Linda Lampenius harrastaa miehensä kanssa thainyrkkeilyä; hyvä vai huono esimerkki?
En ole koskaan ymmärtänyt nyrkkeilyä ja miten kukaan voi mennä hurraamaan saati osallistumaan niihin otteluihin. Kiva nyt Olivian kasvaa kun molemmat vanhemmat mukana nyrkkeilypiireissä.. Vai kannattaako joku moista?
http://blogg.mama.nu/lindalampenius/
Kommentit (7)
myös kamppailulajit ovat loistava harrastus niin lapsille, nuorille kuin aikuisillekkin. Se opettaa kehon hallintaa, ottamaan huomioon toiset ja toisten tunteet, kurinalaisuutta jne..
se harrastus miestä/naista pahenna. eriasia jos laitetaan nyrkkeilytunneille ja sen jälkeen opetetaan miten naapurin Reiska piestään. :-D
Vetääkö Linda ihan matsiakin? Tokkopa sentään. Sentään voi saada lärvi kyytiä. Jos vähän sparraillee salilla ja säkkiä hakkaa, niin onpas kamalaa!
sama kuin menisi ammuskelemaan maalitauluja sama funktio.
mäkin harrastan mieheni kanssa nyrkkeilyä ihan kuntoilumielessä. kehässä on kivaa muksia toista, eikä siinä oo mitään huonoa esimerkkiä kenellekkään.
thainyrkkeily taitaa olla vähän säännöiltään vapaampaa ja ehkä rajumpaa, mutta ei kai sekään nyt mitään rikollisen sairasta ole.
kyllä me mun 5-vuotiaan kanssa katotiin vähän aikaa telkusta nyrkkeilyn sm-kisoja, niin tuli selitettyä että tollanen urheilulaji on kyseessä mitä me vanhemmat käydään aina tekemässä. ihan hyvä opettaa, että nyrkkeily kuuluu vain kehään ja sitä harrastetaan asianmukaisilla varusteilla.
Lyödään, potkitaan toista ja se on "urheilua"
Ihan sairasta
kuten muutkin kamppailulajit ovat mielestäni loistava harrastus kenelle tahansa.