Paljonko lekasoraa tms pitää laittaa jos on umpinainen kukkaruukku?
Mitä tahansa istutankin, kasvit ovat liian märkiä ja lopulta kuolevat. Laitankohan liian vähän soraa ruukun pohjalle? Kastelenko vain liikaa? Mielestäni en kastele juuri ollenkaan, mutta jatkuvasti märkiä nuo kukat ovat olleet silti.
t hyvin aloitteleva puutarhuri
Kommentit (8)
jonka voi tarvittaessa nostaa pois ja liian veden kaataa pois.
Umpinaisen ruukun kanssa on aika hankalaa, etenkin jos ruukku on ulkona ja saa sadevettä.
Itse laittaisin siäkasvien ruukkuihin noin neljänneksen lekasoraa tms, ulkoruukkuun enemmän. Kasvien kannattaa myös olla sellaisia jotka eivät ihan vähästä hätkähdä.
Lekasoran sijasta voi muuten käyttää esim styroksin paloja tms. Halpaa ja kevyttä. :)
Mitä/millaisia ruukkuja yleensä käytetään sisempinä ruukkuina? Jotain kaupan muovisia kertakäyttöruukkuja vai ihan kunnon savisia kukkaruukkuja?
Olen todella ihan aloittelija...
ap
muoviruukku käy ihan hyvin sisemmäksi ruukuksi. Lasittamaton keramiikkaruukku antaa juurille pikkuisen enemmän ilmaa huokoisuutensa ansiosta, ja tietysti myös auttaa kosteustasapainon säätelyssä, mutta käytännössä tämä on jo pilkunviilausta- kastelu, valo ja muut olosuhteet vaikuttavat enemmän.
Mitä kasveja sinulla on? Minkäkokoisia, ja sisällä vai ulkona?
Miten sellaiset ruukut, jotka on vuorattu muovilla? Niissä muoveissa ei mitään reikiä ole laitettuna. Aika paljon näkee näitä nykyään. Niihin sitten sitä lekasoraa pohjalle vai`?
ap
En tiedä mitä tarkoitat muovivuoratuilla, ehkä altakasteluruukkuja? Ne on eri asia. Umpinainen ruukku koituu kyllä lähes aina kasvin kuolemaksi.
Itse ostin noita muovivuorattuja pajukoriruukkuja parvekekukille, kun kaikki altakastelevat on niin hirmu rumia muoviklohjoja. Mallasin kaupassa, mutta noita altakasteluruukkuja ei millään saanut mahtumaan niihin nätimpiin ruukkuihin sisään. Pohjalle laitoin 5-10 cm salaojasoraa. Jälkikäteen rupesin miettimään, että olisi pitänyt laittaa soran päälle suodatinkankaaksi joku kangastilkku, niin ei pääsisi multa tukkimaan kivien välejä. Mutta ei voi mitään, nyt on myöhäistä. Täytyy vain yrittää kastella sen verran niukasti, ettei kasvit nahistu...
Aika vähän on koristeruukkuja joissa reiät pohjassa.
ap