Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi hevosen ja ratsastajan ei tarvitse väistää?

Vierailija
10.02.2013 |

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288539196931.html



Taas ihmejuttuja ratsastajilla. Ei niillä ole mitään etuoikeutta teihin ja oikeutta vaatia, että kaikki muu liikenne pysähtyy heidän takiaan. Jos lähtee julkiselle tielle ratsastamaan, hyväksyy sen, että siellä on muitakin.

Kommentit (78)

Vierailija
1/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

että hevonen voi painaa enemmän kuin hirvi. Olet saattanut joskus kuulla tai nähdä minkälaista tuhoa autolle ja autossa oleville ihmisille tulee auton ja hirven kohdatessa. Mieti haluatko kokeilla miten hevosen kanssa voi käydä.

Vierailija
2/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitää hyväksyä se, että myös ratsukoilla on oikeus liikkua siellä. Ja ettei heidänkään päälle saa ajaa - niin kuin ei saisi ajaa vaikkapa vastaantulevan auton päälle.



Hullun hommaa tuollainen takaa-ajo, mitäs jos se hevonen olisi liukastunut ja kaatunut jos kiitolaukkaa joutuivat jäisellä tiellä pakenemaan. Hyvä että ratsastajat tekivät rikosilmoituksen, heillä on ihan yhtäläinen oikeus liikkua tiellä kuin traktorimiehilläkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

heikompaa osapuolta väistetään. Autot väistävät jalankulkijaa, pyöräilijää ja hevosratsukkoa.



Vierailija
4/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

jolloin tiellä liikutaan sen mukaan. Itse sain ainakin sen käsityksen tästä jutusta, että ratsukoille ei annettu edes mahdollisuutta väistää nätisti (jos eivät kerran mahtuneet ohitse) vaan heidät pakotettiin kääntymään takaisin ja pakenemaan. Jos kilometrin verran joutuu traktoria kiitolaukkaamalla väistämään, niin jossain muualla taitaa olla vika kuin ratsukoissa. Eiköhän siinä olisi aiemminkin jokin kohta ollut, jonne väistää, jos vain olisi annettu siihen mahdollisuus.

Vierailija
5/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin miksi ihmeessä sinne piti änkeytyä? Traktori ei jäisellä ja kapealla tiellä (max siis 3 m!) kovin lujaa posottele.



Menkääpä mittaamaan, miten leveä on 3-metrinen tie ja miettikää sitten, kannattaako sinne mennä hevosella, jos ei mahdu ketään väistämään.

Vierailija
6/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin miksi ihmeessä sinne piti änkeytyä? Traktori ei jäisellä ja kapealla tiellä (max siis 3 m!) kovin lujaa posottele.

Menkääpä mittaamaan, miten leveä on 3-metrinen tie ja miettikää sitten, kannattaako sinne mennä hevosella, jos ei mahdu ketään väistämään.

Tällä logiikallahan ei tielle saa sitten mennä esim. vaunujen kanssa?? Miten pystyt vaunujen kanssa väistämään traktoria??

Älyhoi, kyllä oli ihan hullu tuo traktorikuski. Toivon, että poliisit pääsevät jäljille ja mies saa rikossyytteen tielläolijoiden vaarantamisesta ja tappoyrityksestä.

Mutta AV:llahan ollaan aina hullujen ja väkivaltaisten ja eläinrääkkääjien puolella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me asutaan maalla, joskus tulee ratsastajia vastaan ihan tielläkin. Kyllähän se pitää tajuta että hevonen on eläin, sehän voi reagoida periaatteessa miten vaan, varsinkin pimeällä.



Sitten hiljennetään, tai pysäytetäänkin jos siltä näyttää että hevoset hermostuvat. Annetaan ratsastajien mennä kaikessa rauhassa ohi.

Ei se nyt niin kauheeta ole! Eikä niitä hevosia kokoajan tiellä liiku.

Vierailija
8/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin miksi ihmeessä sinne piti änkeytyä? Traktori ei jäisellä ja kapealla tiellä (max siis 3 m!) kovin lujaa posottele. Menkääpä mittaamaan, miten leveä on 3-metrinen tie ja miettikää sitten, kannattaako sinne mennä hevosella, jos ei mahdu ketään väistämään.

