Sinä tänään kotona oleva, mitä olet tehnyt?
Olen äitiyslomalla ja tehnyt seuraavaa:
- imuroinut
- pessyt keittiön lattian
- ottanut lakanat pois, puhtaat pitäisi laittaa tilalle vielä
- tehnyt ruokaa ja syönyt sitä
- lukenut kirjaa
- istunut koneella.
Mitäs te muut?
Kommentit (21)
- heräsin (pesut jne) -> tietokoneelle
- koneella istuskelua
- lapsi herää
- koneella istuminen jatkuu (yksi työhomma koneella)
- lapselle aamupala
- ulos välipalalle
- kirpparikäynti
- takas kotiin ja koneelle, lapsi leikkii itse
-siivonnut keittiön,paistanut lettuja
-ulkoillut neljön lapsen kanssa
-käynyt lasten kanssa ulkona syömässä
-imettänyt ja nukuttanut vauvan
-pelannut lautapelejä, lukenut lehteä ja istunut tietokoneella, maksanut laskuja
Nukuin puolillepäivin ja söin aamupalaa ja kävin suihkussa. Muuten sitten lähinnä vain ollut koneella, juonut pari kuppia kahvia ja kuunnellut musiikkia.
Tänään pitäisi vielä käydä kaupassa, tehdä ruokaa ja pestä pyykkiä. Mutta ne kerkiää myöhemminkin, olen iltaihminen ja vapaapäivien aamu/iltapäivät menevät vain ollessa ja möllötellessä ja illemmalla sitten toimintaa. :)
Ja odotellut miestä kotiin tekemään ruokaa, pesemään pyykkiä jne. Minähän olen äitiyslomalla, enkä missään siivouslomalla.
tyynynpäällisiä ja sohvan irtopäällys. Spinningiin tunniksi. Koiran kanssa lenkille. Lounaan valmistus. Nuorimmaisen kanssa asioille (lemmikkieläinliike, Ikea, Cittari). Ostokset kaappeihin. Nyt istun hetken ja syön hiukan, sitten lähden leikkaamaan pihalta nurmikon ja siivoamaan kesäkeittiön. Esikoisella on siellä ylihuomenna synttärit. Ehkä lämmitän saunan illalla jos mies ehtii kotiin siihen mennessä.
-pyykänny, eli lappanu koneeseen ja kuivumaan, viikannu ja vieny kaappiin..
-laittanu ruokaa
-tiskannu
-pessy pyllyjä (2 vaipoilla)
-siivoillu
-aamulla vajaa tunti crosstrainerilla
väsyttää ja siivoamista riittäis..
heräsin aamulla 5.15, puoli tuntia myöhemmin kuin normaalisti tarvitsee.
Laitoin kahvit tippumaan
Lähdin hoitamaan eläimet
Ruokin koiran
Join aamukahvin ja haukkasin vähän aamupalaa
Maksoin laskut
Siivosin kissanhiekkalaatikot ja samalla siistin vessan
Laitoin pyykkiä koneeseen
Laitoin taaperolle aamupalaa
Lähdettiin ulos
Tultiin sisälle, laitoin taaperolle lounasta
Pyykit kuivumaan ja toinen satsi koneeseen
Kävin kaupassa ja kirppiksellä
Vein romikselle metalliromua ja vanhan tiskikoneen
Keittelin päiväkahvit ja tulin av:lle.
ja puhuin siskon kanssa varmaan 2h puhelimessa..
8
Ekaksi katsoin paria työpaikkailmoitusta, joista kumpikaan ei ollut kiinnostava.
Nettipornoa olen pari tuntia katsellut ja odotan että tyttöystävä tulee kotiin ja päästään harrastamaan seksiä. Ai niin, kävin mä kaupassa hakemassa maitopurkin kun se pyysi. Kyllä on saamaton muija kun ei voi sitä maitoa tuoda töistä tullessaan.
syötäväksi ja reilusti myös pakkaseen.
kaalikääryleitä tein myös ja perus kotohommat joita on joka päivä.
olen ja skidien nukkuessa päikkäreitä olen hieman shortannut Nokiaa ja juuri pistin shortit kiinni. Tiliä 290 euroa. Verottajalle tuosta tosin joutuu sen satkun maksamaan. Mutta jonkun pitää maksaa vetelehtijöidenkin sossu- ja muut tuet. En valita kohtaloani. Onneksi teen voittoa, enkä vaan makaa soffalla.
Vielä mielummin olisin toki ulkoillut, mutta rahaakin pitää saada.
Kyllä on saamaton muija kun ei voi sitä maitoa tuoda töistä tullessaan.
Sinuna kyllä laittaisin moisen vätyksen vaihtoon samantien. ;D
Aamulla aamupalojen laittoa ja pidennetty kahvihetki sohvalla miehen kanssa jutellen. Lapset menivät ulos keskenään
Kahvittelun jälkeen pientä siivousta (keittiö, vaatteiden ja tavaroiden keräilyä)
Klo 12-14 olin salilla, spinningtunti 50 min ja punttitreeniä 40 min + suihku, protskujuomalla nälän siirtoa vähän eteenpäin
Klo 14-15 kaupassa ja apteekissa
Klo 15.30 söin eilen valmistettua lohta ja vihanneksia ja join päälle kupin kahvia.
