Pilaanko lasteni elämän jos kieltäydyn perinnöstä ja kuolinpesän velat menevät lapsilleni?
Velkaa tulee jäämään ainakin siitä että suuruudenhullu sossunelättiveljeni järjestää äidilleni velaksi kylän komeimmat ja kalleimmat hautajaiset.
Äitini ei siis ole vielä kuollut.
Kommentit (6)
en osallistu hänen hautajaistensa kustannuksiin enkä järjestelyihin, enkä ota vastaan velkoja enkä saamisia äitini kuolinpesästä.
en osallistu hänen hautajaistensa kustannuksiin enkä järjestelyihin, enkä ota vastaan velkoja enkä saamisia äitini kuolinpesästä.
Eli joko kieltäydyt koko perinnöstä tai sitten et ollenkaan. Jos otat yhdenkin esineen tms. olet vastaanottanut koko perinnön. Eikä sinun tarvitse nyt tehdä mitään. Sitten kun äitisi kuolee, ilmoitat ettet ota perintöä vastaan. Äitisi hautajaiset maksaa kuolinpesä, jos sillä ei ole varoja, maksaa ne sosku. Veljesi voi haudata äitisi velaksi, mutta silloin velallinen on yksin hän.
googleta sanoilla perintö, perinnöstä kieltäytyminen, kuolinpesä yms. saat ihan kivasti tietoa asioista
no se veljesi ottama hautajaisvelka ei ainakaan jää sinun maksettavaksesi... Eihän mikään pankki anna lainaa kuolinpesälle hautajaisia varten joten jos velkarahalla meinaa hautajaiset järjestää, joutunee veltan ottamaan ihan itse.
järjestelyihin. En edes matkusta äitini kotipaikkakunnalle.
JOs kuolinpesällä on velkaa enemmän kuin varoja, se joutuu konkurssiin ihan niin kuin kuka tahansa muukin.
Se kyllä pitää paikkaansa, että siitä ei sitten saa ottaa mitään vaan koko pesä selvitetään kerralla. Siksi mahdolliset muistoesineet kannattaa varata jo perittävän eläessä, että kukaan ei voi väittää että kuolinpesästä olisi otettu jotain.
Velat kun ei periydy.