Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ONNETTOMUUDESTA asiaa!! Ahdistaa!

Vierailija
12.03.2011 |

Osaisiko siis joku nyt kertoa tietämättömälle että mitä tapahtuu jos se ydin sulaa? siis käytännössä? tai vaikka jättäisi sulamatta,niin mitkä vaikutukset? tarkoitan nyt siis japanin lisäksi ihan koko maapalloa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuho olisi ihan paikallista tasoa vain. Ei vaikuttaisi sinun terveytesi mitenkään.



Itse googlasin aiheen tiimoilta uteliaisuuttani Tshernobylin laskeuman, kun olin niihin aikoihin ihan lapsi vasta enkä tajunnut paljoa koko jutusta. Tuulihan pöllytti tänne meille päin reippain mitoin laskeumaa, ja Säteilykeskuksen sivuilla on edelleen ohjeita siitä miten sieniä kannattaa (nykyisinkin) keitellä ja liotella. Monikohan edes tietää?



Suomessa maaperä säteilee radonia sinunkin elimistöösi MONIN VERROIN enemmän IHAN JOKA HETKI. Ei mikään ihana ajatus, mutta sen rinnalla Tshernobylin päästö (ja sen pysyvät kerrannaisvaikutukset ravintoketjun kautta) on pikkuinen murto-osa.



Jos asuisin Etelä-Suomessa, varaisin kyllä kaappiin jodia siltä varalta että joku venäläinen tai virolainen vanha voimala jonain päivänä leviää. Mutta tuo mitä maailman toisella puolen tapahtuu on kauhea sikäläisille, muttei uhkaa sinua mitenkään.

Vierailija
2/5 |
12.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seuraa viranomaisohjeita ja toimi niiden mukaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja erityyppinen ydinvoimala, siellä ydin kiehui 10 päivää. Tserno oli aika paljon lähempänä Suomea ja kuinka monen tiedät Suomessa kuolleen tuon onnettomuuden seurauksena? Tuulihan kaiken lisäksi toi laskeumaa tänne. Sitten voit tarkistaa kartasta miten kaukana Japani on.

Vierailija
4/5 |
12.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tavaraa ei lennä ilmakehään sieltä, ongelma on paikallinen. Ja niin tässä nyt näyttää tapahtuneen.



Maapallon ja Japanin kannalta tässä ei ole ongelmaa. Ongelma on siellä voimalan lähialueilla. Toki Japanin talous voi olla pikkusen tiukilla tämän rytinän takia, mutta kyllä ne siitä selviää.

Vierailija
5/5 |
12.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

talousongelmat kyllä vaikuttavat tänne Suomeenkin.