Tällä logiikallahan ei tielle saa sitten mennä esim. vaunujen kanssa?? Miten pystyt vaunujen kanssa väistämään traktoria?? Älyhoi, kyllä oli ihan hullu tuo traktorikuski. Toivon, että poliisit pääsevät jäljille ja mies saa rikossyytteen tielläolijoiden vaarantamisesta ja tappoyrityksestä. Mutta AV:llahan ollaan aina hullujen ja väkivaltaisten ja eläinrääkkääjien puolella.


mahdu väistämään? Ja miksi ihmeessä menisit? Tuon on pakko olla yksityistie, julkisten väylien on oltava leveämpiä eli kahden auton on mahduttava tielle. Jos se todella on vain 3 metriä leveä eli yhden traktorin kuljettava, niin miksi sinne pitää mennä?

Ratsastajat joutuvat etsimään todistajia ja luulen, että niitä ei löydy. Jos kilometrin matkalla löytyy 3 taloa, ei siellä kovin vahvaa asutusta voi olla.

Todennäköisesti keksivät koko jutun ihan itse! Traktorilla on oikeus siellä ajaa samaan aikaan kun tiellä on ratsastajia ja muistaakseni ne eläimet täytyy kyetä pitämään omassa valvonnassa, jos tielle lähdetään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka ASUSTAA siinä tien vierellä olevassa talossa??



Sinun mukaasi siellä ei sitten saa vaunujen kanssa kulkea, koska tie on niin kapea...

Oletko ihan vajakki??? Tiemaksuja pitää maksaa mutta vaunujen kanssa ei saa omalla tiellä kulkea. Mitenköhän esim. kyseinen perhe sitten kulkee pienen vauvansa kanssa??? Äiti on suljettu sinne kotitaloon/kotipihaan lapsensa kanssa, koska vaunuilla ei saa kulkea tiellä???





Onkohan sulla kaikki kotona sielä yläpäässä???

Vierailija
10/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me asutaan maalla, joskus tulee ratsastajia vastaan ihan tielläkin. Kyllähän se pitää tajuta että hevonen on eläin, sehän voi reagoida periaatteessa miten vaan, varsinkin pimeällä. Sitten hiljennetään, tai pysäytetäänkin jos siltä näyttää että hevoset hermostuvat. Annetaan ratsastajien mennä kaikessa rauhassa ohi. Ei se nyt niin kauheeta ole! Eikä niitä hevosia kokoajan tiellä liiku.


Jos ratsastaja on epävarma, pysyköön pihassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka ASUSTAA siinä tien vierellä olevassa talossa?? Sinun mukaasi siellä ei sitten saa vaunujen kanssa kulkea, koska tie on niin kapea... Oletko ihan vajakki??? Tiemaksuja pitää maksaa mutta vaunujen kanssa ei saa omalla tiellä kulkea. Mitenköhän esim. kyseinen perhe sitten kulkee pienen vauvansa kanssa??? Äiti on suljettu sinne kotitaloon/kotipihaan lapsensa kanssa, koska vaunuilla ei saa kulkea tiellä??? Onkohan sulla kaikki kotona sielä yläpäässä???


Ei se yksityistie ole tie, joka on vain sinua varten. Jos menet sinne tielle vaunujen kanssa eikä auto mahdu ohi, niin pitääkö koko liikenteen pysähtyä vuoksesi? Vai käytetäänkö järkeä ja ymmärretään, että vaunukävelyt eivät ole se maailman tärkein asia ennen kuin tie on saatu ajokelpoiseksi.

Tiedän kyllä väkeä, joka lykkii vaunuja keskellä tietä ja odottaa, että kaikki muut heidän takiaan matelevat.

Vierailija
12/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

On täysin normaalia väistää tiellä kulkevia ihmisiä ja eläimiä. Vaarallisimmalla välineellä kulkevalla on aina väistämisvelvollisuus ja eläinten kohdalla pitää aina olla varovainen, liikkui sitten vaikka skootterilla.



