Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

(A2 teema- ruokakeskutelu) miksi kouluruoka ei voisi olla kasvisruokaa?

Vierailija
16.11.2011 |

Johanna Sinisalolla oli ainoat järkevät kommentit. Kouluruoan muuttaminen kokonaan vegetaariseksi ratkaisisi monta ongelmaa:



- ruoka olisi terveellisempää ja turvallisempaa

- ekologisempaa

- kasvatuksellisesti eettisempää

- edullisempaa



Proteiinin saanti voitaisiin korvata tofulla, pavuilla, linsseillä jne.





Kommentit (62)

Vierailija
1/62 |
11.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"""

Mieleni on jo kauan tehnyt puuttua lasten ja nuorten syömiseen. Nyt provosoiduin karppauskeskustelusta. Vanhemmat voivat antaa lastensa ravinnoksi karkkeja, sipsejä, ranskalaisia perunoita ja limppareita, eikä asia kiinnosta ketään. Nyt kun puhutaan ns. karppauksesta, on uhattu lasten huostaanotolla, jos lapsille syötetään proteiinipitoisia elintarvikkeita ja kasviksia. Huh, huh.



Eniten minua surettaa kouluruokailu. Asiakkainamme on ollut useita opettajia, joiden velvollisuus on syödä yhdessä lasten kanssa. Kun olemme käyneet läpi opettajien lihavuuden ja väsymyksen syitä, olemme todenneet, että kouluruuassa on liian vähän proteiineja ja liikaa hiilihydraatteja.



Koulussa on tarjolla hyviä salaatteja, mutta perunasta, riisistä, makaronista ja vehnäjauhosta saadaan aivan liikaa hiilihydraatteja ja äärimmäisen vähän terveydelle tärkeitä aineita. Suurin ongelma on kuitenkin vähäinen proteiinin saanti. Ymmärtäähän sen, jos yhtä ateriaa kohden on käytössä 53 senttiä, ei sillä paljon lihaa ja kalaa osteta. Tähän vielä suunnitellaan säästöjä lisäämällä puuropäiviä!



Kun kouluruoka sisältää paljon nopeita hiilihydraatteja ilman proteiinin vastavoimaa, verensokeri nousee korkealle, jolloin lapsi hyppii seinille ja on levoton. Samalla erittyy reippaasti insuliinia, mikä poistaa lähes kaiken sokerin verenkierrosta ja aivot jäävät ilman energiaa, jolloin lapsi sammuu kuin kynttilä. Tällaiseen lapsen toimintaan ei tarvita tv:n tai tietokoneen ääressä valvottuja öitä, siihen riittää huonosti tasapainotettu kouluruoka. Samasta sylttytehtaasta löydämme syyn lasten ja nuorten lihavuudelle.



Mielestäni vastuuseen tulisi saattaa kouluruuasta päättävät tahot, jotka syöttävät lapsille ruokaa, mikä tekee heidät levottomiksi, väsyneiksi ja lihaviksi. Kouluruokailusta lapset saavat mallin myös muuhun ruokailuun ja vanhemmat kuvittelevat lapsensa saavan koulussa ravintosisällöllisesti hyvän aterian. Jos lapsillanne on tällaisia ongelmia, kokeilkaa pari viikkoa omia hyviä eväitä oikeanlaisen kotiruuan kera ja koette ihmeen.



Suosittelisin esim. aamiaiseksi kasvismunakas, ruisleipää ja hedelmä, lounaaksi selkeä pala lihaa tai kalaa, kasviksia ja maitoa, välipalaksi hedelmä ja juustoa, päivälliseksi lounaan kopio sekä iltapalaksi marjoja ja rahkaa. Tätä kutsutaan hyväkarppaukseksi. Maistuis varmaan sullekin.

""""

http://www.turkulainen.fi/blogit/lukijan-kirjoitukset/104597-ravinto-va…



Viralliset ravitsemussuositukset ovat ihan syvältä ja ne ajavat ahmimaan ja sairastuttavat.



Täältä ne ovat tulleet (katsokaa rahoittajat)



Projektin tulosten perusteella on Suomessa mm. otettu yleiseen käyttöön suositus rasvattoman maidon ja kasvi­öljylisän käytöstä 12 kuukauden iästä alkaen. Tuloksia on sovellettu ja sovelletaan laajasti kehitettäessä neuvoloiden, koulujen ja muun terveydenhuollon neuvonta­menetelmiä ja optimoitaessa niiden vaikuttavuutta.



http://stripstudy.utu.fi/index.html



Margariini ei ole terveellistä vaan sairastuttaa.

mm. hyviä rasvoja tarvitaan ja paljon.

http://personal.inet.fi/koti/remeli/Suomalainen_ravitsemuspolitiikka.htm





Vierailija
2/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinänsä ihan ok, mutta lapset valittaa, että on melkein joka viikko samaa eli ei sitten osata tehdä kuin jotain yhtä kasvislasagnea tms. Eikä todellakaan tarvitse olla joka päivä kasvispäivä. Lihaakin tarvitaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

- ruoka olisi terveellisempää ja turvallisempaa

Vierailija
4/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

..Mutta pärjää myös ilman lihaa. Itseasiassa kasvissyönnillä on terveydellisiä etuja + se on ekologisempaa, mikä on nykymaailman tilaa ajatellen tärkeä aspekti.



