Miksi mietitään, että pitäisikö rahat nostaa maanantaina pankista?
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&i…
siis mitä niille rahoille voisi pahimmillaan siellä pankissa tapahtua? sivistäkää minua.
Kommentit (10)
kjun ne kumminkin olis euroina. Kandeis varmaan ostaa niillä äkkiä mieluiten jotain kiinteätä tai edes dollareita - pörssiosakkeet meneis kyllä euron mukana.
Suomen pankit taas ei kaadu niin nopeasti, että maanantaiaamuna vielä olisi mikään hätä.
niin eipä ole mistä nostaa sitten myöhemmin enää. Nythän on suuri vaara pankkien konkursseilla kun pankkienkin lainat on sidottu ties mihin valuuttoihin..
kjun ne kumminkin olis euroina. Kandeis varmaan ostaa niillä äkkiä mieluiten jotain kiinteätä tai edes dollareita - pörssiosakkeet meneis kyllä euron mukana. Suomen pankit taas ei kaadu niin nopeasti, että maanantaiaamuna vielä olisi mikään hätä.
viime lama on vielä tuoreessa muistissa.
niin eipä ole mistä nostaa sitten myöhemmin enää. Nythän on suuri vaara pankkien konkursseilla kun pankkienkin lainat on sidottu ties mihin valuuttoihin..
onneksi meillä on rahoja vähän eri pankeissa. Ei ainakaan heti nälkä tule.
Itseni on pakko myöntää, että yksi syy miksi ostetaan nyt kuitenkin asunto oli se, että oli aivan liikaa euroissa rahaa ja en osannut niitä sijoittaa kuitenkaan muuallekaan, mietin kyllä jo Ruotsin kruunuja ja jopa US dollareitaakin... Mut mitä hyötyä olis ollut, jos olisin niihinkin ehkä vain 10% uskaltanut laittaa... Ei välttämättä pöllömpi ajatus olisi, että osa rahoista olisi vaikka ruotsalaisen talletussuojan alaisia eikä kaikki suomalaisen.
Kauhean vaikea ja sekavat tilanne on kyllä nyt Euroopassa. Vaikka rahat nyt meneekin paljolti asuntoon, niin osakkeet tuntuu olevan ainoita järkevän hintaisia ja hyvään hintaluokkaan liikkuvia eli niihin olis kiva saada vieläkin vähän rahoja.
Vakautuuko euro?
Ainakin tämän päivän pörssikurssien ampaisu ylöspäin viestii markkinoiden luottamuksesta.
ei kai se summa tilil pienene jos ei nosta ma rahoja:0
just elarit tulee... viekö joku miun pienistä rahoista osan:S aapua,heti aamul elarit nostaan pois...
ei se tosta utisesta selvinnyt.