Lihonko mä oikeesti näillä iltasyömingeillä!
Eli päivisin syön vaihtelevasti. Aamulla kahvia ja joku hedelmä. Joskus tosi harvoin puuroa.Puolenpäivän aikaan keitän kahvit ja syön juustoleivän ja kupin kahvia. Syön yleensä päivällisellä samaa kun taapero, Esim yksi peruna ja pari desiä kastiketta ja salaattia. En napostele päivisin lainkaan muuta kuin hedelmiä.
Iltaisin sitten kun lapsi on nukkumassa saatan syödä aika paljon. En kuitenkaan mitään herkkuja, lähinnä leipää. Ruisleipää päällä margariinia, salaattia, tomaattia, juustoa ja leikkelettä. Illan aikana noita leipiä saattaa mennä 4-5kpl. Kerran viikossa syön irtokarkkeja n. 500g.
Juustoa napostelen kyllä tosi paljon. Pitkin päivää käyn vetelemässä siivuja.
Ruokailutottumukseni taitavat olla vähän pielessä.
Syön kyllä melkein joka päivä ainakin yhden lämpimän aterian.
Teen kaiken ruuan itse. Lapsi syö kaksi lämmintä ateriaa päivässä ja teen miehelle töihin mukaan ruuan.
En harrasta muuta liikuntaa kun koiran ja vaunujen kanssa lenkkeilyä. Teen joka päivä n. 45min reippaan kävelylenkin vaunujen kanssa. Toisen kevyemmän 45min lenkin teen illalla jolloin kävely on puolet ajasta lähinnä tallustelua kun taapero taluttaa koiraa ja käppäilee itsekseen.
Pitäisikoöhän lisätä liikuntaa vai muuttaa ruokailutottumuksia?
Vai tehdä jotain molemmille.