Minkä ikäinen sisarus voi mielestäsi hoitaa vauvaa? Ov
Minulla tuli ilmiriita anopin kanssa, kun hänelle selvisi, että meidän nelosluokkalainen tyttö hoitaa pikkuveljeään välillä max 2 tuntia. Pikkuveli on ollut 6-8 kk , kun on hoitanut. Olen käynyt esim. lääkärissä, kaupassa tai jumpassa. Tyttö on todella vastuuntuntoinen ja rakastaa kovin veljeään. Anoppi uhkasi ls-ilmoituksen, jos vielä kuulee, että tyttö on lastenvahtina!!!Minun mielestäni anoppi on vaan tosi ilkeä ja haluaa sekaantua jälleen kerran meidän perheen sisäisiin asioihin! Onko täällä sosiaalialan ihmisiä, joka osaisi sanoa, kumpi on oikeassa?
Kommentit (45)
jos se on heille ok, todellisia lapsiasiantuntijoita, niin miksi ei muillekin...
Suomessa sais olla kans laki tästä, ärsyttää lasten työllistäjä vanhemmat. Kotitöitä voi tehdä, mutta vauvojen hoito on aikuisten hommaa. Mitä jos vauvalle tulee joku äkillinen kouristus tai meinaa tukehtua? Vaikka mitään kamalaa ei tapahtuisikaan niin on kovaa aikuisenkin psyykkeelle vähältä piti tilanteet.
noin nuorihan ei saisi olla vastuussa noin pienestä, mutta jos kaikki on mennyt hyvin eikä lapsista kummallekaan ole käynyt mitään, niin en näe mitään pahaa asiassa :)
On tuo kuitenkin parempi, kuin tiedän yhden, jonka 13-14 v tyttö vahtii kahta pienempää sisarustaan, joista kummatkin ovat vammautuneita, toinen enemmän ja toinen vähemmän, kun äiti lähtee ryyppäämään...
noin nuorihan ei saisi olla vastuussa noin pienestä, mutta jos kaikki on mennyt hyvin eikä lapsista kummallekaan ole käynyt mitään, niin en näe mitään pahaa asiassa :)
On tuo kuitenkin parempi, kuin tiedän yhden, jonka 13-14 v tyttö vahtii kahta pienempää sisarustaan, joista kummatkin ovat vammautuneita, toinen enemmän ja toinen vähemmän, kun äiti lähtee ryyppäämään...
Herää vain kysymys, että missä lasten isä on? Eikö oletusarvoisesti hänen pitäisi hoitaa lapsiaan, ettei hommaa työnnettäisi lapsen kontolle?
pidän aina puhelinta mukana eli tyttö voi aina soittaa. Jos anoppi tekee ls-ilmoituksen, niin ollaanko me lain mukaan syyllistytty johonkin. Nyt yritän hankkia lastenhoitajan jostain, jos tarvetta on. En tietenkään halua riskeerata, jos olenkin väärässä.
Käytännössä lapset selviävät lähes varmasti traumoitta ja hengissä poissaolosi ajan
Teoriassa on mahdollista että kotona sattuu vaikka äkillinen oikosulku. Osaako lapsesi sammuttaa sähköpalon?
Entä vauvan äkillinen sairaskohtaus tai loukkaantuminen? Epätodennäköinen sekin tuossa iässä, mutta haluatko että isompi lapsesi kantaa syyllisyyttä lopun ikää jos jotain tapahtuu?
Vauva liikkuu kohta paljon enemmän, luuletko että isompi lapsi osaa ennakoida sen mitä vauva keksii esimerkiksi työntää suuhunsa?
Pyydä vaikka se anoppisi lastenvahdiksi jos et kehtaa ottaa lapsia lääkäriin mukaan.
hoitamaan vauvaa. Voisin jättää esim. 8- ja 10-v pariksi tunniksi kahdestaan, mutta en missään nimessä alle kouluikäistä tuon ikäisen hoitoon. Anoppisi on valitettavasti tässä asiassa oikeassa.
Anoppi on oikeassa. Mulla on itselläni nelosluokkalainen tyttö, joka on herkkä ja arka, joten en todellakaan jättäisi rakkaan ihmisen henkeä hänelle.
Yleensä isä hoitaa. Maksetaan tytölle vauvan hoidosta ja tykkää hankkia omaa rahaa. Hoitokertoja on ollut max 10. Ap
Yleensä isä hoitaa. Maksetaan tytölle vauvan hoidosta ja tykkää hankkia omaa rahaa. Hoitokertoja on ollut max 10. Ap
vai ollaanko siellä Suomessa todella noin vastuuttomia?
Täällä ei tulisi mieleenkään laittaa alle teini-ikäistä vahtimaan ketään, alle 12-vuotiasta ei saa jättää kotiin edes itsekseen, saati vahtimaan pienempiään.
T.USA-mamma
vain muutaman kerran, vaikka on eläkkeellä ja asuu reilun 10 kilsan päässä ja on vielä auto käytössä! Ap
9n vuotta nuorempaa veljeäni kun hän oli alle vuoden. vaihtelin sujuvasti vaippoja yms...monia monia kertoja mutta en pitkään kerrallaan. esim äidin kaupassakäynnin ajan. ja tämä oli ennen kännykkäaikaa 80-luvulla. mutta kai silloin oli erilainen ajattelutapa..
jotka olivat siis pikkusisariani. Olin kyllä varmasti keskivertoa kypsempi tuonkäinen, ja jälkikäteen ajateltuna omalle vastuulleni laitettiin paljon muutakin liian varhain. Ls-ilmoitus on kyllä todellakin liioittelua!
joka tietäisi, olenko toiminut väärin? ap
anoppisi on parempi.