Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kertokaapas TE, jotka ostaneet vanhan ns. hyväkuntoisen talon...

Vierailija
13.12.2005 |

mitä yllätyksiä on ilmennyt kaupanteon jälkeen, eli onko tullut suunnittelematonta rahanmenoa remontteihin tms. Ootteko muuten ollu tyytyväisiä omakotitaloasumiseen. Kannattaako?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähinnä nyt kiinnostaa muiden kokemukset vanhoista omiksista.

ap

Vierailija
2/6 |
13.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


mitä yllätyksiä on ilmennyt kaupanteon jälkeen, eli onko tullut suunnittelematonta rahanmenoa remontteihin tms. Ootteko muuten ollu tyytyväisiä omakotitaloasumiseen. Kannattaako?

Olemme asuneet talossamme seitsemän vuotta. Olemme tehneet suht täydellisen remontin koska hankittaessa talo oli ns peruskuntoinen, oikeastaan alkeellinen :). Olemme asuneet tässä koko rempan ajan ja sitä on tehty pikkuhiljaa huone kerrallaan. On ainakin tullut harkittua että mitä haluamme ja millaiseksi remontoidaan. Yllätyksiä, hometta vesivahinkoja ei ole tullut vastaan, ehkä siksi, että kosteat tilat ovat " lisäsiivessä" joka on rakennettu myöhemmin. Remonttiin on tietty kulunut rahaa mutta ei mahdottomia. olemme tosi tyytyväisiä kotiimme ja tykkäämme asua näin " vanhassa" talossa. Kodissamme on ihan erilainen tunnelma (puuliesi ja muut tulisijat, lautalattiat jne) kuin entisessä rivarikodissamme. Tämä on sopinut meille :).

Onnea " sen oikean" etsintään :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä turhaan pelätään vanhan talon ostoa - ilman muuta niihin täytyy aina remontit tehdä ym ja varautua voi homeeseen - mutta ne kaikki on korjattavissa!!

Mutta se vaatii että kaikki tarkasti tutkitaan ennen muuttoa - niin ei tarvitse sitten muuton jälkeen alkaa repimään paikkoja auki.



Meillä on vanha talo ja osa remonteista tehtiin etukäteen ja osa jälkikäteen - yhden huoneen nurkasta löytyi jopa hometta, mutta se seinä purettiin ja tehtiin uudestaan. No problem! Ja nyt kun kaikki on kunnossa, niin monesti ajattelee että jos tästä ihanuudesta olisi luopunut yhden homeisen seinän takia! (eli talon hinta, koko, sijainti ja tontti on unelmiemme täyttymyt)



Kyllä tärkeintä on mielestäni kumminkin mm. talon koko, sijainti, tontti.

Vierailija
4/6 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

putket. sekä käyttövesi että mahdolliset lämpöpatterien putket. Jos ne on alkuperäiset niin vaihtoon menee. Samoin jos on öljylämmitys ja alkuperäinen säiliö, vaihtoon menee. Lisälämmöneritystä luultavasti tulette tekemään.

Tuon ikäinen talo taitaa olla jo peruskorjauksen tarpeessa.

Vierailija
5/6 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun ei ole rempattu,ei ole myöskään pilattu. Peruskuntoisessa talossa ei myöskään tule ylläreitä. Remppaa saa tehdä paljon, eikä se vanhan talon ostajalle voi tulla yllätyksenä.



Me ollaan viihdytty 50-luvun talossa. Homma toimii.

Vierailija
6/6 |
14.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 30-luvun talo, joka oli rempattu 70-luvulla muovimatoilla ja lastulevyillä. Revimme kaiken pois ja teimme vanhan talon tavoin uutta= pinkopahvit, paneliseinät, leivinuuni, lautalattiat...



Olemme olleet tosi tyytyväisiä. Kuten joku sanoikin niin ei kannata pelästyä esim.paria lahoa hirttä; ne on vaihdettavissa. Ja helpommalla pääsee, jos löytää alkuperäiskunnossa olevan talon, ettei tartte tehdä purkutyötä.



Lycka till!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan neljä