Mitä sinä ihan oikeasti menettäisit, jos suhtautuisit asiaan ymmärtäväisesti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja silti traktorikuski ajoi heitä takaa ja vaaransi liikenteen mmm. ajamalla ylinopeutta.



Liikenteessä kuuluu muutenkin noudattaa aina varovaisuutta! Moottoriajoneuvolla ajettaessa tulee varoa jalankulkijoita (joiksi ratsukotkin luokitellaan) TÄMÄ LUKEE TIELIIKENNELAISSA!





Traktori kuski siis toimi vastoin lakia ja lainhenkeä. Piste.

Vierailija
14/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

...tirsk...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ratsukot olivat kulkeneet ns. päätietä pitkin ja traktori oli tullut risteävältä tieltä ja ollut kääntymässä samaan suuntaan mistä ratsukot olivat tulossa. Ratsastajat olivat ymmärtääkseni tarkoittaneet käsimerkeillään, että traktorinkuljettaja odottaisi, että he ovat menneet ohi ja kääntynyt vasta sitten, koska tie oli niin kapea. Traktorinkuljettaja on sitten saanut jonkun raivarin ja lähtenyt ajamaan. Näin minä tuon jutun ymmärrän. Jos noin on, niin ei todellakaan ole ratsukoiden vika vaan traktorinkuljetta on sekopää, joka varmaan vihaa hevosia tms.

Vierailija
16/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitää tyhmyytensä omana tietonaan.

Liikennevarmakin hevonen voi pillastua, erityisesti jos tahallisesti revitellään moottorilla eläimen lähellä, kaasutetaan täysillä kohti/ohi. Vaikka siitä hevosesta ei välittäisi, kai nyt sentään ihmishenkeä pitää arvostaa. Tai jos ei siitä ratsastajankaan hengestä välitä, niin jos vaikkapa omasta peltilehmästään ja omasta typerästä itsestään?

Vierailija
17/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hassua, itse en ole koskaan nähnyt äitiä joka kulkisi keskellä yksityistietä vaunujensa kanssa.

Aina ovat kulkeneet meilläpäin tienlaitaa pitkin.



Ja mikä oikeus traktorilla on ajaa tiellä enemmän kuin muilla käyttäjillä??? Sinun mielestäsi edes tiellä asuvilla ei ole samaa oikeutta kuin ajoneuvoilla???



Huh huh. Tämän on pakko olla provo. Kukaan ei siis kukaan voi olla noin tyhmä muuten.

Vierailija
18/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otapa huomioon, että hevonen on kuitenkin elävä olento ja näin ollen voi säikähtää yllättävää tilannetta, eli vaikka juuri sitten kaahailevaa autoa. Mutta siitä vain kokeilemaan, että miltä se tuntuu ottaa useampi sata kiloa heppaa auton konepellille säikäyttämällä sen ihan vain siitä ilosta, että "kun ratsastaa julkisella tiellä niin siellä on muitakin!!!11111"



Vierailija
19/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos IS:n kuvassa oleva tie on se tie, jossa takaa-ajon sanotaan tapahtueneen, niin onhan tie reilusti yli 3 metriä leveä.



Jos ratsukot ovat itsepintaisesti kulkeneet rinnakkain eikä peräkkäin, niin eihän silloin tosiaan pysty traktorin kanssa sivuuttamaan toisiaan. Tottakai on väärin lähteä traktorin kanssa peräänajoon, mutta toisaalta mietin, että olikohan naisilla edes oikeutta ko. tiehen? Maalla kun jotkut tiet ovat ihan oikeasti yksityisomistuksessa ja jos ne eivät ota vastaan kunnan avustusta, niin ei siellä tarvitse ylimääräistä liikennettä edes sallia.

Vierailija
20/78 |
10.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

johon ei kaivata ulkopuolisia, niin sitten laitetaan kyltti jossa ilmoitetaan, että yksityistie pääsy kielletty!



Minä en esimerkiksi tiedä mitkä tiet kunnassamme ovat yksityisten hallussa, ilman, että siitä erikseen on ilmoitus. Osaisin jättää tien sitten rauhaan, jos vain asiasta ensin ilmoitettaisiin esim. kyltillä...



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän neljä