Mies ei suostu vaihtamaan lapsensa vaippaa!!
Vauva nyt 2kk:den ikäinen, eikä kertaakaan ole vaippaa vaihtanut. Selityksenä: "Minä oksennan jos siellä paska on, siinäpä sitten minun oksennusta lattialta siivoot" Oon sanonu, että voin hittovie siivotakkin!
Mitenkä saan tuon jääräpään vaihtamaan vaipan lapseltaan?! Minusta ihan älytöntä.. varmaan isältä keksinyt koko oksennus idean (isä selitteli äitille näin kun minä olin pieni)
Kommentit (28)
muka oksentas vaan uudestaan jos joutus sitä siivoomaan sitten! ÄLYTÖN
"Isä" aikoo selvästikin uoria vain kermat päältä, ja jättää kaiken oikean hoitamisen sinulle. Nyt pistät vaikka itkupotkuraivarit pystyyn jos ei laiskamato muuten ala hoitaman isän velvollisuuksia!
Tollaset asiat tehdään selviksi jo ennenkun pillua annetaan.
Nyt vaan sanot, ettei ole vaihtoehtoja. Joka vaihtaa sen vaipan tai (käytä omaa mielikuvitustas: palkkaa omilla rahoillaan vaipanvaihtajan tai tekee jonkun muun ikävän kodinhoitotyön...)
Jos mies ei suostu lastansa hoitamaan, niin mitä sellaisella luuserilla tekee?
Meidän mies kuin miehen kaverit vaihtavat lapselle vaipat tosin apuvälineitä käyttäen.
On pumpulitupot nenässä+pyykkipoika+naamarit ja kaiken maailman lasit silmillä ja kumi hanskat kädessä..silti yökkivät, mutta homma hoituu :D
Turha se on tasa-arvosta mälistä. Jos ei suostu niin ei suostu, voiko sen jotenkin pakottaa vaippaa vaihtamaan.
Tiedän yhden isän joka ei ainoallekaan neljästä lapsestaan ole ikinä vaihtanut vaippaa. Muutaman kerran on kiikuttanut lapsen naapuriin vaipan vaihtoon kun äiti on ollut jossain muualla.
Mun tuttavapiirissä on eräs mies joka ei ole edes pitänyt sylissä tällä hetkellä 4kk vanhaa lastaan.
se vaippojen vaihto onkin, miksi miesten siihen pitäisi sotkea käsiään. Miesten hommat on miesten hommia, naisten hommat naisten. Ei sitä ennen vanhaankaan miehet hoitanu lapsia...
se oli ennenvanhaan se, nyt on nyt!
Ja että joku suostuu niiden kanssa lisääntymäänkin.
hoitaa lastaan mielellään, touhuaa jne. tuo vaipanvaihto tuntuu vaan olevan ylitsepääsemätön ongelma..
ja ihan mielelläni lisäännyin tämän miehen kanssa.
t. kahden lapsen 2000-luvun SUOMI-äiti
Laita oksennusämpäri viereen ja jätä mies vaihtamaan vaippaa. Onko sillä joku ongelma eritteiden kanssa muutenkin, kun vauvan kakka noin yököttää?
Ehkä sitä vaan jännittää ettei se osaa ja keksii tuollaisen lapsellisen jutun siksi.
hieno ja hyvä isä on muuten hoitaa lastaan mielellään, touhuaa jne. tuo vaipanvaihto tuntuu vaan olevan ylitsepääsemätön ongelma.. ja ihan mielelläni lisäännyin tämän miehen kanssa.
oletko säkin hyvä äiti jos hoidat kyllä lapsen muuten ihan hyvin mutta miehesi saa kyllä aina ruokkia hänet? mies siis lappaa korviketta ja kiinteitä aina kun ruoka-aika on, ei auta siis poistua kotoa. tosin myöskään sinä et voi poistua, koska vaippakin pitää vaihtaa melko usein.
että vaipanvaihto on tuskin ikinä äideille ylitsepääsemätön ongelma, mutta piereskelevät ja hikiset alapäähuumorin ystävät (vähän kärjistäen, mutta yleensä ne vaippakammoiset ovat juuri niitä kovimpia äijiä eivätkä sivistyneitä nykysuomalaisia) eivät voi sietää oman kullannuppunsa kakkakikkareita.
hyi hitto mikä käry. Todella oksettavaa, mutta minkäs teet. Pakkohan se on vaihtaa, vai onko muita vaihtoehtoja?
se oli ennenvanhaan se, nyt on nyt!
menee maailma, kun ukoilla pitää jo ruveta akkojen työt hoitamaan. Kohta akat ei muuta tee ku persettä levittää töllön ääressä. Ei nyt muslimimaiden mukaan pidä mennä, lähellekään, siellä nyt naisilla ei ole mitään oikeuksia, mutta kodinhoito kuuluu naisille. Piste.
Inhoatko itsekin verisesti vaipanvaihtoa? Silloin ymmärrän. Meillä ei mies ole vaihtanut vaippaa pienille lapsillemme kuin ehkä viisi kertaa. Ei siedä sitä. En ole ikinä tehnyt asiasta ongelmaa, miksi hitossa sitä pitaisi olla kaikissa asioissa niin tasa-arvoisia? Joku tekee jotain, toinen jotain muuta.
Meillä minä hoidan lapset pitkälti yksin (olen kotona), paitsi kun olen käymässä yksin jossain, sekä siivouksen. Mies remontoi, hoitaa kaikki omakotitalon ulkotyöt talvella ja kesällä ja tekee myös ruokaa sekä leipoo jne. Toimii hyvin meillä ja kumpikin kunnioittaa ja rakastaa toista:)
mutta on myös oksentanut muutaman kerran kakkojen kanssa, ja mielelläni menen hänen puolestaan kakat vaihtamaan, jos olen paikalla. Toiset ihan oikeasti on hajuherkkiä ja oksennusrefleksi herkkänä.
Mutta siis ap:n mies jos sen varjolla ei suostu koskaan vaihtamaan, niin on se aika ikävää...
ukkos oksennukset siivota?