Mirenan tehon heikkeneminen?
Onko muilla joilla Mirena lopettanut vuodot kokonaan, tullut loppuaikoina kuitenkin taas kierto? Minulla on ollut Mirena nyt 4v2kk ja nyt näyttäisi siltä että toiset kuukautiset alkoivat. Edelliset olivat vain pientä tuhrua ja nyt vähän runsaammat, niukat kuitenkin. Onko tämä normaalia vai pitäisikö kierukka nyt vaihtaa? Vaihdatan varmaan kyllä joka tapauksessa kun vuodottomuus on niin mukavaa. Mutta voiko tämä olla merkki jostain muustakin, vaihdevuosista vaikka?
Kommentit (5)
Ei kunnollisia menkkoja vieläkään, mutta vaikka vuotoa ei juurikaan ole, on selvästi menkkakivut palanneet muutamaksi päiväksi kuukaudessa. Kai mullakin siis joku kierto näyttää heräilevän henkiin, joten kaipa tuo tässä tulevina vuosina pitäisi uuteen vaihtaa.
Sinun täytyisi käydä gynekologilla tarkistuttamassa.
Voisin sanoa samat sanat kuin ap. Kierukka on ollut nyt tasan 5 v ja vaihtoaikakin on jo varattuna. En siis tiedä onko tämä normaalia, mutta ihan samoin on käynyt.
ja seksihalut palasivat. Pidin kierukkaa 6 vuotta, eli se toimi lopulta vain mekaanisena ehkäisimenä.
Säännöllisinä tulevat. Kierukkaa suosittelivat vaihtamaan, mutta aion pitää sitä vielä 5,5 vuoden ajan, kunnes otatan kokonaan pois ja aletaan yrittää lasta. Mekaaninen teho taitaa olla vielä, eli siitä todisteena se, että tein 2kk sitten plussatestin, mutta parin päivän päästä alkoi tulla vuotoa ja negaksi oli vaihtunut.