Kouluruuan liha on sitäpaitsi teollista lihaa, epäeettisesti tuotettua ja hormoneilla pumpattua. Sekä sitten on parempi kuin soijavalmisteet?



Järki käteen sokean lihanhimon tieltä!

Vierailija
5/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnollista, puhdasta, laadukasta ja terveellistä kasvisruokaa ei vain ole mahdollista kouluruokailuun käytettävillä resursseilla ja nykyisillä ravitsemussuosituksilla kouluissa tarjota.

Vierailija
6/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. ja naurattaa, kun vanhemmat nousivat barrikadeille, kun kouluille tuli YKSI kasvisruokapäivä viikossa. Miksei vaikka niin, että yksi lihapäivä viikossa? Ihminen ei todellakaan tarvitse lihaa joka päivä! Lapsillekin olisi hyvä opettaa, että lihalla ei mässäillä.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnollista, puhdasta, laadukasta ja terveellistä kasvisruokaa ei vain ole mahdollista kouluruokailuun käytettävillä resursseilla ja nykyisillä ravitsemussuosituksilla kouluissa tarjota.

Miksei muka onnistu? Soijarouhe on edullista, samoin pavut, linssit yms.

Vierailija
8/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. ja naurattaa, kun vanhemmat nousivat barrikadeille, kun kouluille tuli YKSI kasvisruokapäivä viikossa. Miksei vaikka niin, että yksi lihapäivä viikossa? Ihminen ei todellakaan tarvitse lihaa joka päivä! Lapsillekin olisi hyvä opettaa, että lihalla ei mässäillä. ap


Onko Helsingissä oikeasti noin huono tilanne? Pohjoisessa on koulu- ja oppilaitosruokaloissa jokä päivä kasvisruokaa tarjolla. Ei ihme, että vanhemmat hikeentyy.

Tuo lihalla mässäily on outo termi varsinkin kun suomalaiset syövät eurooppalaisittain aika vähän lihaa, vähän niinkuin itäblokissa ennen kommunismista vapautumista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja toisekseen allergisille olisi entistä vähemmän vaihtoehtoja.

Lisäksi, miten tofu ja soija olisivat kotimaista lihaa halvempia? Eikö niiden rahtaaminen tänne maksa mitään?



Mä kannatan lähiruokaa. Minusta kouluissa pitäisi suosia Suomalaista ruokaa.

Vierailija
10/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei muka onnistu? Soijarouhe on edullista, samoin pavut, linssit yms.

Kunnollinen kasviruoka on aika paljon muutakin kuin nuo mainitsemasi. Pinaattilettu tai kaurapuuro ei ole oikeaa kasvissruokaa. Hyvä kasviruoka on mahdollista tehdä, mutta miten paljon kouluissa käytetään kaaleja, munakoisoa, kesäkurpitsaa, avokadoa, paprikoita tai yleensä maan pinnalla kasvavia vihanneksia. Tärkkelyjuureksiin perustuvat eväät eivät ole ravinneköyhyytensä takia kunnollista kasvisruokaa, energiaa toki sisältävät. Jos kasvisruokailu rakennettaisiin tuoreiden ksvisten varaan, joissa ei ole liikaa hiilihydraatteja, pitäisi koululaisten päivittäin tarvitsema energia saada rasvasta, mikä tarkoittaa tämän hetkisen käsityksen mukaan kovetettuja tai osittain kovetettuja kasvirasvoja, jotka sisältävät transrasvoja, mikä taas on kiistaton terveysriski. Eläinrasvaa, juustoja, täysmaitoa, kananmunia, pähkinöitä ym oikeaa, ravitsevaa ja ravinteikasta ruokaa kun saisi kouluruokailuun. Tuossa tullaan kustannuksiin, mahdotonta nykyisilla määrärahoilla.

Toinen juttu on se, että eihän ruokaa kouluilla enää tehdä, kaikkien käytetävien raaka-aineiden tulee olla laitoskeittiöihin sopivia, mitä suurin osa noista tuoreena käytettävistä ei ole. Soija on paha, koska se on geenimanipuloitua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. ne vois ihan hyvin jättää pois ja korvata pavuilla. Taatusti olis enemmän ravintoarvoja.

Vierailija
12/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. ne vois ihan hyvin jättää pois ja korvata pavuilla. Taatusti olis enemmän ravintoarvoja.


ei kukaan syö papuja, ei varsinkaan jos tarjolla on uunimakkaraa.

