Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen vanhempi ei saa kakaraansa siivoamaan huonettaan?

Vierailija
10.07.2012 |

Kyllä on kasvatustaidot hukassa. Jos mulle teini sanoisi "joojoo" tai ei suostuisi siivoamaan niin viikkoraha ja/tai tietokone pois sekä kotiaresti, kunnes huone olisi siisti.



Eipä vaan ole tällaiseen tarvinnut ryhtyä, koska olen osannut kasvattaa muksuni!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä sinä olet sitten hyvä ihminen.

Vierailija
2/7 |
10.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä se on moniulotteisempaa. Ja kyllä, siitä huolimatta siivotaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
10.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä sinä olet sitten hyvä ihminen.

kun pitää toitottaa asiaa pöllöpalstalla:D

Vierailija
4/7 |
10.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvatustaidot hukassa... joopajoo



Maailma ei yhteen joojoohon kaadu ja ainakin meillä hommat kyllä tapahtuu, jos todella tarvetta on akuutisti. Mutta asioista voi monasti neuvotella ja hommat siirtyä itselläkin välillä vaikka ihan vaan sen takia, ettei juuri nyt huvita siivota.



Meillä on onneksi tilaa reilusti kodissa eli siistejäkin kohtia löytyy oleiluun, jos teinien huoneet sattuu sotkussa olemaan. Natsimeininkiä en sanoisi hyväksi kasvatusmetodiksi, toivottavasti teillä ei sellainen vallitse kuitenkaan?

Vierailija
5/7 |
10.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulun kanssa tiedotetaan Wilmassa, milloin koulutehtäviin tarvitaan konetta ja milloin meillä karenssi. Kirjaston kanssa sovittu käyttökielto lasten korteille. Puhelimen menetys aiheuttaa harmia koko perheelle, kun sitten ei saa yhteyttä vaikka tarvitsisi, eli harvoin käytössä. Saldoraja toki alhaisin mahdollinen.



Raivoavan penskan kotiaresti aiheuttaa kaaoksen muiden lasten elämään, ja jonkun aikuisen pitää olla paikallakin. Hankalaa vuorotyössä käyville vanhemmille perheessä, jossa harrastetaan iltaisin. Kaveruuksiakin rajoitetaan, kun joskus jäljet johtaa tiettyihin kavereihin. Tämä aiheuttaa joskus kiusaamista, eli harvoin käytössä.



Eli kaiken kaikkiaan tiukka meininki ihan ok noin niinkuin kansanterveys-tasolla, mutta yksittäisen perheen kohdalla voi johtaa kohtuuttomuuksiin. Luoviminen on joskus paikallaan.



Joskus oppi menee perille vähän mutkan kautta: Äidin vuosikautinen urputus ja kaikki nämä sanktion ovat olleet aivan turhaa, mutta yhden kaverin halveksiva katse lattialla lojuvien pikkareiden suuntaan ja laaja mainostus välitunnilla aiheesta saa esiteinin ajattelmaan vähän nenäänsä pidemmälle ja toimimaan.



Vierailija
6/7 |
10.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä korjataan jäljet aina ennen iltatoimia. Ihan siitäkin kun päivällä täällä kulkee robotti-imuri ja voisi legon osat päätyä jonnekin väärään paikkaan.



Kun ollaan tätä tehty jo 3 v, tapahtuu tämä automaattisesti. Kun kaverit ovat lähteneet, yleensä lelut korjataan yhdessä, paitsi tokalle menevän poika kavereineen vaan kokoaa legoja ja leikit loppuu kun rakennelma on valmis. Sitten tämä nostetaan hyllylle.



Vaatteet laitetaan aamuksi valmiiksi tuolille ja nukkumaan.



Poikani hyvä ystävä on välillä jäähyllä, ei pääse ulos koska huone on sotkuinen. Poikani ihmettelee kovasti miksi joku ei saa pidettyä huonettaan siistinä. 2 x vuodessa tosin käydään kaapit läpi ja ylimääräiset laitetaan kiertoon, joten se helpottaa siivoamista kovasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pojalta jää usein viikkoraha saamatta tai pelaamiset väliin kun ei siivoa huonetta. Eipä tunnu sekään motivoivan. Jos haluaa asua sikolätissä niin asukoon.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kuusi