Mitä mieltä: Äiti seisottaa korviketta yli tunnin pullossa ja juottaa sitä vauvalle
Itse kysyin tuota synnärillä ja myöhemmin neuvolassa. Kysykää itse "asiantuntijoilta" niin ei tarvitse nettipalstoilla riidellä ja toisiaan solvata.
Pienille vavoille on hyvä lämmittää korvike kädenlämpöiseksi, lämmitetty korvike säilyy n. tunnin.
Vanhemmille vauvoilla, ei tarvitse maitoa enää lämmittää, huoneenlämpöinen korvike säilyy n. 3 tuntia huoneenlämmössä.
Kysyin myös pullojen pesemisestä, eli normaali pesu käytön jälkeen, pienten vauvojen pullot ja tutit olisi myös hyvä keitää esim. kerran päivässä.
Kommentit (101)
Siis imettäkää vauvojanne, niin ei tarvii tälläisistäkään tapella!
Rintamaito on puhdasta, hygieenistä ja taatusti tuoretta jokaisella imaisulla!
Ja kyllä, se korvike pilaantuu huoneenlämmössä TODELLA nopeasti! Meidän sairaalassa synnärillä sanottiin, että 30 minuutin pullossa olon jälkeen kaadetaan lavuaariin! Eikä missään nimessä saa lämmittää uudelleen!
T. Äiti, joka ei ole koskaan korvikepurkkia avannut, vaan imettänyt kaikkia 3 lastaan 1,5 vuotiaiksi.
Eräs äiti kertoo perhiksellä syöttävänsä vauvansa korvikkeella joka on seisonut tunnin tai kauemminkin pullossa. Mitä mieltä olet?
Lämmitetty maito menee huonoksi n. tunnissa, jääkaappikylmä/huoneenlämpöinen ehkä parissa, kolmessa.
Kyllähän me äidit olemme nykyään vähän liian tarkkoja kaiken maailman asioista?! Ehkä se vauva ei kärsi siitä, vaikka maito olisikin tunnin " vanhaa" . Maalaisjärki käyttöön! Tietysti hyvin pienen vauvan tai jopa keskosen kohdalla pitää olla tarkempi, mutta minun vauvani laittaa paljon pahempia juttuja suuhunsa ihan jatkuvasti. Uskon, että tuo maito ei ole niitä kauheimpia!
Minun mielestäni niissä tilanteissa käytimme vain tervettä maalaisjärkeä.
Toinen äiti juottaa pullosta maitoa vauvalleen. Maito on ihan vahingossa vaan seissyt siinä sängyssä sen tunnin ajan. Ei haittaa. Ei ole mennyt miksikään. Mutta sitten äiti " seisottaa" maitoa, hui kun on kamalaa. No, mieti nyt vähän!
huusi nälkäänsä ja sitten söi 30 ml ja kieltäytyi lopusta. Ja taas oli pian nälkä. Meillä oli rajana 2 tuntia, sen ajan sai olla huoneenlämmössä ja siitä vielä annettiin. Sen jälkeen heitettiin pois.
Mutta se että samaa korviketta lämmitetään uudelleen, niin eikös siinä jo riskit ole? Yks tuttuni tekee niin. Ja toinen lämmittää koko ruokapurkin ja kun lapsi ei syö, laittaa jääkaappiin. Ja seuraavalla ruoalla taas lämmittää. Syöttää siis suoraan purkista. Siinä se bakteerivaara mun mielelstä on.
Eikä sitä ehtinyt estää kukaan tai mikään. Mitähän basilleja vauva sai? Vauvan ei tarvi olla kovinkaan vanha, kun hän itse laittaa suuhunsa vaikka mitä. Miten vauvaa pystyisi kaikelta varjelemaan? Tuo maito ei ehkä ole kovin paha?
voi vaikka suistua kiskoilta, eli eipäs mennä vauvojen kanssa MIHINKÄÄN liikennevälineeseen! Voe helevetti että osaa olla yksinkertasta väkeä. Mistä luulette kropan vastustuskyvyn tulevan, jos koskaan ei tarvi mitään vastusta??????
Mutta kannattaisiko sun kuitenkin varmuuden vuoksi tehdä ilmoitus lastensuojeluviranomaisille, kun noin kauhean huolissasi olet??
:DDD
Siis jos ei ole enää mitään muuta mietittävää, kuin se, mitä JOKU TOINEN antaa HÄNEN OMALLE lapselleen, niin ei voi kuin ihmetellä.... Puuttumisesi asiaan voisi ehkä ymmärtää jotenkin, jos hän syöttäisi sitä sinun muksullesi.
Lapset tosiaan tunkee suuhunsa ihan itelläänkin välillä jotain vähemmän steriiliä, niin että ehkei toi hetken pullossa ollut korvikemaito oo sieltä vakavimmasta päästä...
Mutta onhan se hyvä, että matti & maija meikäläisten joukossa on supervanhempia, jotka tekevät kaiken aina paremmin kuin muut.... ; )
kyllä meillä anakin p 4kk juo tunnin tai reilun pöydällä ollet korvikket eikä tuo kuollut vielä ole.
Eli huoneenlämmöstä avattu korvike tai jääkaapista otettu säilyy kauemmin kuin lämmitetty. Perussääntö lämmitetyssä on tunnin säilyvyys. Itse noudatin tätä tarkaan, kun vauva oli pieni eli alle 6 kk. Mutta nykyisin kun juotan huoneenlämpöistä tai jääkaapista, en ole ollut niin tarkka.
Hengissä silti. Vauva siis.
Kaikkea sitä taas onkin...
Yleensä jossain välissä heitän loput pois. En kuitenkaan katso kelloa. Maksimiaika on varmaan ollut 1,5-2 tuntia. Kuitenkin yleensä noin tunnin sisällä korvike lentää lavuaariin. tämä siis lämmitetystä.
Suomessakin on vauva tähän kuollut ja nyt ei todellakaan ole kyse mistään normaaleista bakteereista tai ruuan normaalista pilaantumisesta!
ja aikakin on ihan toinen...
Minimizing the " hang-time" (i.e., the amount of time a formula is at room temperature in the feeding bag and accompanying lines during enteral tube feeding), with no " hang-time" exceeding 4 hours. Longer times should be avoided because of the potential for significant microbial growth in reconstituted infant formula.
lastaan?