Voi hyvänen aika ton Martinan laulua
Kommentit (38)
On säälittävää, että jotkut Martina ja Munamies pääsevät paraatiaikaan televisioon, kun suurin osa hyvistä laulajista ei ikinä pääse televisioon.
Ilmeisen kateellista porukkaa täällä. Vaikka nyt Madonna ja Martina ovat ihan eri planeetalta, enkä heitä millään tasolla aio tai halua vertailla laulutaidollisesti tai muutenkaan, niin ihan samanlaista mollausta sai Madonna 80-luvulla. Ei osannut laulaa jne. jne.
Suurin ongelma tuossa Martinan laulamassa kappaleessa oli sovitus - sekä se että Martinan taidot ei ihan vielä riitä tuollaiseen hitaaseen balladiin, etenkään suomeksi laulettuna.
Hänen kannattaisi keskittyä niihin englanninkielisiin nopeisiin renkutuksiin, niistä ei tavallinen rahvas kuule niin helposti virheitä ja joitakin saattaa musiikin tuoma fiilis jopa harhauttaa olemaan kuuntelematta virheitä =)
ettei vielä taidot riitä. No, Nykäsellä ei taidot riitä 20 vuotta myöhemminkään ja kaikki ei vaan koskaan opi laulamaan. Nykäsellä tosin keikkaa vissiin pukkaa aina välillä kun se ei ole häkissä, kaikesta huolimatta.
Herää tietty kysymys että mikä se tarkalleen ottaen on tämän tytsyn talentti ja että miksi on TV:ssä jos ei sen paremmin laula kuin joku lähibaarin karaokessa. Miksi ihmiset sellaista haluaisivat nähdä ja kuulla?
Ei se nyt ihan niiin huono ole ei minusta ole mikään varsinainen syy buukata esiintymään.
Ei se nyt ihan niiin huono ole ei minusta ole mikään varsinainen syy buukata esiintymään.
bookkaakaan esiintymään? Kyllä siihen on syynä kaikki se muu kakku mitä he ovat keränneet siihen ympärilleen "showkseen". Ihmiset maksavat sirkushuveista.
nuotinvierestä. Ei todellakaan laulanut!
Hänen äänelleen sovitettu, ihan uskomattoman magee versio Juha Tapion biisistä.
Tykkäsin tosi paljon.
Iho oli ihan kananlihalla eilen kun tuli kylmiä väreitä tuota kuunnellessa.
Martina oikeesti osaa laulaa.
Mielestäni tulkinta ja koreografia oli myös todella upea ja aivan hänen näköisensä.
Te juntit ette vaan tajuu..
Kosketti minua ainakin todella paljon ja haluan ehdottomasti kuulla lisää.
Go Martina!!!
lauluja, joissa ääni kuuluu noin selkeästi. Ne sen "omat" teknohömppä biisit ihan ok, mutta tuollaiset joissa ääni tulee selkeästi esiin ei ole Martinalle eduksi.
Jotenkin teennäisen näköistä oli se lavaesiintyminenkin, harjoiteltu jokainen jalan liike. Ja se ylähuuli :D
Yllätyin ihan miten kauniisti lauloi kun todellakin kuului se laulu tossa hitaassa kappaleessa.
Kyllä mun ennakkoluulot ainakin karis sen siliän tien. :)
tuloee lavalle ja vetää noin hienosti.
Siitäs saitte kaikki ilkeilijät!
Hienoa kun ihminen uskoo itseensä ja pyrkii kunnianhimoisesti eteenpäin, välittämättä muiden haukuista.
Laulaisi vaan niitä omia biisejään, eikä pilaisi klassikkoja.
..koska oli niin koneellista rämpytystä, ettei siinä laulutaidot paljon paina. Mutta se Juha Tapion biisi, niin HUH HUH!! Aiva hirveetä kuultavaa!
Lauluääni monotoninen ja ei yhtään mitään sävyjä. Ääni ei myöskään kestänyt pitkiä vetoja vaan piti vetää happea välillä :) Oli lievästi sanoen amatöörisen kuulosta..
Ja jos vielä tämän "artistin" ulkonäöstä voisi jotain kommentoida, niin aika tunkkaisen näköiseksi on tämä nuori neiti itsensä muuttanut; Silmät niin täynnä meikkiä, ettei edes valkuaiset näkyny, se ankka-ylähuuli on aika kaamee ja täytyy myöntää, että raikkaaseen kesäohjelmaan se kultainen paljettiviritys oli hieman mauton..
Ja tuo sen "esiintyminen" on ihan kammottavaa. Voi jösses.
Juu, ei oikein lookki, kappale ja koreografia natsanneet yhteen. :/
On vähän hajua, miten melodia menee, muttei tekniikkaa ja kaunista ääntä kuitenkaan... joten lipsuu nuotista, eikä ole sävyjä ollenkaan.
Tuksuun verrattuna kuitenkin ihan hyvä ;)
kauhean kuuloista ja tosiaan esiintyminen käsiliikkeineen ei mitään kaunista katseltavaa...
tuo paremmin laulaa kun minä. Ja mulle kelpais jos osaisin edes tuon vertaa. Musta ois oikeasti mukava lauleskella, mutta kun ääni on jotain hirveää, niin minkäs teet. Martinan ääni kuitenkin siihen kelpaa, jos kerta tykkää laulaa :)
ku hyvä biisi on raiskattu tolleen.
ihan järkkyä kuunneltavaa ja katseltavaa. olisi edes vetänyt juha tapion biisin vähän korkeammalta, hirveää mörinää ja teatraalista heilumsita. mahtoi eskolla olla naurussa pitelemistä jos tuota katsoi =D
hyvä biisi, kuulosti kamalalle. 10-vuotiaskin sanoi, että tuolla naisella on jotenkin outo ääni. Ulkomaille ei pääse, Suomessa on oikeasti lahjakkaitakin laulajia, jotka sinne kuuluisivat. Jättäisi laulamisen ja keskittyisi julkisuudessa heilumiseen.
On monta kertaa kertonut, mite 60-luvulla supersuosionsa aikaan oli samalla keikalla Olavi Virran kanssa. Danny kunnioitti suuresti Virtaa, jota kutsuu Mestariksi. Olavi Virta meni lavalle ja lauloi loistavasti, kuten aina. Mutta kansa huusi "Danny, Danny!". Laulettuaan Virta tuli takahuoneeseen ja Danny sanoi hänelle: Anteeksi, Mestari, nuo ihmiset eivät ymmärrä". Virta oli sanonut: Älä välitä, nuori mies. Tällaist tämä on. Se tulee joskus kaikkien kohdalle. Minulla on edessä vielä yksi kiertue. Mikä kiertue se on, kysyi Danny. Ambulanssikiertue, vastasi Olavi Virta.