli pitkä ja tuskanen tie. Pitkä tarina siitäkin tulis mutta jätetään tähän tällä kertaa



Mukavaa loppuviikkoa kaikille



Ter: Leahki 8+4 ja STT 1-v

Vierailija
19/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

HEI!

Olen juuri seikkaillut täällä sivustolla ja huomasin että täällä mennään hyvin samoissa ajatuksissa mitä itsellä pyörii mielessä. Siis yksi km takana ja nyt uudelleen raskaana. Välillä tulee pelko että tämäkin menee kesken ja pahinta oli kun kävi lukemas keskenmenoista, miten oli löydetty sit kuolleena myöhemmin. Toisaalta pitäs jaksaa uskoa että nyt menee hyvin. Kun kävi lukemas lapsettomuushoitojasaaneiden juttuja ja niin siellä voi käsin kosketella sen riemuntunteen posit.tuloksesta. En tiä onko kellään muulla tällasta pahaoinvointia, että pitää aamulla ja illalla oksentaa ja ehkä viä yölläkin. Tuntuu välillä että maailma pyörii vain pöntön ja sängyn väliä. Tänään vähän parempi päivä ja nyt on sit tankattava ruokaa mitä vain saattas syödä. Ihan mielenkiinnosta kysyisin että mitä se suomes tarkottaa kun kirjotatte rv5+jotakin siis se loppu? Mä oon itävallas ja laskettu aika on viä auki nyt todennäkösesti rv7. Tää tehdään ultra jo ekalla kerralla tai sen voi valita. Toisena vaihtoehtona oli raskaustesti. Molemmat maksaa 25e. Pikkunen oli puolitoista viikkoa sitten 4mm, mutta sydänäänet oli nähtävissä ruudulta eli oli jotain rv 5-6. Seuraavas ultras voidaan paremmin sanoa laskettu aika joka menee syyskuun lopulle. Välillä tulee mieleen keskenmenot ja silloin se seuraava aika tuntuu tosi kaukaiselta. Mutta yritetään tsempata toisiamme.

Huuheli rv7

Vierailija
20/41 |
09.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

- päänsärkyä

- huippausta

- hengenahdistusta varsinkin ylämäessä kävellessä

- kuvotusta

- närästystä

- röyhtäilyä

sekä armotonta väsymystä ja levottomia unia.



Todellakin tässä odotellaan sitä " elämänsä kunnossa" oloa. Mites teidän muiden mahat? Minulla pömpöttää jo kiusallisen paljon ja housutkin vaihtuneet isompaa. Tuntuu kiusallisesta kun monen katse hakeutuu mahan seudulle ja huomaan heidän miettävän asiaa. Vielä ei haluttaisi kertoa asiasta esim. työpaikalla.



karpalo rvk 9+0