Itse olen allerginen pavuille, joten meillä ei niitä eikä herneitä syödä kotona koskaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

etkä tajua että kasvisruoka on PALJON kalliimpaa ja kun kunnilla "ei ole varaa" kouluruokaan, kasvisruoka tarkoittaa lähinnä thimaalaisita ja romanialaisista siolle tarkoitetuista jätekasviksista tehtyä mössöä



Ja ne keittäjät (= ruuan lämmittäjät) EIVÄT TODELLAKAAN OSAA tehdä maittavaa kasvisruokaa



Vaadi ENSIN enemmän rahaa kouluille ja tule vasta sen jälkeen puhumaan kasvisruuasta



Ja herää todellisuuteen kouluruuan suhteen

Vierailija
14/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hesarissa oli (viime vuonna?) juttua eri maiden ruokavaliosuosituksista. USeammassa maassa oli suositus että punaista lihaa pitäisi syödä vain kerran viikossa, ja tähän pyydettiin kommenttia joltain (en muista kenesltä) suomalaiselta asiantuntijalta. Hän sanoi että kyllähän se hyvä olisi mutta sitä ei Suomessa voi suositella koska EI SITÄ KUKAAN NOUDATTAISI. Siis ihan idioottimainen perustelu! Vähän sama kuin sanoisi että joo, emme voi suositella että naiset nauttisivat alkoholia max 4 annosta kerralla kun ei sitä kukaan kuitenkaan noudattaisi.



Punaisen lihan syöminen lisää muuten diabetesriskiä:

Tulokset osoittivat, että noin 100 gramman päivittäin annos punaista jalostamatonta lihaa nosti diabetesriskiä 19 prosenttia. Sen sijaan 50 grammaa jalostettua lihaa, kuten makkaraa tai pekonia, päivittäin, nosti aikuistyypin diabeteksen riskiä jopa 51 prosenttia.



"Tämä viesti on otettava vakavasti maailmassa, jossa sekä aikuistyypin diabetes että punaisen lihan kulutus lisääntyvät koko ajan", sanoo tutkimusta johtanut professori An Pan.



(http://www.hs.fi/ruoka/artikkeli/Punaisen+lihan+sy%C3%B6minen+lis%C3%A4…).



Suomessa lihankulutus on muuten kolminkertaistunut 60 vuodessa. Suoraan ei tietenkään voida vetää mitään johtopäätöksiä siitä että diabeteksen yleistyminen johtuisi siitä, mutta 50-luvulta 1-tyypin diabeteksen ilmentyvyys on n. nelinkertaistunut, ja siinä missä 2-tyypin diabeteksen esiintyvyys 40-luvulla oli 0,3 % (4500 hlö) se oli 2001 jo 4,9 % (163 000 hlö). Eli tuskin olisi haittaa siitä jos liahnsyäntiä Suomessa vähennettäisiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ikinä syöttäisi sellaista lapsilleni, niin kuin en mitään muitakaan eineksiä.



ap

Vierailija
16/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

etkä tajua että kasvisruoka on PALJON kalliimpaa ja kun kunnilla "ei ole varaa" kouluruokaan, kasvisruoka tarkoittaa lähinnä thimaalaisita ja romanialaisista siolle tarkoitetuista jätekasviksista tehtyä mössöä Ja ne keittäjät (= ruuan lämmittäjät) EIVÄT TODELLAKAAN OSAA tehdä maittavaa kasvisruokaa Vaadi ENSIN enemmän rahaa kouluille ja tule vasta sen jälkeen puhumaan kasvisruuasta Ja herää todellisuuteen kouluruuan suhteen

että mua ällöttää ap:n tapaiset tyypit, jotka eivät tajua todellisuudesta mitään.

Vierailija
17/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ikinä syöttäisi sellaista lapsilleni, niin kuin en mitään muitakaan eineksiä. ap


Oikeat nakit ja makkarat eivät ole eineksiä.

Vierailija
18/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

omina kouluaikoina ohrapuuro ja pinaattiletut olivat yksiä suosituimmista kouluruuista.



Ja pitää muistaa, että ilmainen kouluruoka on maailmassa TODELLA poikkeuksellista, ei taida olla muualla kuin Suomessa ja Ruotsissa?

Vierailija
19/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

etkä tajua että kasvisruoka on PALJON kalliimpaa ja kun kunnilla "ei ole varaa" kouluruokaan, kasvisruoka tarkoittaa lähinnä thimaalaisita ja romanialaisista siolle tarkoitetuista jätekasviksista tehtyä mössöä Ja ne keittäjät (= ruuan lämmittäjät) EIVÄT TODELLAKAAN OSAA tehdä maittavaa kasvisruokaa Vaadi ENSIN enemmän rahaa kouluille ja tule vasta sen jälkeen puhumaan kasvisruuasta Ja herää todellisuuteen kouluruuan suhteen

että mua ällöttää ap:n tapaiset tyypit, jotka eivät tajua todellisuudesta mitään.

ja "yllättäen" ap hävisi palstalta....

Vierailija
20/62 |
16.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Eines on vähittäiskaupassa myytävä valmis elintarvike, joka ei ole säilyke eikä pakaste. Se on teollisesti valmistettu elintarvike, joka on jatkokäsitelty."


Oikeat nakit ja makkarat eivät ole eineksiä.