Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten akateemisesti koulutettu voi perustella itselleen Raamatun sanatarkan noudattamisen?

Vierailija
30.06.2012 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ortodoksijuutalaisillakin on vain Vanhan Testamentin kirjoitukset.



Mikään kristitty ryhmä ei noudata sanatarkasti Raamattua.

Vierailija
2/4 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ortodoksijuutalaisillakin on vain Vanhan Testamentin kirjoitukset. Mikään kristitty ryhmä ei noudata sanatarkasti Raamattua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä fundamentalismi on järkeenkäyvempää kuin mukailu. Nykykristityt päättävät mihin uskoa Raamatussa ja mihin ei. Kaikkeen voi keksiä selityksen miksi se menee oikeasti toisin kuin siinä lukee tai, että oikeasti kirjoittajan aikakaudella tämä on tarkoittanut plaa plaa plaa.



Mikä uskonto se sellainen on, jossa shoppailla mielenkiintoisimmat ja itselleensopivimmat jutut pyhästä kirjasta? Joko uskotaan mitä Raamatussa sanotaan tai sitten ei.



Olen akateeminen ja kai määritelmällisesti ateisti.

Vierailija
4/4 |
30.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta voiko ylipäänsä kukaan, koulutuksesta riippumatta?



Ahneus tuntuu olevan päivän perisynti. Koko ajan halutaan kaikkea enemmän ja lisää, rahaa ja materiaa. Pystyykö kukaan enää luopumaan mistään tai antamaan osansa toiselle?



Ajatteleeko kukaan muu ikinä tälläisiä asioita?



T: hyvätuloinen, jota oikeastaan ahdistaa tämä työn ja tulojen oravanpyörä, josta ei oikein uskalla poiskaan hypätä.