Mikä auttaa hampaiden narskuttelun aiheuttamaan kipuun hampaissa, kun purentakiskokaan ei auta?
Purentakiskoa olen käyttänyt jo vuosia, välillä siitä on apua, toisinaan poskihampaita särkee ja se säteilee päähänkin. Kisko on hoittu ja säädetty säännöllisesti.
Onko jotain operaatioita, joita seuraavaksi voi kokeilla ja mikähän on hintaluokka niissä yksityisellä?
Kysyn täältä ensin, vihaan hammaslääkäriä. ;)
Kommentit (7)
on hiottu ja auttoi kyllä. Tosin kyseessä ei ollut kuin yksi poskihammas missä hermo ärtynyt. Toisena vaihtoehtona olisi ollut juurihoito, mutta onneksi tuo auttoi. Sellaista kysyisin että syötkö purkkaa? Minä aiheutin itselleni mahdottomat kivut juuri syömällä purkkaa paljon päivän aikana ja hammaslääkärin mukaan jatkoin varmasti puremista öisin. Jättäessäni purkan kokonaan pois tilanne rauhottui ja ilmeisesti pureskelu ainakin väheni, kun ei enää kipuile.
ainoa vaihtoehto kiskon lisäksi on botoxruiske leukaperiin.
Olen kyllä huomannut että omalla kohdalla vaikuttaa todella paljon yläselän lihasten kunnossapito. Ilmeisesti kun siltä asti on loihakset rentoina ja veri kiertää, ei bruksaustakaan tapahdu.
Heti jos jää jumpat väliin ja tulee istuttua koneella enemmän, alan myös narskuttaa.
iltaisin ennen nukkumaan menoa (esim. 2 mg Sirdalud). Tarvitset reseptin, lääkäriltä tai hammaslääkäriltä.
Nuku selällään, mahallaan nukkuminen lisää lihasten kiristelyä.
Itse olen jättänyt tyynyn kokonaan pois ja se sopii minulle.
Yleislääkäri voi kirjoittaa pahassa tapauksessa lähetteen fysioterapiaan, mutta silloin pitää olla jo muutenkin puremalihasvaivoja, niska- ja hartiasärkyä ym.
Luulisi, että hammaslääkäri olisi hionut jo purentaasi kiskoon sopivaksi ja katsonut, että purenta on tasapainoinen?
Kuulemma botoxia laitetaan tuon takia. Rentouttaa leukalihaksia. En kyllä tiedä yhtään mitä maksaa. Kerro jos selviää, itselläni sama vaiva.
Onhan sulla mahdollisimman hyvä tyyny? Mun narskuttelua hillitsee kova, Tempur-tyylinen tyyny - jollekin muulle ehkä toimii joku muu malli, mutta ei ainakaan mikäön mummon vintiltä haalittu möykkyläjä :)
Voiko sitä purentaa tasapainottaa jotenkin esim. hionnalla? Ihan niin kuin olisin joskus kuullut. Hurjalta kuulostaa sekin.
Tyyny on hyvä, anatominen. Buranaa kyllä kuluu, mutta siitä tahtoisin eroon. ;)
ap