Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Teinipomo tv2

Vierailija
30.08.2012 |

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja minä olen ns. hyvästä perheestä, lama-aika ei vaikuttanut meidän elämiseemme (okt, mökki, 2 autoa, asunto-auto...) mitenkään. Isäni oli silti suht pihi enkä tajunnut, miksi minun piti ostaa kirpparilta tai marketista vaatteita. Nyt tajuan: isäni opetti minulle maalaisjärjen, omilla rahoilla pärjäämisen ja kohtuullisen kuluttamisen tärkeyden. Kiitos, isä, ettei minusta tullut tuollaista aivotonta pissistä ja että pärjään nyt sairauden myötä hyvin pienilläkin tuloilla ottamatta velkaa!



Ps. Isäni ei olisi ikinä sietänyt minulta tuollaista kielenkäyttöä. Minäkään en kuuntele komentelua 5-vuotiaaltani ja karvani kyllä nousivat pystyyn kun tuo nuorempi "prinsessa" komensi muita antamaan ketsuppia. Huomattavaa myös se, että tuo teinipomo ei osannut tervehtiä ohjelman juontajaa...

Vierailija
2/11 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"teiniporno". Ei mulla muuta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niillä oli kamalasti rahaa käytettävänä.ja ne vanhemmat..eiks ne ollu jotenkin ärsyttäviä?

Vierailija
4/11 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

niillä oli kamalasti rahaa käytettävänä.ja ne vanhemmat..eiks ne ollu jotenkin ärsyttäviä?


Hassua kysyä.

Mä katsoin tuota, kun luin aiemmin täältä kommentointeja. Ja musta se oli vähemmän rasittava kuin etukäteen arvelin.

Vierailija
5/11 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilmeisesti ei mikään kovin pieni ollut.Huomasi kyllä, että perhe oli hyvin toimeentuleva, kaikkea oli pakko saada.

Vierailija
6/11 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika paljon mun mielestä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika paljon mun mielestä

Vierailija
8/11 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

nettotulot oli 5000e/kk. Pakolliset menot asumiseen ym. oli 1800e/kk ja käytettävää näiden jälkeen jäi 3200e/kk. Siis tähän sitten ruoka ja muut talousmenot, vaatteet ja kengät, hygienia, liikkuminen (auto+julkiset), harrastukset, huvitukset ym.



Mulle jäi mieleen ohjelmasta tuo vastikkeeton rahan jakaminen, jota perheessä ilmeisesti aika runsaasti tehtiin. Ei mitään pitkäjänteisyyttä, vanhemmillakaan. Tällä teinilläkään ei tuntunut olevan mitään käsitystä siitä, mistä rahaa tulee ja mitä sen eteen pitää tehdä. Isä ehdottikin, ihan aiheellisesti, jatkossa budjettineuvotteluja ja yhteistä säästämistä.



Teinille olisi ihan paikallaan esim. järjestely, jossa vanhemmat kustantaa tietysti ruuan, asumisen, terveysjutut, tarpeelliset vaatteet ja muut hankinnat ja sitten saa kuukausirahan ns. hömppään, esim. just tuo 50e. Kaikki isommat hankinnat pitäisi sitten a)perustella hyvin ja b) osallistua itse sen hankintaan työtä tekemällä ja säästämällä. Iphonea ei saa kärttämällä, kun se vaan on niin kiva ja nätti vaan jos sen haluaa, tekee töitä sen eteen ja säästää ensin esim. puolet ja jos se onnistuu, vanhemmat voi maksaa puolet. Mitään ns. "turhaa" ei pitäisi saada noin helpolla. Aivan järjetönhän oli tuon tytön haaveilu siitä, että elämässä olisi unelmana shoppailu ja vaatteet ja meikkaus ja hauskanpito, ulkomaille muuttaminen, bailaus ja mitään työntekoon, uraan, vaivannäköön viittaavaa ei ollut edes mielessä. Vuoden päästä pitäisi kuitenkin miettiä ammatinvalintaa ym. Aika kiire saada vähän realiteetteja haltuun!



Ei tämä ohjelman esimerkkiperhe taida kyllä olla mikään harvinaisuus; aika monet meistä vanhemmista haluaa antaa lapsilleen kaikkea kivaa ja hyvää, jota ehkä omassa lapsuudessa ei ollut tai jonka eteen piti tehdä työtä tai nähdä vaivaa. Mutta ei tällä tavalla kyllä kasva itsestään ja asioistaan huolehtivia aikuisia vaan pikavippiporukkaa, joille kaikki kiva pitää saada heti kun siltä tuntuu, opintorahasta tai palkasta menee ensin rahaa shoppailuun ja huvituksiin ja sitten vasta aletaan miettiä miten vuokra maksetaan tai mitä loppukuussa syödään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

se tyttöhän niistä rahoista tässä kuussa päätti ja sen mielestä oli tärkeämpää käydä ripsihuollossa kun maksaa auton katsastus. Ja ginatricot:n varmaan kymmenennet leggarit oli tärkeämmät kuin isän työpaikkaruokailu 5e/pv.

Vierailija
10/11 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvä ohjelmaidea! Ja ainakin eka jakso oli ihan raikkaasti toteutettu. Toki näin aikuisen silmin katsoen huvitti ja vähän säälitti tuon teinin itsekäs säätäminen niiden vaatteiden, ripsipidennysten, kasvohoitojen ym. kanssa mutta teini on teini. Ja oli niiden aikuistenkin menoerissä mietittävää; tupakointi, "turha" sisustaminen, telkkarit joka huoneessa jne.



Olisi ihan hyvä katsoa vaikka kotitalouden/terveystiedon/yhteiskuntaopin tms. tunnilla, herättäisi varmaan ajatuksia ja keskustelua! Ehkä meillä aikuisillakin toki on varaa miettiä tarkemmin omaa budjettia ja kaikkien rahareikien tarpeellisuutta. Esim. tuo tupakointi on yksi täysin turha menoerä, joka vain kumuloituu, kun terveyshaitat tulee rahanmenon päälle. Jatkuva sisustaminen, viihde-elektroniikka, trendivaatteet, laukut ym. ym. - onko kaikki kuitenkaan tarpeellista - no ei ole.



Ehkä nähdään tulevissa jaksoissa vähän erilaista ympäristöä ja erilaista elämänmenoa, tuskin nuo kaikki jaksot on kuitenkaan kohtuuhyvätuloisen ydinperheen elämästä pääkaupunkiseudulla - tai ainakin toivon, ettei olisi.



Suosittelen katsomaan, näkee myös YLE Areenasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
30.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meni ohi...