Lapsella ollut ummetusta nyt jo n. puolivuotta eikä mikään
tunnu auttavan. Levolacia on kokeiltu ja ruokavalio sisältää täysjyvää, ruista jne. Saattaa olla muutamia päiviä kakkaamatta ja kun kakka viimein tulee on se työn ja tuskan takana. Käy vessassa ja mitään ei tule ja kun tulee, on samantien uudelleen kakkahätä ja ulosteen mukana tulee myös kirkasta verta.
Apuja?
Kommentit (13)
banaania ei juurikaan meillä syödä. Kesällä lapsella oli tuhrimistakin, luultavasti ummetuksen vuoksi. Nyt se on vähentynyt mutta silloin tällöin tapahtuu edelleenkin.
Lapsi myös keksii kaikkea esim. että ulkona on kylmä tai sormeen sattuu kun pitäisi mennä kakkalle. Tänään viimeksi sanoi ulostaessanan ettei enempää tule vaikka hätä on koska "vatsa muuttui kovaksi"
ap
suosittelen! menkää lääkärille niin saatte reseptin.
On auttanut meillä 3-vuotiaan ummetuspulmiin tosi hyvin.
lisäksi alkuun 3 iltana peräruiskeella suolen tyhjennys. Toki lääkäriin kannattaisi olla yhteydessä elimellisten syiden poissulkemiseksi!
Onko myös psyykkiset syyt suljettu pois kuten elimellisetkin?
sama ongelma. Syntymän jälkeen 2kk kakkiminen normaalia, mutta sen jälkeen muuttunut todella työlääksi. Vauveli syö paljon luumua, juo vettä jne. joten ruokavalio tuskin vaikeuttaa prosessia. Olen antanut levolacia, muttei useinkaan toimi (vaatii toimiessaan ison annoksen, enkä haluaisi, että lääkkeen antamisesta tulee pakonomainen rutiini kakan tulemiseksi). Microlax ääritilanteissa viimeinen ratkaisu, auttaa kyllä 5 min sisällä.
Neuvolassa suosittelivat apteekissa myytävää mallasuutetta. Onko jollain kokemuksia tästä?
ja kiireellä lääkäriin, tyhjennystä lääkkein ja peräruiskein. Sitkeä 'tulppa' ei välttämättä enää lähde kotikonstein liikkeelle. Kolme vrk oli laps sairaalassa.
ummetuksena. Kun jätettiin ruokavaliosta pois allergiaa aiheuttavat niin ummetuskin loppui.
ja on toiminut mielestäni hyvin. Sitä siis saa ostaa apteekista, jos haluat sitä kokeilla.
meillä tytöllä oli suolioireinen allergia ja kärsi vatsakivuista ja ummetuksesta vuoden. Sitten testattiin keliakia ja sitähän se oli!!! Suvussa kenelläkään muulla ei tiedetä olevan keliakiaa.
Lapsella saattaa olla suolessa "ulostetulppa" jonka ohi vuottaa hieman kakkaa/tuhrua. Lapsen vatsa pitää siis ehdottomasti ultrata. Sen perusteella sitten mahdollinen suolen tyhjennys peräruiskein ja jatkossa ummetuslääke (esim Movicol Junior tai egorion) päivittäin, usean kuukauden tai pidemmänkin ajan.
Lapselta olisi tutkittvaa myös mahdollinen allergiavaihtoehto sekä mahdollisesti neuvoteltava ravitsemusterapeutin kanssa.
Ehdottomasti siis nyt lääkäriin!!
eiköhän se ultraamattakin ole selvä että suoli täytyy tyhjentää peräruiskein jos monta päivää on kakkaamatta ja on tuskainen. Onko levolac annos ollut riitävän iso? meillä 3 v:n annos on 15 ml vähintään. Tavittaessa mikrolax peräruiskeita käytetään, myös laxoberon auttaa jos kovasti panttaa
Maitoallergian ainoa selvä oire voi olla ummetus (tai ripuli).
helpotti kun vaihdettiin maito rasvaisempaan ja lisättiin voin käyttöä. Tuttavan lapsella taas auttoi, yllätys yllätys, kuitujen vähentäminen. Ihan siis lääkärin ohjeesta tämän tekivät, kun ensin oli testattu kaikki mahdollinen..