Hei lakto-ovot! Mitä ensi viikolla syötäisiin?
Nyt menut jakoon, jooko? Meidän perhe kaipaa vaihtelua..
Kommentit (11)
soijarouheesta tehtyä makaronilaatikkoa, ei munamaitoa, vaan sulatejuustohässäkkä. Eilen oli herkkusienimuhennosta ja perunoita. Sitä ennen kasvis-pähkinäwokkia ja riisiä.
Ensi viikosta ei ole pienintäkään havaintoa.. ehkä varhaiskaalijotain?
tai vaikka kuorrutettu zuccini. Tai vihanneswokki.
sisällä ohraa, tofua, kevätsipulia. Päällä juustoa.
salaatin päällä, paahdettuja siemeniä
olisko hyviä keitto- /uuni- tai wokkiohjeita, ei hellan edessä päivystäminen huvittaisi helteillä..
-valmiswokkipussi + kookomaitotölkki + tofua + suolaa ja garam masalaa (sille joka kyseli helppoa wokkiohjetta).
-Me tehdään huomenna tätä:
http://www.hookedonheat.com/2007/11/14/recreating-perfection/ resepti on moneen kertaan kokeiltu ja hyväksi havaittu + helppo.
Täältä löytyy myös hurjasti hyviä ja kokeilemisen arvoisia reseptejä (vaatii vain sen, että intialaisten mausteiden varasto on hankittu): http://annagaram.vuodatus.net/blog/1546914
Ja tuo naan-leipäresepti on muuten ehdottomasti paras kokeilemani naan-resepti.
soija ja hamppu eivät tällä erää käy niin vallankin mun ruokavalio käy vähän kapeaksi... Mies ja lapsi syövät kalaakin joten heillä on monipuolisempaa.
Meillä varmaan syödään ainakin härkäpapurouhemakaronilaatikkoa, jota syödään lähes joka viikko vähintään kerran kun on lapsen suosikki.
Lisäksi todennäköisesti linssi- ja hernekeittoa. Linssikeitto on oma suosikkini eli sitäkin on yleensä joka ikinen viikko tarjolla, Ful medamesia Härkäpapua sarvista kirjan reseptillä valmistan myös todennäköisesti joku päivä esnsi viikolla. Myös palak paner ja falafelit ovat todennäköisesti listalla. Jonkun tattaririsoton voisi kanssa joku päivä tehdä. Mitäs muuta, heittäkää ideoita. Kaksi ruokaa tarvittaisiin joka päivälle, mutta samaakin voidaan syödä useammankin kerran viikossa.
anna garamin blogissa (ainoastaan kasvisreseptejä ovat) ja hankkikaa ne intialaiset mausteet. Saatte helposti vaihtelua ja makua ja reseptit ovat vielä kaiken lisäksi suomeksi. Meilläkään ei syödä soijaa tai hamppua ollenkaan, eikä tee edes tiukkaa keksiä uusia ruokalajeja kun intialaisessa keittiössä niitä riittää.
Jos asutte Helsingissä niin nuo perusmausteet mitkä toistuu monissa resepteissä saa mm. Hakaniemen etnisistä liikkeistä.
kyllä ihan mistä tahansa päin Suomea. Voi valmistaa thaimaalaiseen, intialaiseen tai vaikka minkä maalaiseen tapaan maustettua ruokaa, kun vain kävelee oikealle hyllylle.
niin haen sen sieltä minäkin ;) Eikä ole edes mikään harvinainen mauste intialaisessa keittiössä.
Tässä meidän lähiaikojen ruokia:
- herkkusienipasta (sekaan myös tuoreyrttiä ja siemeniä)
- mausteinen mustapapuhöystö ja ohra (mustapavut liotetaan ja keitetään, paistellaan pannulla valkosipulin, chilin ja intialaisten mausteiden kanssa)
- linssikeitto
- ruokaisa salaatti, jossa kasvisten lisäksi jotakin proteiinipitoista (esim. kananmunaa, pähkinöitä)