Käyvätkö ihmiset enää Tupperware-kutsuilla/järjestetäänkö niitä enää?
Kaverillani on pian Tupperware-kutsut ja minut on kutsuttu niihin. Jäin miettimään, käykö tuollaisilla kutsuilla enää kukaan? Ja mitä niilta ostetaan? Oletan, että ne on enemmänkin menneiden vuosikymmenien kutsuja ja enää ne eivät ole suosittuja. Ihmiset eivät yksinkertaisesti halua ostaa kalliita muovituotteita. Tavarataloista saa vastaavaa paljon halvemmalla.
Kommentit (3)
Onneksi se hullutus on meidän paikkakunnalla nyt mennyt ohi, ainakin siltä tuntuu. Kaikki on ostaneet nyt ne yhdentekevät croissant-muottinsa ja calzone-kuorensa, jotka nyt pölyttyvät kaapeissa :oD
Muutamia vuosia taukoa ja sitten taas takaisin. Ollut Suomessa jotain 50 vuotta jo, ja aivan varmasti on vielä toiset 50 vuotta. Ei se mene muodista pois koskaan. Kutsuista voi tulla jopa 10 vuotta taukoa, mutta sitten taas joku pitää. Näin ainakin täällä päin.
En minä ainakaan osta sieltä mitään ääliömäisiä makaronimuotteja, mutta paljon muuta olen ostanut ja vain sellaisia, joita oikeasti käytän. esim lapset syö murot aina tupperin muovilautasilta, koska ne on hyvän värisiä, eivätkä mene rikki jos putoavat lattialle.
kutsuilla. Tavaratalojen muovikupit menevät kokemukseni mukaan rikki viimeistään 5-6 vuoden aktiivisen käytön jälkeen, mutta Tupperit kestävät kyllä paljon kauemmin. Tietysti jos haluaa koko ajan ostaa uusia kippoja, sitten varmaan kanttaa hankkia niitä tavaratalosta.