Millainen on Espoossa Juvanpuiston koulu?
Te, joilla lapsi on / ollut juvanpuiston koulussa Niipperissä, kertokaa jotain koulusta.
kiitos :)
Kommentit (25)
Kimmo se on ainoa joka koululla on noin kauan ollut avustajana.
Mukava mies joka tulee lasten kanssa toimeen ja jaksaa iästään huolimatta potkia palloa koulun pihalla lasten kanssa jne.
Oma lapseni on Juvanpuiston koulussa ollut eskarista lähtien ja voin todella suositella tätä koulua, hyvä henki ja lapsi viihtynyt tosi hyvin aina koulussa. Kiusaamista ei ainakaan tähän mennessä ole esiintynyt ja opettajat hyviä ja ammattitaitoisia :)
ja ei voi kun kiitellä erinomaista eskariopetusta.
Koulu on muutenkin viihtyisä ja kaikkien koululaisten tuntema Ossi rehtori on kiva.
Koulussa kiva-koulu projektit ja ainakin tuntemani 9 vuotiaat sanovat, että kiusaamista ei esiinny ainakaan heidän luokillaan.
Huoletta voin sinne lapseni syksyllä laittaa..
on viihtynyt ihan hirmu hyvin. Koulu on tosiaan uusi ja nykyaikaisilla vempaimilla varustettu. Rehtori on myös hyvä ja jämäkkä mies ja se on tärkeää se. Suosittelen :-)
Omani on niipperin koulussa, eli ihan vieressä. Juvanpuiston koulu on yhteinäiskoulu, iso, uusi, moderni, kaikki hienot välineet ja vermeet, tietokoneet ym ja nykyaikaiset systeemit opetuksessa käytössä.
Piha-alue iso ja hyvä.
Meidän lähikouluna on niipperi, joten menee vasta yläasteelle juvanpuistoon. Voisin laittaa huoletta myös juvanpuistoon, jos lähikoulu olisi.
Asia ei ole näin, kännykkäongelmahan on jokaisen oppilaan oma päätös, viettääkö oppituntinsa kuuntelemalla, vai sillä että räplää kännykkää. Kännykän käyttö paikassa mihin se ei kuulu on täysin oppilaiden saamastaan kasvatukseta kiinni, kotoa lähtien.
Itse tiedän sen verran, että oppilaat kunnioittavat opettajia Juvanpuistossa siinä missä muutkin koulut. Kotoa opittua ja kasvatuksesta kiinni on myös se jos jollain oppilaalla on ongelma, ja hänen on pakko huudella jotain epäasiatonta opettajilleen.
Jos itse saisin valita, Juvanpuiston koulu olisi minun lapselleni ykkönen.
Opettajat Juvanpuiston koulussa on mukavia ja päteviä, olot mitä parhaimmat.
Siisteys koulussa on tärkeää, ja Juvanpuistossa se on kohdillaan.
Juvanpuiston koulussa yksi opettaja sanoi minulle eli oppilaalle että minulla on mielenterveys ongelma ja ,että tarvitsen apua. Ja kun opettaja pyysi anteeksi niin hän vain sanoi ,että se oli "väärinkäsitys" miten kaikki opettajat sanovat.
Juvanpuiston koulu on ihan kiva jotain kiusaamista on ollu mutta selvitetty aika nopeasti...mutta yksi uusi enkun opettaja on kyllä aika kamala, huusi mulle että laittaisin kännykän POIS, mutta yks joka oli kans kännykällä niin ei mitään. Sanoi kiltisti hänelle että "voisitko laittaa kännykän tai jotain sellasta . Huonon ensivaikutelman antoi ja nyt kyllä enkun tunnille meneminen ei ole enään kauhean kivaa. Motivaation lähti täysin enkun opiskelusta... Aika ilkeästi sanoi🖕😔
Joskus ihan ihmetyttää kun katselee näitä kysymyksiä että kukaan ei kysy sisäilmasta.Se on se tärkein juttu ehdottomsti, lasten terveys.Vaikka koulu on uusi ei mitään takeita siitä ettei ongelmka olisi.Kalasataman uusi koulu on mm. Sisäilmaltaan ongelmallinen.Kysykää rehtoreilta asiaa vaikka sitä yritetäänkin usein piilotella.Parasta on sanoa että lapsella on astmaattisuutta eli onko jotain ongelmaa
Vierailija kirjoitti:
Olen töissä Juvanpuiston koululla, ollut siellä avustajana jo yhdeksän lukuvuotta. Joten tunnen alueen lapset aika hyvin.
Työpaikkana koulu on ollut mitä mieluisin. Meillä on ollut hyvä henki. Harmittaa ainoastaan kaupungin päätös siirtää esikouluopetus sivistystoimelta varhaiskasvatustoimelle. Veikkaan, että eskariopetuksen taso tulee laskemaan. Itse kuitenkin haluaisin jatkaa työskentelyä esikouluopetuksen parissa.
Sivistystoimelta varhaiskasvatustoimelle??? Meillä varhaiskasvatus on osa sivistystoimea.
No niin. Koulun hallinto kulkee lestadiolaisten oppien mukaan. Jos on valmis siihen maailmaan, koulu on toki ok. Jos taas haluaa lapselle perustuslakiin kirjoitettuja oikeuksia, toki myös velvollisuuksia, on Juvanpuiston koulu täysin väärä paikka. Samoin kaikki pohjois espoon koulut.
Suosittelen Järvenperän koulua. Siellä on arvot, jotka tavallinen ihminenkin ymmärtää.
Terveisin, Hullu maailma
Moi. Surullista, uskon joka sanan jonka kerroit. Lestadiolais lapsille ei huudeta. Muille kyllä viha puretaan tuplana.
Touhu on sikamaista, mut ikävä kyllä totta.
Terveisin Hullu maailma
Olen töissä Juvanpuiston koululla, ollut siellä avustajana jo yhdeksän lukuvuotta. Joten tunnen alueen lapset aika hyvin.
Työpaikkana koulu on ollut mitä mieluisin. Meillä on ollut hyvä henki. Harmittaa ainoastaan kaupungin päätös siirtää esikouluopetus sivistystoimelta varhaiskasvatustoimelle. Veikkaan, että eskariopetuksen taso tulee laskemaan. Itse kuitenkin haluaisin jatkaa työskentelyä esikouluopetuksen parissa.