Mihin ruokaan/leivonnaiseen saisi käytettyä paljon maitoa.
Tuttu mamma joutui joksikin aikaa sairaalaan, ja pappa kiikutti sitten meille monta monituista purkkia aiemmin jääkaappiin ostamaansa maitoa, jota ei nyt kukaan ole juomassa. Mitä muuta noista voisi tehdä kuin pannukakkua, että saisi mahdollisimman paljon käytettyä ennen kuin menevät vanhaksi...pullaankaan ei mene kovin paljon? Riisipuuroa, mannapuuroa muuten, paitsi että siinä on se vahtiminen sitten... Pannukakkua voi kai vaikeuksitta pakastaa?
Kommentit (8)
kalakeiton ja siskonmakkarakeiton voi tehdä maitoon, mut siinä pitää olla sitten tarkkana ettei pala pohjaan.
Tai pakastin täyteen ihanaa jäätelöä!
riisipuuroa, mannapuuroa, maitokiisseliä, sämpylöitä, kaurapuuronkin voi keittää maitoon, lettuja (suolaisella ja makealla täytteellä)
pullataikinaan litra, puuroon 1-1,5 litraa. makaronilaatikkoon 0,7-1 litra. siinä on jo melkein 5 litraa, paljonko vielä pitää hukata?
sämpylöihin litra. ja maitoa voi myös pakastaa, jotta saa myöhemminkin leivottua jotain
Vyötän kupeeni ja rupean huhkimaan :).
ap.
ei tartte vahtia