Mun mielestä siinä vaiheessa on menty yli, kun viini
Kommentit (6)
Ja se oli ihan älyttömän kätevä! Nyt vasta muistinkin, pitää laittaa asia korvan taakse ;)
Me juodaan silloin tällöin aterialla viiniä. Ja vaikka meitä on 2 aikuista, niin aina jää pulloon 1-2 lasillista jäljelle ja juomatta. Harmittaa kaataa viemäriin, mutta en juo mielelläni vain siksi, että saa pullon tyhjäksi. Juon vain silloin, kun oikeasti haluan sen lasillisen juoda. Kaniseri on siitä kätevä, että voi ottaa sen lasillisen silloin kun haluaa, eikä loput mene pilalle.
On olemassa myös pieniä viinipulloja. Mulla on niitä jemmassa koska olen perheeni ainut viininjuoja niin ei tarvitse isoa pulloa avata tai toisaalta, osaan käyttää loput ruuanlaittoon jos jää.
Ei se pönttökään loputtomiin säily, noin 4 viikkoa ja kun 3 litran pöntöllinen on 4 pullollista niin ei mun mielestä eroa juurikaan siitä että avaan yhden ison pullollisen viikonloppuna.
hanallisia pakkauksia on myös pienempiä?!
kotona käytämme yleensä ilmaajaa :) Viini säilyy oikein hyvänä pidempäänkin.
http://www.alko.fi/tarvikkeet/fi/833023
Lasipulloko parempi?
Minusta se on ihanan boheemia, en ole ostanut kuin kerran viiniä semmosen hanapakkauksen, mutta kesällä varsinkin se on varmasti mukava kun voi ottaa lasillisen vaikka päivittäin viiniä ruualla.
Eihän sitä raaski usein avata erikseen lasillista varten uutta viiniä.