Liikaa vaatettava teini
13-vuotias tyttäreni on aina ollut hyvin tarkka siitä, ettei näyttäydy liian vähissä pukeissa muiden nähden. Aina, alkaen ihan vaippaikäisestä. Kotona voi olla vaikka ilkosillaan, mutta kotoa ei poistu edes t-paitasillaan. Aina on oltava käsivarret ja jalat verhottuna. Mieluiten lakkikin päässä. Ja sandaalitkaan ei käy, niistähän näkyy varpaat!
Kesä tulee taas. Tytön iho on vaalea kuin haamulla. Ja taas tuo puhuu uusien mekkoja ja lyhytlahkeisten housuja katsoessaan, ettei voi pitää niitä ilman, että alla on jotain.
Ei ole kyse mistään murrosikäisen heikosta itsetunnosta tai muutoksista kropassa, on tosiaan ollut tuollainen ihan aina.
Melkein ongelma se voi olla tällainenkin...
Rusketus on pahasta, etkö tiennyt?
Ja miksi haluat että tyttö näyttää ihoaan? Oletko itse niitä jotka kulkevat napa ja lonkat paljaana kesät talvet ja joiden mielestä seksikäs pukeutuminen tarkoittaa sitä että pitää olla mahd. paljon paljasta pintaa?
Anna tyttösi olla sellainen kuin on. Siinä ei ole mitään pahaa että haluaa suojata ihoaan ja pukeutua kuin haluaa.