Uskaltaako ottaa asuntolaina? (ov)
Toisen palkka: 1600 ¿
Toisen opintotuki: 213 ¿ (koulusta valmistuminen 2:n vuoden päästä.)
Nykyisen asunnon vuokra n. 700 ¿
Harmittaa maksaa näin kallista vuokraa...
Kommentit (16)
Korothan ovat jo lähteneet pikkuhiljaa nousuun ja pankit ovat huomattavasti kiristäneet ylipitkien lainojen (yli 20 vuotta ) antokriteerejä, monet pankit ei myönnä moisia lainoja enää juuri ollenkaan.
ELi jonkun aikaa jos malttaa odotella, niin halvemmalla saa.
Vuokra-asunnossa se on lähes poikkeuksetta suurempi osa asumiskuluista kuin omistusasunnossa, koska lyhennyksiä ei huomioida tuessa. Tältä osin tulonne siis putoavat.
1 lapsi ja bruttotulot yhteensä jotain 1600e ja asumistukea ei tipu muttei myöskään lainaa ja vuokra on yli 500e.
ja asumistukea saatiin jonkin verran. Luulin, että 1600 e:n tuloilla sitä saisi hieman enemmän. Opintorahaa ei oteta tulona huomioon.
Tai sitten voitte muuttaa halvempaan vuokrakämpään.
Eli maksaa ensin asunnon hinnasta n 1/3 ja sitten loput samallailla kun vuokraa maksaisi. Lopulta asunto on oma, eikä tarvitse niin suurta lainaa ottaa. Suosittelen.
Kyllä sitä mieluummin omaa maksaa.. ja jos tuo palkka netto niin on oikein hyvä jo! =)
Tyhmää maksaa vieraalle!
t. omassa talossa asuva opiskelijaperhe
Meillä on kyllä pitkään ollut hakupaperit edullisenpaan vuokra-asuntoon.
Tuntuu todella tyhmältä maksaa tuollaista summaa vuokraa toisen taskuun. + vesimaksut kulutuksen mukaan.
En uskalla ottaa asuntolainaa, sillä säästöjä ei ole. Uskon, että asuntojen hinnoissa jo " kupla" ja ne tulevat lähivuosina laskemaan. En muutenkaan ikinä missään oloissa ottaisi mitään 30 v. lainaa (vaan max 20 v) saati lainaa, josta minulla olisi varaa maksaa vain korot eikä lainkaan lyhennyksiä!!! Mielestäni asuntokauppa on ihan ylikuumentunutta ja ihmiset elävät pahasti yli varojensa.
Toisaalta olen niin " vanha" että on 80 / 90-luvun vaihde muistissa. Ehkä ajat sit on muuttuneet, mutta ihan järkyttäviä riskejä ihmiset ottavat.
Kannattaa laskea pankkien lainalaskureilla millaista lainaa pystyisitte maksamaan. Pelivaraa täytyy jättää korkojen nousun varalle ja tietysti täytyy muistaa vielä yhtiövastike.
Aika hurjalta kuulostaa asuntolaina noin pienillä tuloilla. Itse en uskaltaisi, vaan odottaisin sen 2 vuotta valmistumista ja katsoisin tilanteen sitten uudestaan.
Sen voi yrittää myydä tai vuokrata myöhemmin, kun haluaa muuttaa suurempaan kerros-/rivi-/ tai omakotitaloon.
Nyt meillä on yksi lapsi.
terv. ap
Eli teidän pitää elättää 3 henkeä noin pienillä tuloilla. En todellakaan uskaltaisi ottaa asuntolainaa.
t. 11
Me otettiin kaksi vuotta sitten laina ja asutaan omassa rivarissa helsingissä. Tiukkaa on koko ajan, mutta lyhennämme kuitenkin myös lainaa, emme pelkkiä korkoja. Lainaa on yli 100.000e ja autolaina päälle. Silti mielummin kituutan ja maksan omaa kuin muille. Kannattaa silti miettiä tarkkaan ja suosittelen myös, että ensin koulu ja vasta sitten. Minulla on myös koulua n.vuosi jäljellä.
Sen päälle lisäksi miehen pvrahat sekä km-korvaukset, jotka parhaimmillaan lähes 1000 euroa. Silti kituutetaan vuoktakämpässä ja odotetaan mun valmistumista. Lapsia kaksi. Ei vaan uskalla. Tosin asumme pk-seudulla, jossa kivasta kolmiosta saa 130 000 vähintään pulittaa.