Nuorimmainen nukkuu päiväunia ja mies ja isompi poika lähtivät futisharkkoihin ja mä istun nyt koneella hetken aikaa (klo on nyt noin 16)
Suunnitteilla tähän päivään vielä:
Päiväunien jälkeen mennään junnun kanssa ulos ja keräilen lähikierrätyspaikalle vietävät jätteet kasaan ja viedään ne sitten, kun isäntä ja poika palaavat harjoituksista.
Illalla ehkä vielä vähän kotihommia (puhtaat pyykit kaappeihin ja pientä järjestelyä) sekä iltapalaksi munakasta ja halloumisalaattia. Ehkä lasillinen punaviiniä lasten mentyä nukkumaan. Näin treenipäivänä mulla on myös tunnetusti halut korkealla, joten varmasti tapahtuu jotain myös makkarin puolella :)
Aamulla aamupalojen laittoa ja pidennetty kahvihetki sohvalla miehen kanssa jutellen. Lapset menivät ulos keskenään
Kahvittelun jälkeen pientä siivousta (keittiö, vaatteiden ja tavaroiden keräilyä)
Klo 12-14 olin salilla, spinningtunti 50 min ja punttitreeniä 40 min + suihku, protskujuomalla nälän siirtoa vähän eteenpäin
Klo 14-15 kaupassa ja apteekissa
Klo 15.30 söin eilen valmistettua lohta ja vihanneksia ja join päälle kupin kahvia.
Nuorimmainen nukkuu päiväunia ja mies ja isompi poika lähtivät futisharkkoihin ja mä istun nyt koneella hetken aikaa (klo on nyt noin 16)
Suunnitteilla tähän päivään vielä:
Päiväunien jälkeen mennään junnun kanssa ulos ja keräilen lähikierrätyspaikalle vietävät jätteet kasaan ja viedään ne sitten, kun isäntä ja poika palaavat harjoituksista.
Illalla ehkä vielä vähän kotihommia (puhtaat pyykit kaappeihin ja pientä järjestelyä) sekä iltapalaksi munakasta ja halloumisalaattia. Ehkä lasillinen punaviiniä lasten mentyä nukkumaan. Näin treenipäivänä mulla on myös tunnetusti halut korkealla, joten varmasti tapahtuu jotain myös makkarin puolella :)
Tytär kesätöihin.
Poika harkkoihin.
Aamusex.
Kaffit+lehti.
Mini-pika-siivous.
Lakanapyykkiä.
Emäntä "päiväkuntoon".
Lounas.
Pihahommia.
Pakkasin tavaroita viikonloppureissua varten.
Silitystä.
Surffailua tietokoneella...klo nyt 16.
Pian taas ruokaa kokkaamaan ja lisää pyykkiä pitää pestä.
Aion myös katsoa telkkaria ja mennä kylpyyn.
Tämän päivän tekemiset:
- koneella istuminen
- ruohon leikkaus
- siivous: järjestely, pölyjen pyyhkiminen, järjestely, imurointi, moppaus, mattojen tamppaus, lakanoiden vaihto (puhtaat vielä laittamatta)
- ruoan laitto
- auton imurointi ja sisätilojen kostealla pyyhkiminen (tällä hetkellä kesken, tulin tsekkaamaan netistä yhden jutun)
Aion vielä tehdä:
- viedä auton pesukoneeseen
- käydä ruokakaupassa
- käydä ostamassa keittiöön verhot ja laittaa ne ikkunaan (tarvittaessa pitää ommella päärmeet)
annoin teineille rahaa jotta pääsivät vaateostoksille, pakannut matkalaukkua valmiiksi, roikkunut koneella, laittanut miehen kanssa ruokaa, hemmotellut sairasta koiraa...
-tiskikone tyhjäksi ja täyteen
-pyykkikone tyhjäksi ja täyteen
-lattioiden moppaus
-lattioiden imurointi
-mattojen tamppaus
-ikkunoiden pesu
-verhojen sauhuttelu sillä kärtserillä
-oven rakojen kittaus
-sulakkeiden vaihto
-auton öljyjen vaihto
-viiden pyörän ketjujen rasvaus
-stereoiden kasaaminen
-savupiipun mustan korostaminen yliviivaustussilla (kului kolme kpl)
-katon pesu
Nää tänään, lapset leikki tos vieres.
PS: voitinko?
-laittanut aamupalaa lapsille
-pesin hiukset
-leikannut ruohon
-tein vielä vispipuuroa
-lounasta (kahta erikoisruokavaliota)
-hoitanut vieraita lapsia omien ohella klo 9-16 + vähän keitellyt kahveja hakijoille
-pessyt kakkapyllyjä
-imuroinut
-lääkinnyt lapsia
-korjannut lapsen tietokoneen
-kirjoitin ohjeet lääkityksistä illaksi lasten isälle
-kirjoittanut reseptin lasten illallista varten lasten isälle ja osittain valmistellut illallisen
-ommellut lapsen nukelle peiton
-siivonnut keittiötä
-pessyt pyykkiä ja viikannut
-seuraavaksi odotan että pääsen illaksi töihin:)
Olen vähän siivonnut ja pyykännyt, istunut koneella.
Mun ois pitänyt siivota enempi, ollaan myymässä asuntoa mutten jaksa.