Saako armeijassa itse päättää/valita että haluaa suorittaa vain sen 6 kk:n asevelvollisuuden
Kommentit (32)
Näin on. Jos ei halua pidempää palvelusta niin ei pidä menestyä "liian hyvin" annetuissa tehtävissä eikä näyttää johtaja-ainekselta koska näillä ominaisuuksilla on suuri merkitys koulutusvalinnoissa.
Mutta entä jos määrätään yli 6kk tehtäviin mutta ei ite halua olla kun sen puolivuotta niin mitenkäs sitten käy?
Kyllä siellä aika helpolla määrätään. Oma poika rauhallinen kaveri ja sai jotenkin tehtyä selväksi, ettei ei RAUK:un halua (lyhennetäänkö noin, kielipoliisit?). Mutta sitten napsauttivat vuoden nakin erikoishommiin - tosin on ihan tyytyväinen tilanteeseen. En kerro mikä, ettei tunnisteta. Vaikuttaa vähän siltä, että rauhalliset fiksusti käyttäytyvät kaverit määrätään pitempiaikaisiin töihin.
No ihan voit jättää vaikka käymättä. Sanot että näit unta jossa käänsit piipun ammunnoissa muita kohti ja se oli siinä. Eivät myöskään "pakota" vuodeksi. Ainakin meillä joku sanoi skappareille että lähtee suoraan sivariin jos sellainen käsky tulee, toimi näköjään. Mutta jos joudut 12kk palvelukseen, siitä on vaikeampi sitten päästä eroon. Oikeastaan kai mahdoton. Ellet hanki E-papereita ja joudu kotiin.
Nii mut kattokaas ku poikaystävä meni armeijaa ni mietin vaa et joutuuks se sitte olemaa siel yli puolivuotta vaikkei haluais? :D
[quote author="Vierailija" time="08.01.2014 klo 19:27"]Kyllä siellä aika helpolla määrätään. Oma poika rauhallinen kaveri ja sai jotenkin tehtyä selväksi, ettei ei RAUK:un halua (lyhennetäänkö noin, kielipoliisit?). Mutta sitten napsauttivat vuoden nakin erikoishommiin - tosin on ihan tyytyväinen tilanteeseen. En kerro mikä, ettei tunnisteta. Vaikuttaa vähän siltä, että rauhalliset fiksusti käyttäytyvät kaverit määrätään pitempiaikaisiin töihin.
[/quote]
Vanhemmat ihmiset puhuu raukista, mutta AUK se yleensä lyhennetään. Sit RUK erikseen.
[quote author="Vierailija" time="08.01.2014 klo 19:27"]Kyllä siellä aika helpolla määrätään. Oma poika rauhallinen kaveri ja sai jotenkin tehtyä selväksi, ettei ei RAUK:un halua (lyhennetäänkö noin, kielipoliisit?). Mutta sitten napsauttivat vuoden nakin erikoishommiin - tosin on ihan tyytyväinen tilanteeseen. En kerro mikä, ettei tunnisteta. Vaikuttaa vähän siltä, että rauhalliset fiksusti käyttäytyvät kaverit määrätään pitempiaikaisiin töihin.
[/quote]
Vanhemmat ihmiset puhuu raukista, mutta AUK se yleensä lyhennetään. Sit RUK erikseen.
Ei saa päättää itse. ei ne nyt mikään hotelli ole jossa tullessa sanotaan että ''hei, mä olen sitten sen puol vuotta!''
[quote author="Vierailija" time="08.01.2014 klo 19:59"]Ei saa päättää itse. ei ne nyt mikään hotelli ole jossa tullessa sanotaan että ''hei, mä olen sitten sen puol vuotta!''
[/quote]
Mutta kyllähän siihen ite saa aika paljon vaikuttaa
Jos ei liikaa ''särmää'' harjotteiden kanssa, eikä kaappi ole ylisiisti ja vähän huolimaton on noin muutenkin, kyllähän automaattisesti SAA sen 6 kk siellä olla.
Jos taas tahtoo johtajakoulutukseen, varmaan itsekukin sitten ottaa koulutuksen enemmän tosissaan.
sanoo mies
Koittakaa päättää et onks se ite päätettävissä vai ei. Ite oon ymmärtäny et oma mielipide on merkittävin.
Siinä laitoksessa ei omalla mielipiteellä ole mitään väliä. Jos ylempää sanotaan, että ollaan yli 6kk niin sitten ollaan vaikka ei haluaisi.
No kyllä sen 12kk nakin voi välttää jos alusta asti toimii sen mukaan. Jos kaikista testeistä saa parhaita arvosanoja niin se "välttäminen" on vaikeaa. Ei ne ketään asennevammaista sinne laita jolla pällitestit ja kuntotestit menny pieleen. Sillähän ne uhkailee että jos testit tahallaan tehty pieleen niin joutuu uusimaan ne jne, mutta tuskinpa. Mutta paljon aukissakin oli pakotettuja, rukissa vähemmän. Eivät olleet tietosesti siis välttäneet 12kk nakkia alusta saakka. Typerää kuitenkin kitistä enää siinä vaiheessa kun se pidempi palvelus on napsahtanu, sitten kannattaa jo yrittää sitä asennevammaakin korjata. Ei se siitä ainakaan helpotu vittumaisella asenteella.
Toiveen voi aina esittää, mutta lopullinen päätös tehdään korkeammassa asemassa olevien herrojen toimesta.
Oma veljeni toimi aluksi hyvin keskinkertaisesti tai vähän keskivertoa huonommin ja sitten jatkoa suunnitellessa sanoi, että jos yli puoli vuotta joutuu olemaan, niin lähtee sivariin ja näin pääsi puolella vuodella. Eli kuten aikaisemmat sanovat: ei kannata osoittaa "ylimääräistä" osaamista tai potentiaalia, vaan olla osa harmaata massaa. Oma mielipide myös vaikuttaa ja "uhkaus" sivarista vaikuttaa mahdollisesti päätökseen. Lopulta päätös tulee ylemmältä tasolta, mutta siihen voi vaikuttaa omalla käytöksellä ja asenteella.
Missä te oikee ootte käyny armeijanne ku kerrotte tollasii "kauhu tarinoita" :D
[quote author="Vierailija" time="08.01.2014 klo 19:29"]
Nii mut kattokaas ku poikaystävä meni armeijaa ni mietin vaa et joutuuks se sitte olemaa siel yli puolivuotta vaikkei haluais? :D
[/quote]
ahhahahahahahahahaaa :---D
Ei saa itse päättää. Toiveita voi esittää, ja näille perusteluja mutta jos halukkaita ei ole tarpeeksi esim. kuljettajiksi tai johtajiksi (12kk palvelusaika), niin sitten sinne määrätään. Lisäksi esim. "laivastossa" (eli siis Merivoimien aluspalveluksessa) ei edes ole 6kk tehtäviä.
Asepalveluksen kesto riippuu tehtävästä, johon mies/nainen koulutetaan, ja tehtäviään ei saa valita itse. Toiveita saa esittää, mutta lopullinen päätös tulee ylhäältä.
Voitte ihan itse arvailla mitä armeijan toiminnalle kävisi jos jokainen saisi valita. N. puolet porukasta tarvitaan yli 6 kk tehtäviin, eikä halukkaita todellakaan ole niin paljoa.
terv. yksi reserviläinen